Bő két évtizede azért hozták létre öttusában a váltót, hogy megújítsák a sportágat, amely a hagyományos csapatverseny olimpiai programból való kiesésével pozíciót vesztett. Az új forma nem törte át a NOB falát, de a sportágon belül bevált, s a magyaroknak is tetszhetett, hiszen eddig a férfiak kilenc, a nők pedig három világbajnoki címet nyertek benne. Legutóbb tavaly hazai környezetben, Budapesten a Gyenesei Leila, Kovács Sarolta, Tóth Adrienn összetételű hármas állhatott a dobogó legfelső fokára. A tegnap befejeződött londoni vb-n újra csavartak valamit a lebonyolításon, hiszen a triókat felváltották a duók. Ezzel egyrészt időt spóroltak, mert egy napba belefértek mindkét nem váltóküzdelmei, másrészt nyilvánvalóan újra az ötkarikás részvételt célozták meg, az olimpián ugyanis egy nemzetet csak két versenyző képviselhet.
A mieink közül tegnap a friss egyéni világbajnok Marosi Ádám, valamint Tibolya Péter, a hölgyeknél pedig Kovács Sarolta és Cseh Krisztina lépett színre. A fiúk a tavalyi itthoni vb-n a most sérült Kasza Róberttel karöltve bronzérmet szereztek, de már a nap elején úgy nézett ki, ezúttal nem jutnak idáig. A vívást a tizenhat induló egység közül a hetedik helyen zárták – Marosi 13 győzelem mellé 17 vereséget szedett össze, Tibolya 20/10-es mérleget mutatott –, a 2x100 méteres úszásban a 12. legjobb időt érték el, így nem tudtak előrébb lépni. A sportág nemzetközivé válása jegyében az egyiptomiak álltak az élen, s a lovaglást követően is maradtak ott. A mieink három pozíciót javítottak, Marosi és Tibolya lova is két-két akadályt vert. A kombinált zárószám előtt a dobogós helyeken Egyiptom, Nagy-Britannia, Oroszország volt a sorrend viszonylag nagy különbségekkel, de lejjebb a magyar, a litván és az ukrán gárda egymásra „zsúfolódott”.
E tömörülésben fiaink egy helyet visszacsúsztak, így ötödikként érkeztek célba. A csehek bezzeg a hetedik pozícióból futották és lőtték fel magukat az élre, ami nem akármekkora bravúr, másrészt pontosan jelzi az új lebonyolításban rejlő szélsőségeket is. Az ezüstöt az oroszok, a bronzot az egyiptomiak kaparintották meg a tizenhat csapat versenyében.
A hölgyeknél a mieink nagyon rosszul indították a napot a vívással, tizedikek voltak a tizennégyes mezőnyben. Úszásban a 8., lovaglásban az 5. helyre jöttek fel, végül 7.-ként zártak. Nyertek a csehek.
Miért rendelték vissza Tuskék a lengyel nagykövetet Budapestről?
