Prágai tavasz osztrák szemmel

Varga Klára
2009. 08. 28. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Van valami zavarba ejtő abban, hogy a prágai tavasz vérbefojtásának évfordulója – amelyben magyar csapatok is részt vettek – ezeréves államiságunk ünnepének éjszakájára esik.
Osztrák televíziós szemmel, különösen az ORF munkatársai szemszögéből egészen más a prágai tavasz, hiszen a csatorna, amelynek dokumentumfilmjét a Duna TV hétfőn este bemutatta, már évekkel Dubcek reformmozgalma előtt barátságot kötött a cseh tévésekkel, kissé merésznek számító közös műsort is sugároztak, és a reményteli, majd drámába forduló hónapokban együtt lélegeztek a cseh néppel. Egyedül az ORF tudósította az egész világot a prágai történésekről, s így indult a csatorna későbbi felfutása is. Filmjükben az általuk felvett, eddig nem ismert dokumentumokat adták közre szokatlan érzékenységgel és részletgazdagsággal. A film a nyugati diákmozgalmak kontextusában is elhelyezi a csehszlovákiai eseményeket, halljuk Jim Morrisont, John Lennont, látjuk a tüntető, a letartóztatott diákokat, a jobb, őszintébb életre vágyó cseheket. Dubceket tisztességes, elvhű kommunistaként, jólelkű álmodozóként mutatja be a film, s a többi korábbi résztvevő is azt hangsúlyozza, nem akartak ők mást, csak tényleg emberarcú szocializmust, a szovjeteket és a tábor többi népeit nem tekintették ellenségnek. Nem számítottak fegyveres megszállásra, de még arra sem, hogy a szovjetekkel nem sikerül megértetni, hogy ők csak jó kommunisták, szocialisták akarnak lenni. Az osztrák filmből azonban úgy tűnik, a szovjet vezetés betegesen paranoid, amikor jobboldali hatalomátvételtől tart, s még attól is, hogy Csehszlovákiát elveszítheti a szovjet birodalom.
A bevonulás előtti napokban A rimageni csata címmel nyugati történelmi filmet forgatnak Csehszlovákiában, amelyhez osztrák tankokat kért kölcsön a stáb, s amerikai felségjelet festettek fel rájuk. A szovjetek a harci járművek láttán arra következtettek, hogy Csehszlovákiában már ott vannak az amerikai csapatok…
Az augusztusi titkos tárgyalásokat, a bevonulás óráit, Dubcek és három másik politikai személyiség elfogását a pártközpontban részben dramatizált formában, színészekkel mutatja be a film, ami zavaró is, de megszokható is. A tévét és a rádiót csak ostrommal tudják bevenni a testvéri csapatok, a cseh újságírók titkos helyekről sugároznak, míg el nem fogják őket, köztük Jiri Pelikant, a tévé intendánsát. A cseh Pelikán elvtársat, ugye. Dubcek nem bitófán, hanem egy erdőgazdaság íróasztalánál végezte, hívei deklaszszálódtak, ötvenezren emigráltak, így végződik cseh módra a forradalom.
(Prágai tavasz – Duna TV, augusztus 17., 21.50.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.