Limitálják a bónuszok és egyéb extrakifizetések mértékét az Egyesült Államok pénzügyi szektorában a pénzügyi válság kapcsán – döntött az amerikai képviselőház. A lépés azt követte, hogy az állami költségvetésből, azaz adófizetői pénzekből konszolidált, vagy inkább életben tartott pénzintézetek vezető beosztású menedzserei továbbra is óriási összegeket kapnak amúgy is bőséges fizetésükön felül, gyakran a profithoz igazítva. A bónuszok ilyen rendszere márpedig megfigyelők szerint közvetlenül okolható a pénzügyi válság kialakulásáért: éves szinten akár százmillió dolláros (közel húszmilliárd forintos) személyes bevétel mellett ugyanis nincs az a kockázat, amit ne vállalnának a szerénységgel aligha vádolható financiális „cápák”.
Az AIG, amely a pénzügyi szektor felszínen tartására megszavazott 800 milliárd dolláros mentőcsomag egyötödét megkapta, az idén nem kevesebb, mint 165 millió dollárt osztott szét vezetői között.
Szakértők és a pénzügyi szektort figyelő civil szervezetek az elmúlt hetekben rámutattak: a pénzintézetek sokszor rekordösszegű profitja adófizetői pénzből származik. A Goldmann Sachs részvényárfolyama az idén 77 százalékot ugrott, a második negyedévben 3,4 milliárd dolláros haszonról számoltak be. A cég az idén bónu-szokra és különböző kompenzációkra 11 milliárd dollárt tett félre, amelyből elosztva minden munkavállalójának 390 ezer dollár jutna.
Előre megvan az ítélet a Trump-kormányzat elleni perben?
