Mókamesterek a német kampányban

Humor – irónia – szatíra. Fantáziadús, absztrakt ötletek gazdagítják a német parlamenti választás kampányát. A realitás és a fantázia határát súroló komoly és komolytalan szervezetek gondoskodnak a nagyérdemű szórakoztatásáról. A 27 indulásra jogosult párt mellett 31 elfogadhatatlannak minősített szervezet hallatja a hangját. E tarka gyülekezet koncertjének dobpergését a fiktív, de igen népszerű humorista leleménye intonálja.

Stefan Lázár
2009. 08. 31. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Össztűz Merkelre. A német szociáldemokraták feladták eddigi tartózkodó kampánytaktikájukat, és össztűz alá vették Angela Merkelt. A provokátor szerepét az SPD-elnök Franz Müntefering vállalta magára, és hatalmát őrült szenvedéllyel védelmező személynek nevezte a kancellárt, akit valójában nem érdekel a munkanélküliek sorsa. Válaszul Jürgen Rüttgers, a kereszténydemokraták alelnöke annak a meggyőződésének adott hangot, hogy az SPD és Müntefering idegessége a párt mélyrepülése miatt egyre nő, és tanácstalanságában hevesen csapkod maga körül. Roland Koch, Hessen miniszterelnöke tisztességtelennek nevezte az SPD-elnök szavait, amelyeket a volt kormányszóvivő Thomas Steg, a szociáldemokrata kancellárjelölt Frank-Walter Steinmeier tanácsadója is bírált. (S. L.)


(Köln)

Egy kölcsönzött motorcsónak himbálódzik a berlini Reichstag előtt a Spree vizén, zászlaján a 2006-ban alapított Kalóz Párt felirattal. A hangszóróból fenyegetően üvöltő jelszó szerint a párt kész a változásokra. A mindössze ötezer tagot számláló tengeri rablók a modern kommunikációs technika farvizén utazva választási programjukban az internet szabadságát követelik. A német politika vezetőit kiöregedett generációként emlegetik, amely nem beszéli a fiatalok nyelvét, nem érti az új idők szavát, és a cenzúra bevezetésével fenyeget. „Célunk az, hogy a digitális korszakban is megőrizzük az emberi szabadságjogokat. Ezeket ugyanis a politika az utóbbi időben – a terrorveszély elhárítására hivatkozva – erőteljesen korlátozta” – hangoztatja a pártelnök Jens Seipenbusch. A kalózok utalnak az internetet érintő cenzúrára, a nyilvános video-ellenőrzésre, az adattártolásra, amit szerintük az állam a demokráciát veszélyeztetve igyekszik tovább szigorítani. A június elején lezajlott EP-választás során a Kalóz Párt a voksok 0,9 százalékát kapta, és most abban bízik, hogy sikerül átlépnie az ötszázalékos küszöböt és hatodik pártként bekerülnie a Bundestagba.
Politikai mókamesternek tartja magát az egyszerűen A Párt név alatt alakult szervezet, élén a Titanic szatirikus lap volt főszerkesztőjével, aki egyben a futurista Focisták és a Dobozos Sör nevű szervezet irodájának a vezetője is. Martin Sonnenborn a 2006-ban Németországban lezajlott labdarúgó-világbajnokság érdekében indított akciójával már bemutatkozott a németeknek. Akkor a szállodaszobákba küldött kakukkos órákkal és élelmiszeres-kosarakkal lobbizott a FIFA tagjainál a németországi rendezés támogatása érdekében. Az idei parlamenti választás előterében a köztársaság nyugati és keleti része közötti különbségeket vette célba, és az osszik elégedetlenségéből azt a tanulságot vezette le, hogy ismét fel kellene építeni a berlini válaszfalat. A párt garantálná, hogy ennek mentén nem lenne tűzparancs. Ha másként nem, akkor – egy tévébeszélgetés során elhangzott megjegyzés szerint – felfújható gumifaltól sem riadna vissza. A viccpárt egy Angela Merkel elleni kezdeményezéssel is észrevetette magát. Női kancellárjelöltet keresett, aki akarat nélküli, dróton rángatott bábként hajlandó a pártelnökségnek engedelmeskedni. Az akció mottója – asszonyt, de szebbet – nyilvánvalóan a kancellár ellen irányult. A mókamestereket a szövetségi választóbizottság kizárta a szavazásból. Sonnenborn A Pártja bíróságon igyekszik érvényt szerezni igazának, s elérni a határozat törlését. A vidám kortesidőszakra a népszerű humorista, Hape Kerkeling tette fel a koronát, amikor az általa kitalált és alakított viccfigura, Horst Schlämmer nevében fiktív pártot (HSP) alapított. A fiktív szervezet berlini sajtókonferenciáján több mint harminc forgatócsoport jelent meg, az N24 és az n-tv állomások helyszíni közvetítést adtak és a komolytalanság jegyében kürtölték világgá a HSP üzeneteit, amelyek születésétől kezdve minden polgárnak havi 2500 euró fizetést garantálnak. Schlämmer azonban azt is bevallja, nem tudja, hogy ezt miből fedezné. A fiktív jelölt fennen hirdeti azt is, hogy a betegbiztosítók fizessék a plasztikai szépségoperációkat, mert közel akar kerülni a nőkhöz. A parlamentben nincs kifogása a homoszexuálisok ellen, de magánemberként visszataszítónak tartja őket. Az emberek tudják ugyan, hogy a HSP nem létezik, de ha működne, akkor a választók 18 százaléka nem tartaná kizártnak, hogy erre a pártra szavazzon.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.