BOMM
A szlovák Irány–Szociáldemokrácia (Smer) európai parlamenti képviselői kitartanak amellett, hogy a gárdistának öltözött Szegedi Csanád megsértette a házszabályt – számolt be a felvidéki magyar hírportál. A kormánypárt azt szeretné, ha az Európai Parlament (EP) vezetője, Jerzy Buzek foglalkozna a Jobbik képviselőjének egyenruhájával, amelyben a parlament első, strasbourgi ülésén vett részt. A Smer öt EP-képviselőjét a szocialista frakció támogatja. Buzek hivatalába még nem érkezett meg a szocialista frakció panasza, de Robert Golanski, az EP-elnök tanácsadója elmondta, Buzek foglalkozni fog az üggyel, miután visszatér szabadságáról augusztus végén.
Handelsblatt
Rövid távon mindenképpen Afganisztán a NATO új főtitkára előtt álló legfontosabb kihívás, a dán Rasmussennek azonban távolabbra kell tekintenie, hogy irányítása alatt a szövetség sikeres legyen. Mint a német lap megállapítja, alapvetően meghatározza a szervezet jövőjét, hogy megtalálja-e
a kornak megfelelő stratégiáját. Nem lesz könnyű, teszi hozzá a Handelsblatt, mert míg az Egyesült Államok egyfajta világcsendőr szerepet osztana rá, addig a kelet-európaiak saját biztonságukra, ezzel kapcsolatban Oroszországra koncentrálnának, ami ütközik a Moszkvával összeveszni nem akaró nyugat-európaiak elképzeléseivel.
S akkor még nem beszéltünk arról – jegyzi meg az elemző –, hogy a XXI. század legnagyobb kihívása mégiscsak a befolyását látványosan növelő Kína, amivel az észak-atlanti szövetség végképp nem tud mit kezdeni.
FT.com
Miközben a világ Moldova nyugati fordulatáról beszél, a brit lap óvatosságra int, megjegyezve, hogy a moldovaiak egyszerre akarják a Nyugatot és a Keletet is. Egy friss felmérés szerint a megkérdezettek 75 százaléka szeretné, ha országa belépne az Európai Unióba, ugyanakkor 80 százalék mindenkinél jobban bízik Oroszországban. Mint a lap megállapítja, Moldovának nem érdeke, hogy válaszszon a két versengő pólus között, hiszen mindkettőre szüksége van.
TIME
„Lőjétek le a kínaiakat!” – hirdetik az egyre látványosabban szaporodó graffitik a mongol főváros utcáin. A náci ideológiára hajazó, mintegy háromezer főt számláló ultranacionalista szervezetek célkeresztjében a kínaiak állnak. A Kék Mongólia nevű csoport például kopaszra nyírással fenyegette meg azokat a nőket, akik intim kapcsolatot létesítenek kínaiakkal. Mint a lap megjegyzi, a Kína és Oroszország közé szorult ország ásványkincseire sokan fenik a fogukat, így a mongolok nem véletlenül félnek a gazdasági és etnikai gyarmatosítástól. Ennek következtében erősödik a nacionalizmus, ami elijeszti a befektetőket.
Előre megvan az ítélet a Trump-kormányzat elleni perben?
