Nyilvános lehet a székházszerződés

Az MTV-t felügyelő közalapítvány ellenzéki kurátorai azt követelik, hogy a kerüljön nyilvánosságra az intézmény székházszerződésének – a biztonságát veszélyeztető információkon kívül – minden eleme. Az egyik kurátor szerint az is aggályos, hogy a székház egy ciprusi bejegyzésű offshore cég tulajdonában áll.

Munkatársunktól
2009. 08. 15. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Magyar Televízió (MTV) székházszerződéseinek zöme nyilvánosságra hozható – ezt Balogh László, az intézményt felügyelő közalapítvány kuratóriumi elnökhelyettese közölte tegnap. A téma azért vetődött fel, mert eddig a Nemzetbiztonsági Hivatal (NBH) vizsgálta, hogy vannak-e olyan elemei a szerződésnek, amelyek nyilvánosságra kerülése biztonsági kockázatot jelentene. Mint Balogh elmondta, tegnap kapták meg Laborc Sándor NBH-vezető tájékoztatását, amely szerint csak két melléklet, valamint egy csatolmány esetében szükséges a titkosítás.
Balogh egyébként kifogásolta a tévé székházszerződését is, amely alapján havonta közel egymillió eurós bérleti díjat fizet az intézmény az általa használt ingatlanért. Az elnökhelyettes szerint ugyanis nagyon kedvezőtlen az, hogy a tévé bérleményben, és nem saját tulajdonú ingatlanban működik. Mint mondta, az MTV jelen körülmények között nem tudja maradéktalanul ellátni közszolgálati feladatait, mert „elmegy a pénz a székházra, a megemelt áfára és az üzemeltetésre”. Hozzátette: a külső szerződések felülvizsgálatával, a szükséges feladatok belső elvégzésével lehetne javítani a helyzeten. Ugron Gáspár Gábor, a Fidesz által delegált kuratóriumi elnökségi tag az eseményen azt a kérdést vetette fel: ha a szerződések egyes passzusainak publikálása nemzetbiztonsági kockázatot jelent, akkor felvet-e hasonló problémákat, hogy az MTV „infrastruktúráját egy száz százalékban gyakorlatilag ciprusi bejegyzésű offshore céghálózat üzemelteti”. A székházszerződés módosítása kapcsán hozzátette: az eredeti szerződéses feltételrendszer sem tisztán érthető, és nem került nyilvánosságra, példaként említve, hogy forint- helyett továbbra is euróalapú a bérleti díj. Egy másik példát is említett, amely szerint a Millenniumi Média Kft. csak egyoldalú nyilatkozattal és időlegesen mond le egy négymilliárd forintos kauciós alapról, miközben annak megítélését, hogy jó-e a bérleti díj nehezíti, hogy a tulajdonos Wing Zrt. nem közli, menynyibe került az építés.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.