Obamának nem kell új helikopter

Ismét paradox helyzet alakult ki egy több milliárd dolláros amerikai védelmi beszerzési program körül. Barack Obama a költségtúllépések miatt nem akarja azt az exkluzív helikopterflottát, amelyet elnöki használatra szántak, ám a lobbiérdekeknek engedve a törvényhozás mégis rá akarja tukmálni.

2009. 08. 31. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egyéb képességei között lehetővé teszi számomra, hogy főzőcskézzek nukleáris támadás idején. Ha azonban az Egyesült Államokat nukleáris támadás éri, az utolsó dolgom lesz nekiállni falatozgatni – utalt a luxusfelszereltségű és csillagászati költségű VH–71-es elnöki helikopterflotta tervezett extráira a napokban Obama, aki már a választási kampányban is ígéretet tett a beszerzési program törlésére.
Az Egyesült Államok politikai rendszerében azonban egy ilyen ígéret teljesítése nem egyszerű feladat, mert a költségvetésről a törvényhozás dönt, amely jelen esetben hadiipari lobbiérdekeknek engedve igenis azt akarja, hogy megépüljenek az új forgószárnyasok az elnök számára. Obamának módjában áll ugyan megvétózni azt a büdzsét, amely a helikopterre szánt forrásokat tartalmazza, ám egy ilyen lépést, a vele járó ellenségeskedéssel együtt, nem biztos, hogy megkockáztathat most a demokrata elnök, akire sokkal nagyobb megméretések várnak az ősszel – például az egészségügy reformja, amelynek keresztülviteléhez minden támogatásra szüksége lesz.
Az olasz–brit Augusta-Westland és az amerikai Lockheed Martin kooperációjában épülő VH–71-est még a Bush-kormányzat választotta ki, hogy felváltsa a tengerészgyalogság több mint 35 éves Sikorsky VH–3-asokból és csaknem húszéves VH–60-asokból álló elnöki helikopterflottáját. A mindenkori elnök néhány perces, félórás repüléseknél többre nem használja a forgószárnyasokat, például arra, hogy Washington belvárosából, a Fehér Ház gyepéről kirepüljön a közeli Andrews légitámaszpontra két VC–25-ös Jumbójának (hívójelükön Air Force One) egyikéhez, amellyel hosszabb távú utakat tesz meg. Ennek ellenére az új gépekbe konyhát is terveztek, amely más tényezőkkel együtt megnövelte a költségeket. Ráadásul az amerikai büdzsét most két háború és a gazdasági válság is terheli. A VH–71-es program tűrhetetlen hibáit tükrözi, hogy a fejlesztés költségeivel együtt mára egyetlen ilyen helikopter több mint 400 millió dollárba (76 milliárd forintba) kerülne. Jóval többe, mint annak idején egyetlen VC–25-ös óriásgép.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.