Sokkal gyorsabban fogy a világ kőolajkészlete, mint ahogy azt eddig gondoltuk – jelentette ki egy, az Independentnek adott interjúban Fatih Birol, a Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) vezető közgazdásza. A szakember szerint egy 800 mezőre, vagyis a világ olajkészletének háromnegyedére kiterjedő vizsgálat alapján kijelenthető, a világ legnagyobb lelőhelyei már túl vannak kitermelési csúcsaikon, ráadásul a felhozatal mértéke kétszer olyan gyorsan csökken, mint azt akár két évvel ezelőtt gondolták.
Ennek hátterében az áll, hogy a kitermelő országok „krónikusan” alacsony összegeket fektetnek be a mezők fejlesztésébe, s ez odáig vezethet, hogy a következő öt évben veszélybe kerül a jelenlegi válságból való gyors kilábalás reménye is. Fatih Birol úgy látja, amennyiben a kínálat nem tudja fedezni a keresletet, elszabadul a fekete arany ára, amely teljesen ellehetetleníti a világgazdaság talpra állását.
– Még ha a világ fogyasztása a jelenlegi szinten marad, akkor is legalább négy Szaúd-Arábiára lenne szükségünk ahhoz, hogy a kitermelés mértékét fenntartsuk, ám a kereslet várhatóan nőni fog – emelte ki Birol. Hozzátette, a közel-keleti államok már így is az olajpiac 40 százalékát fedik le, ám ez az arány rohamos mértékben nőni fog, amennyiben máshol visszaesik az olajtermelés. – Sok ország kormánya már tisztában van vele, hogy az olcsó és könnyen felszínre hozható kőolaj kora lezárult, abban viszont már nem vagyok ennyire biztos, hogy tudják-e, milyen komoly problémák léphetnek fel az ellátásban – mutatott rá a szakember.
Hegedűs Miklós, a GKI Energiakutató igazgatója szerint inkább pánikkeltésről van szó. Mint lapunk megkeresésére elmondta, ehhez hasonló kijelentések az elmúlt 3-4 évtizedben is napvilágot láttak már, mégis több tanulmányt egybevetve azzal lehet számolni, hogy a globális olajkészletek még legalább 30-35 évre elegendők. Legalábbis ami a ma ismert készleteket illeti, merthogy az úgynevezett „nem hagyományos mezők” ezen mennyiség többszörösét rejtik – igaz, ezekből nehéz és költséges munka kinyerni a fekete aranyat.
A szakértő úgy látja, nincs okunk igazán aggódni, mivel az utóbbi időszakban nem volt olyan erejű fejlemény a világban, amely a kereslet vagy a kínálat jelentős változására utalt volna. Hegedűs Miklós arra emlékeztetett, hogy a világméretű válság miatt jelentősen mérséklődött az olajfogyasztás, ezenkívül pedig az alternatív megoldások is fokozatosan terjednek. – Nem tudni, mi lesz a válság után, így azt sem tudni, hogyan alakul a kőolaj iránti kereslet – hangsúlyozta a szakember.
A tiszások túlnyomó többsége sem akar kétpárti parlamentet
