Nőhet a szélenergia aránya

Több mint duplájára emelkedhet hazánkban a szélenergiából előállított áram mennyisége, miután a Magyar Energia Hivatal 410 megawatt beépíthető kapacitást hirdetett meg új pályázatában. 2006-ban még csak 330 megawattot engedélyeztek, ám ennek mindössze felét építették ki máig. A szakmai szervezet szerint vannak hiányosságok a kiírásban.

Dékány Lóránt
2009. 08. 10. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Jelentősen bővülhet hazánkban a szélből előállított villamos energia aránya. A Magyar Energia Hivatal (MEH) a honlapján ugyanis közzétette: szeptember közepéig összesen 410 megawatt kapacitásra lehet pályázni. A legutóbbi, 2006-os kiírásban még 330 megawattban állapították meg a határt, ám Magyarországon jelenleg mindössze 175 megawatt áram keletkezik szélenergiából. Ez tehát azt jelenti, hogy ha valamennyi kapacitást lekötik a pályázók, s ehhez ki is építik szélerőműveiket, akkor 740 megawattra ugorhat ez a szám, amely alig kevesebb, mint a teljes magyar villamosenergia-szükséglet tizede.
A MEH közlése szerint az elvégzett vizsgálat kimutatta, hogy jelenleg a szeles kapacitáskorlátot nem az országban meglévő szabályozásra alkalmas erőművi kapacitások jelentik, hanem az ezek igénybevételéből keletkező fogyasztói többletteher. Mint írták, ez a többletköltség nem jelentkezik az első 200-240 megawatt beépítéséig, ezt követően viszont már igen. A szabályozás és kiegyenlítés várható költségei a hivatali számítások szerint éves szinten mintegy 25-35 milliárd forinttal megnövelik a fogyasztók által fizetendő úgynevezett rendszerszintű szolgáltatások díjait.
A Magyar Villamosenergia-ipari Rendszerirányító (Mavir) elemzése szerint viszont számos feltételnek kell teljesülnie ahhoz, hogy bővülhessen a hazai szélpark. Ilyen például az, hogy a szélerőműveket korlátozhassa vagy kikapcsolhassa a rendszerirányító. Emellett szükséges az, hogy területileg sokkal változatosabban jelenjenek meg új szélerőművek. A MEH javaslata alapján az idei kiírásban 280 megawatt erejéig az Édász és az Émász területén, míg a fennmaradó 130 megawattra a Démász, az Elmű és a Titász együttes területén lehet pályázni.
Tóth László, a Magyar Szélenergia Tudományos Egyesület elnöke szerint ebből viszont még nem derül ki, hogy konkrétan milyen területen mennyi kvótát lehet szerezni. Mint lapunknak kifejtette, ez azért probléma, mert a pályázat előkészítése egy jelentősebb, 10-15 megawattos szélpark esetében is százmillió forintos nagyságrendű költségekkel járhat. Ugyanakkor nem biztos, hogy arra a területre, amelyre a pályázó az erőművet tervezi, kiosztanak majd kvótát. Ezért a megoldás véleménye szerint az lett volna, ha a megadottnál konkrétabb térségekre írja ki a hivatal a pályázatot. Ugyancsak problémásnak látja Tóth László azt, hogy a beadványhoz mellékelni kell a berendezést szállító céggel kötött szerződést, miközben ehhez a gyártók az ár 20-30 százalékának letételét várják el, miközben ennek birtokában sem biztos a sikeres pályázat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.