Nem szabad jóban lenni Iránnal?

2009. 08. 15. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Innen a távolból igazán csak a címben szereplő kérdést lehet feltenni anélkül, hogy prejudikációba bocsátkoznánk Iránnal szemben. Azok az – elsősorban angolszász dominanciájú – csatornák, amelyek ezúttal is a legnagyobb sávszélességgel ontják ránk az információt, az elmúlt években a terrorizmus, Irak és a posztszovjet térség kapcsán bizonyították megbízhatatlanságukat. Nem a valóságot közvetítették, hanem azt a verziót, amely a tulajdonosoknak és a mögöttük álló törekvéseknek látszólag legjobban megfelelt, illetve – szándékosságot nem feltételezve – amely gondolkodási sémáikhoz a legközelebb állt. Ahogy a nyugati világon kívüli más térségeket, Iránt sem lehet nyugati demokratikus mértékkel mérni, de ez az apró hiányosság nem zavarja a nagy hírközlőket, „forrásaikat” és „elemzőiket”.
Irán három évtizednyi elszigeteltséget követően az elmúlt években ismét a nemzetközi politika fókuszába került, köszönhetően egyrészt saját fejlődésének és befolyásnövekedésének, másrészt földrajzi elhelyezkedésének, harmadrészt pedig – de nem utolsósorban – energiakincsének. Az aktív középhatalmi, „öntörvényű” státust megcélzó ország egyszerűen megkerülhetetlenné vált; több aktuális világpolitikai vita törésvonala is húzódik itt, jelesül az energiaforrásokért és energiaszállítási útvonalakért folyó állami és nem állami tényezők között zajló küzdelmeké, vagy az attól nem független közel-keleti politikai rendezésé. Irán azon országok közé tartozik, amelyek most kínálni tudnak, a kérdés csak az, hogy ezt békés és partneri együttműködés keretében adják, vagy el akarják venni tőlük, gyarmati stílusban. Az energiaéhesek, a nyugati világ és Kelet-Ázsia, elsősorban Kína számára Irán kiaknázatlan energiaforrás, míg arab szomszédai, de Oroszországnak is energiapiaci rivális. A taktika, a rövid távú együttműködések, „koalíciók” ne tévesszenek meg senkit, a stratégiát ezek a tényezők szabják meg.
A Nyugatnak alapvető érdeke lenne Irán megnyerése és bevonása (többek között a Nabucco-projektbe), és talán Barack Obamát is ez a felismerés vezette, amikor nyitást ígért Teherán irányába. Hogy, hogy nem, most éppen minden ilyen közeledést kizár, hogy nem tetszik az „iráni demokrácia”, Mahmúd Ahmadinezsád újraválasztásának körülményei – mintha a rezsim nem művelt volna sokkal különb dolgokat az elmúlt harminc évben, mintha 1979-hez képest – különösen a közelmúltban – nem lenne tapasztalható példátlan javulás az egyéni szabadságjogok terén. Ugyancsak sokasodnak az állítólagos iráni nukleáris fegyverprogrammal szembeni aggályok, azaz a démonizálásra tett lépések is, amiből ha mást nem is, azt a következtetést le lehet vonni, hogy a közeledés lehetősége sokaknak nincs az ínyére.
A Nyugat felelős döntéshozóit, legfőképp Washingtonban azonban nem lenne szabad eltántorítaniuk ezeknek a kísérleteknek, hiszen az ellenségesség szításával épp stratégiai riválisaik karjaiba lökik az Iszlám Köztársaságot, ami az következő évtizedek prioritásait nézve már most súlyos hibának bélyegezhető.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.