A közelmúltban több súlyos, eddig tisztázatlan ügy került napvilágra, elég a Pécsi Közlekedési Zrt. buszainak eladására vagy a nevelési központ felújításánál keletkező 400 milliós állítólagos többletköltségre gondolni. Milyen meglepetésekre kell még számítani Pécsett? Hány csontváz lehet még a szekrényben?
– Amit találtunk, az minden képzeletet felülmúl. Most, hogy egyáltalán lehetőségünk van a vizsgálatokra, látjuk csak igazán, mekkora a baj. Az önkormányzat gazdasági átvilágításának első üteme nemrég fejeződött be, és a pécsiek számára megdöbbentő és elkeserítő tényeket tárt fel. Azt tudni kell, hogy ilyen átfogó, szakmailag független és alapos gazdasági átvilágításra még nem volt példa Pécsett. Az anyagból világosan látszik, hogy a városnak eddig kufárjai voltak, nem gazdái, emiatt van pénzügyi válságban. Ebből kell megtalálnunk a kiutat. A szakértői elemzés konkrét megoldási javaslatokat vázol föl a problémákra. Ezeket kell figyelembe vennünk, ha azt szeretnénk, hogy Pécsnek legyen esélye talpra állni, mert a várost – a megállapítások szerint – most pénzügyi válság fenyegeti. Ígérhetem, megtaláljuk a megoldást: nem lesz lakossági megszorítás, mert nem azoknak kell fizetniük, akik nem tehetnek a baj kialakulásáról, hanem azoknak, akik okozták. Tizenkét év szocialista balfogásait kell helyrehoznunk.
– A PK Zrt. buszeladásaival összefüggésben menesztették a legnagyobb városi cég, a Pécs Holding Zrt. vezérigazgatóját, Varga Pétert is. A volt vezér helyén milyen vezetőt szeretnének látni?
– Varga nem vezette megfelelően a vagyonkezelőt, ez világosan látszik. Olyan szakmai és gazdasági hibák tömkelegét tárták fel a vizsgálatok, hogy azt felsorolni is nehéz lenne. Immáron pártoktól független és csak a szakma szabályainak elkötelezett vezetőre van szükség, az új vezérigazgató személyére kiírt pályázat is ezt tükrözi. Azt várjuk, hogy az itt élőket szolgáló, nyereséges cégeink legyenek, mert a képződő nyereségből fejleszthetjük szolgáltatásainkat, és térségi szerepünket is erősíthetjük. Ha a gazdaságot erőssé tesszük, akkor újra a régió meghatározó városává válhatunk. Elég volt a politikai kézi vezérlésből, valódi szakemberekre van szükség.
– A költségvetés jelenlegi állása, továbbá az áfaváltozás miatti pluszteher következtében pótköltségvetés elkészítését tervezik. Mekkora mozgástere van a városnak? Az esetleges megszorítások együtt járnak-e a majd elbocsátásokkal? Mikor rendeződhet Pécs pénzügyi helyzete?
– A kormány rossz irányba viszi az országot, és ha az önkormányzatok nem cselekednének, akkor az emberek helyzete még súlyosabb lenne. Ezek a téves és kapkodó döntések, adóemelések azt jelentik, hogy a kormány több mint egymilliárd forinttal növeli Pécs terheit. A szocialista ámokfutás eredményeképpen nagyon nehéz helyzetben van a baranyai megyeszékhely, s az a legfontosabb, hogy stabilizálni tudjuk a működő- és fizetőképességét. Szakértői vizsgálataink szerint elkerülhetetlen a hivatali működés ésszerűsítése, ez személyi változásokat is jelent, a párhuzamosságokat meg kell szüntetni. Az előző szocialista vezetés(ek)nek nem a város volt fontos, hanem a „haverok, a buli, a hanta”. Én másként gondolkodom. Elsők a pécsiek, s minden más utánuk következik. Minden egyes politikai, családi vagy haveri okból alkalmazott pártkatona egy pécsi család egyéves megélhetésébe került.
– Milyen visszajelzéseket kap a városlakóktól eddigi tevékenységéről?
– Látta ön a pécsiek kitörő örömét május 10-én, amikor saját akaratukból megszabadultak a szocialistáktól? Az mindent elmondott. Sőt, annyi meghívást kaptam az ország különböző településeiről, mintha magyarként megnyertem volna a Forma–1-et. Vagyis nemcsak Pécsett kaptam biztatást, hanem az egész országban. A májusi pécsi választás mintha a reményt adta volna vissza a magyaroknak, hogy igenis tehetnek a sorsukért, igenis akarják a sikert, igenis van jövőjük. És ezek az érzések, mint a büszkeség, a siker, a remény, máig ott élnek a pécsiekben is. Ma már nem legyintenek, ha Pécs nevét hallják, hanem figyelnek arra, ami nálunk történik. Megmondtam és betartottam, hogy minden fontos kérdésben megkérdezem a pécsieket, nem döntök a civil világ nélkül, mert az új század egyik legnagyobb kihívása lesz az „összekapaszkodás” képességének megerősítése.
– Tehát úgy látja, eddig sikerült a kampányban vállaltaknak megfelelően dolgoznia.
– Azt teszem, amit vállaltam, és ettől a szándékomtól senki sem téríthet el. Megtörténtek, illetve folyamatban vannak azok az átvilágítások, amelyek alapján a pécsiek tisztában lehetnek a megyeszékhely helyzetével, lehetőségeivel, de a felelősökkel is. Ezért voltak a személycserék, és ezért tettem feljelentéseket is. A pécsiek négyötöde követelte is ezt. Elzártuk a pénzcsapokat, leállítottuk a felelőtlen ingatlaneladásokat, elkezdtük a Széchenyi tér teljes felújítását, felgyorsítottuk az Európa kulturális fővárosa programot. Megszüntettem a politikusok kiváltságait, és folyamatban van eltávolításuk a városi cégek testületeiből. Csökkentettük a fizetéssel járó pozíciók számát az önkormányzatban, és hozzáláttunk a városi közművagyon visszaszerzéséhez is. Folynak az útépítések, a parkok modernizálása, és harcot hirdettünk a parlagfű ellen. A bürokráciát arra kényszerítettük, hogy ne zaklassa, hanem szolgálja a pécsieket. Ennek eredményét a pécsi vállalkozók érezhették igazán. A civileket azonnal bevontuk a döntések előkészítésébe, elsőként közel százötven szervezetet hívtunk meg tanácskozásra, s azóta is számítunk munkájukra. Most az a legfontosabb, hogy a következő hetekben stabilizáljuk Pécs gazdasági helyzetét. Nagyon feszített munkatempóban dolgozunk, hiszen tudjuk, az emberek sokat és gyorsan várnak tőlünk.
– Olyan várost vezet, ahol több mint két cikluson keresztül szocialisták „uralkodtak”, és bizalmasaikkal töltötték fel a kulcspozíciókat. Mindezt figyelembe véve egyfajta szakember-vákuumba kerülhetett az új pécsi városvezetés. Ön szerint is így van? E téren milyen változásokra kell számítani?
– A helyzetnek két arca van: szakemberekből nincs hiány Pécsett. Sosem volt. Viszont szocialista karrierlovagból volt elég az önkormányzat körül. Nem olyan sok, mint gondolná, mert egy szűk haveri kör sajátított ki magának mindent. Ezt még a jobb érzésű baloldaliak sem tűrték, ezért is váltak ki pártjukból, frakciójukból. Az egykor erős pécsi MSZP mára már foglya saját vezetésének, s ezt a folyamatot a polgármester- és az európai parlamenti választás is csak felerősítette. Viszszatérve a pártkáderek kérdésére, én úgy látom, hogy olyan változás indult itt, amely át fogja alakítani a pécsiek gondolkodását a politikáról, a pártokról, a baloldalról. Az országban nálunk indult el elsőként az a változás, amely a huszonegyedik századi Magyarországot meghatározhatja. S ezt nem mi, politikusok kezdtük, hanem az emberek itt, Pécsett. Hogy ennek végigvitelét a pécsiek ránk bízták, azért köszönet jár, ezt a bizalmat nem játszhatjuk el. Meg kell szolgálnunk.
Előre megvan az ítélet a Trump-kormányzat elleni perben?
