Műkorcsolya és magyar valóság

Ludwig Emil
2009. 08. 27. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Király Ede olimpiai ezüstérmes és világbajnok műkorcsolyázó augusztus 10-én elhunyt. Kanadában, élete 84. esztendejében hosszú betegségének vetett véget a halál. Minden idők legsikeresebb magyar korcsolyázója távozott az életből és a sportvilágból. 1948 és 1950 között az Európa- és világbajnokságokon összesen kilencszer állhatott a dobogó valamelyik fokára, a tizedik – ezüst – érmét az 1948-as St. Moritz-i téli olimpián akasztották a nyakába. ’47-ben és ’49-ben főiskolai vb-t is nyert, egyéni korcsolyázóként hétszeres magyar bajnok, párosban, Kékessy Andreával négy ízben voltak a legjobbak itthon. A mai korcsolyasportban elképzelhetetlen, hogy egyéni és páros műfajban is szerepeljen valaki a nemzetközi porondon, Királyhoz hasonló eredményességről pedig a régmúlt sporttörténelme sem szól. Férfi egyéniben és párosban együttesen ő volt a legsikeresebb magyar versenyző, a sportág mai helyzetében nem valószínű, hogy valaki megelőzné az örökranglistán.
Sikersorozatát és versenyzői pályáját végső soron a történelem, konkrétabban a „nemzetközi helyzet” szakította félbe 1950-ben. Király Ede 1926. február 21-én született Budapesten. A Városliget szomszédságában nőtt fel, a műjégpálya közelsége fontos szerepet játszott élete alakulásában. Édesanyja céltudatosan hordta reggelente korcsolyázni – öt évvel idősebb bátyjával együtt –, ennek eredménye korán megmutatkozott: tizennégy évesen már ifjúsági versenyt nyert. 1940-től a Budapesti Korcsolyázó Egylet (BKE) sportolójaként versenyzett, a következő évben első lett a hazai férfibajnokságban. 1944 és 1949 között hatszor védte meg e címét, ’44-ben – Kékessy partnereként – első lett a párosban is. A háború utáni években gyorsan követték egymást a nemzetközi sikerek. A páros számban három Európai-bajnoki és egy világbajnoki arany, olimpia ezüst; egyéniben két vb- és egy Eb-ezüst, vb-bronz, és még a svájci olimpián is ötödik hely a férfiversenyben – ez Király három évének mérlege.
Utoljára 1950-ben, a londoni világbajnokságon szerepelt – és győzött – magyar színekben. Partnere az előző évi párizsi versenyről nem tért haza, a hatóságok óva intették Király Edét, ne merje követni a példáját. Disszidálása a „nemzetközi osztályharc fokozódása” idején súlyos árulásnak minősült, de mivel őt nem vonhatták felelősségre, az ÁVH a családján állt bosszút. Anyját és nénjét Kistarcsára vitték, a női politikai börtön varrodájában együtt dolgoztak Szálasi és Rajk László özvegyével. Zoltán testvérét fiatal felesége és ötéves kisfia mellől hurcolták el éjnek idején az Andrássy út 60.-ba. Onnan Recskre került, 1953-ig volt a kényszermunkatábor lakója, tíz évvel később, 42 évesen halt meg.
Király Ede a kanadai Peterboroughban telepedett le, műkorcsolya-iskolát nyitott, oktató-edzőként tevékenykedett, olyan világnagyságot nevelt, mint Don Jackson. Jövedelmeiből rendszeresen támogatta a magyar műkorcsolyasportot, sajnos az utóbbi időben nem sok látható eredménnyel. Magányosan élt és halt meg.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.