Egyre több önhibáján kívül fizetésképtelenné vált, állását vesztett ember jelzi a Magyar Szociális Fórum (MSZF) felé, hogy reménytelen helyzetéből nem lát más kiutat, mint az élet feladását. A kétségbeesett devizahitelesek, közműdíj-hátralékosok és munkanélküliek az államot hibáztatják, amely nem áll ki mellettük otthonaik védelmében, hagyja, hogy a bankok és a hitelezők elvegyék házaikat, lakásaikat, és az utcára kerüljenek.
Az MSZF szerint ki kell mondani: emberéletekbe kerül, hogy a kormány nem tiltja meg a kilakoltatásokat. – A tragédiák szaporodása arra utal, hogy hazánkban súlyosan sérül az élethez és a tulajdonhoz való emberi jog, növekszik a hajléktalanság, családok szakadnak szét, terjed az érintettek, valamint környezetük elkeseredése és kiábrándulása – áll a szervezet nyilatkozatában. A fórum adatai szerint több mint kétszázezerre tehető azoknak a száma, akiknek dönteniük kell: vagy esznek, vagy adósságukat törlesztik. Korábban arra hívták fel a figyelmet: az elmúlt hónapokban mintegy hatezer fizetésképtelenné vált állampolgárt lakoltattak ki a hitelező bankok és pénzintézetek.
A MSZF úgy véli: a történtekért a kormányt terheli a legnagyobb felelősség. Bajnai Gordon miniszterelnök ugyanis figyelemre sem méltatta az Otthonvédők követelését a kilakoltatások azonnali leállításáról és a fizetési moratórium elrendeléséről. A Fideszt most arra kérik, hogy politikai nyilatkozatban álljon ki a kilakoltatások azonnali leállításáért. Az MSZF szerint azonnal véget kell vetni a kilakoltatásoknak, és el kell rendelni a fizetési moratóriumot. – A nagytőke érdekét kiszolgáló politika helyett rendszerkorrekciós politikát kell hatalomra juttatni – vélekednek. Ennek lényege, hogy a kormány a bérből és fizetésből élők érdekében módosítsa az elosztási viszonyokat, és új egyensúlyt teremtsen a tőke- és munkajövedelmek között az utóbbiak javára. Mindezt azért tartják szükségesnek, mert egy ilyen új társadalompolitika nemcsak eleve otthonvédő volna, hanem vissza is adná az embereknek „igazságtalanul elvett egyetlen otthonukat, és nem tűrné, hogy a bankok határozzák meg a magyar lakás- és családpolitikát”. Példaként Németország megoldását állították a kormány elé, ahol állami ellenőrzés alá vonták a Commerzbankot, és ezzel lehetővé tették, hogy hitelpolitikájában ne a profit kizárólagos szempontja vezérelje, hanem tekintettel legyen a társadalmi szükségletekre is.
Az Otthonvédők egy korábbi ülésén a Magyar Adófizetők Országos Szövetsége alelnöke megjegyezte: a mai magyar bankrendszer átvette a társadalompolitika irányításának szinte minden hatalmi eszközét. Varga István szerint a kormány cinkos módon elbújik a bankok mögé, mert valójában semmi akadálya nem lenne annak, hogy azt a folyamatot, amelyet átélünk, egyetlen intézkedéssel leállítsa.
Az MSZF kerekasztala otthonteremtő szociális lakásépítésben látja a megoldást, hogy a fiatalok, a rászorulók és a hajléktalanok jutányos áron lakáshoz juthassanak. Azt kívánják elérni, hogy hazánkban is törvénybe iktassák a lakhatási jogot, és senkinek az életét ne kockáztassák azzal, hogy elveszik tőle az otthonát.
Csányi Sándor máris célkeresztben, nem teszi ki az ablakba, amit Újpesten és a Fradi-tábortól kapott
