Schönstein Sándor: Mindenáron engem akarnak gyilkosként megjelölni

Anyagyilkossággal vádolják Schönstein Sándort, Balla Irma egykori, debreceni fideszes önkormányzati képviselő fiát, miközben D. Lajos szakmunkás – aki 2007-ben az elhunyt önkormányzati képviselő szomszédjánál dolgozott – beismerte a politikus életének kioltását. D. Lajos már júniusban visszavonta vallomását. Schönstein Sándor ártatlannak vallja magát. A bürokrácia útvesztőjéből azonban úgy tűnik, nincs kiút: a bíróság nem függeszti fel a tárgyalást, amíg az ügyészség fenntartja a vádat, a rendőrség pedig addig nem nyomoz D. Lajos ellen, amíg a vádlott Schönstein Sándor.

Vona Adrienn
2009. 08. 14. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Gyilkosság miatt augusztus végén folytatódik a büntetőügye a Hajdú–Bihar Megyei Bíróságon, a napokban azonban felgyorsultak az események. D. Lajos, aki betöréses lopás miatt került a rendőrség látókörébe, és beismerte az ön terhére rótt bűncselekményt, korábban visszavonta azt. Hogy bírja ezt idegekkel?
– Lélekben már felkészültem arra, hogy D. Lajos visszakozni fog, ezért nem is voltam soha száz százalékig nyugodt. A vádlott pedig akkor is én voltam, amikor már más beismerte az emberölést, a képlet tehát mindig adott volt: mindenáron engem akarnak gyilkosként megjelölni. A rendőrség a kezdetektől fogva engem pécézett ki, D. Lajos vallomását nem ellenőrizték le, így most annak sincs következménye, hogy ezt visszavonta. Erre csak annyit tudok mondani, hogy én ártatlan vagyok.
– Akkor ezek szerint még a beismerő vallomás sem javított a helyzetén.
– Hiába mondta el D. Lajos többször is, hogy ő ölte meg az édesanyámat, ezt bármikor visszavonhatta, és mivel ez bekövetkezett, így a rendőrség nem kezeli ezt bizonyítékként. Ez most pont olyan, mintha nem is mondott volna semmit. Eltűnt a süllyesztőben, volt, nincs alapon…
– Ügyvédje azonban kérte az új információkra tekintettel a tárgyalás felfüggesztését.
– Igen, de elutasították az indítványát, mert a bíróságnak az a feladata, hogy a vádlott, azaz az én bűnösségem felől hozzon ítéletet.
– Mi lehetne egy ilyen helyzetben a normális forgatókönyv?
– Az ügyészségnek ejtenie kellene ellenem a vádat, a rendőrségnek újra kellene kezdenie a nyomozást, és el kellene kapniuk az igazi gyanúsítottat. Nekem úgy tűnik, azért lettem én a bűnbak, mert a hatóság mást nem talált. De ez nem is csoda, hiszen a rendőrök végig azzal voltak elfoglalva, hogy az általam elmondottakat ellenőrizzék, így másra nem maradt idő.
– A gyilkosság felderítésére pedig még nyomozócsoport is alakult.
– Igen, de az a benyomásom, hogy alkalmatlanok voltak erre feladatra, fontosabb volt a felhajtás. Sajnos, vakvágányon haladtak végig.
– Mikor kezdte sejteni, hogy önre gyanakodnak?
– Rendszeresen jártam a rendőrségre vallomást tenni, és már a nyomozás elején is furcsa dolgokat kérdeztek tőlem. A gyilkosság után egy héttel még a poligráfos vizsgálatot is elvállaltam, ami engem igazolt, ezért próbáltam hinni abban, hogy jobb irányt vesznek a dolgok.
– A rendőrség bizonyára feltételezett valamilyen indítékot.
– Igen, szerintük az örökségemet akartam megszerezni, és emiatt követtem el a bűncselekményt. Ezzel a hipotézissel egy a gond: semmi olyat nem örököltem, ami korábban ne lett volna az enyém.
– A vádiratban azért minden bizonnyal voltak terhelő bizonyítékok.
– Nincs bizonyíték a bűnösségemre, de nem is lehet. Az alibimet a barátok igazolták, illetőleg az is az én állításaimat támasztja alá, hogy az édesanyám telefonjáról az ominózus este az elkövető hívást kezdeményezett Debrecenben, pedig ekkor én 30 kilométerre bográcsoztam a várostól. Később az is kiderült, hogy D. Lajos is azon az útvonalon járt haza, ahol a készüléket elásták.
– Akkor ezek szerint ön duplikálódott.
– Nem, a megoldás a hatóság szerint az, hogy édesanyám elveszítette a telefonját, és valaki megtalálta, használta, majd elásta.
– Ez elég abszurdnak tűnik.
– Az ügyészség nem így vélekedik. Egyébként a nyomozó hatóság ellen elfogultsági indítványt is benyújtottunk.
– Balla Irma meggyilkolása után egy évvel tartóztatták le, ha jól tudom, Budapesten.
– Igen, kommandósok egy reggel rám törték az ajtót, és a földre tepertek olyan erővel, hogy az alkaromról lejött a bőr. A vicc csak az volt az egészben, hogy ezt megelőzően hatszor felhívtak, és megkértek, hogy menjek be meghallgatásra, és az adott időben mindig zokszó nélkül megjelentem.
– Hosszú időt töltött előzetes letartóztatásban, de D. Lajos vallomásaitól függetlenül kiengedték.
– Azért vagyok ma szabad, mert egy év előzetes után az ítélőtáblán megállapították, hogy esetemben nem áll fenn a szökés, elrejtőzés veszélye. Egyébként több mint egy évig éltem a rácsok mögött, ebből nyolc hónapot Debrecenben, a fennmaradó időben pedig Állampusztán. Bevallom, nagyon nehezen viseltem, az volt a holtpont, amikor a kapcsolattartást is megtiltották a családommal.
– Mit szóltak az ismerősök ahhoz, hogy lezárták a nyomozást, majd ön lett a vádlott?
– A családom mindent megtett azért, hogy kihozzanak a börtönből, és próbáltak segíteni abban, hogy tisztázni tudjam magam.
– Balla Irma egy kegyetlen gyilkosság áldozata lett. Ön mennyire tartja magát agresszívnak?
– Egyáltalán nem vagyok erőszakos alkat. Nyugodt ember vagyok, de még ezt is felrótták nekem, azt mondták, hogy túlságosan higgadt voltam, amikor bejelentettem az édesanyám halálát.
– Visszaemlékezne a gyilkosság napjára, a körülményekre?
– Mindenre emlékszem, de nem mondhatok semmit, mert nem akarom az igazi tettest lépéselőnyhöz juttatni. Annyit elárulok, hogy van egy feszítővas, amit az ügyvédemmel szakértői vizsgálatra vittünk, mert az is lehetett a gyilkos eszköz.
– Ha a bíróság kimondaná, hogy ön ártatlan, akkor kit hibáztatna?
– Először, amikor azt hittem, hogy nem találják meg édesanyám gyilkosát a rendőrök, arra gondoltam, hogy nem voltak elég ügyesek a nyomozók. Onnantól kezdve viszont, amikor már nem arról van szó, hogy nemcsak nem találják meg a gyilkost, de még engem tartóztatnak le, akkor az ember már csak azt feltételezheti, nemcsak hogy nem végzik jól a munkájukat a rendőrök, hanem kifejezetten roszszul dolgoznak.
– A letartóztatása miatt megszakadt a megszokott élete, és felröppentek már hírek a kártérítéssel kapcsolatban is.
– Igen, 2007-ben a Corvinus Egyetemre jártam gazdaság-informatika szakra, de ezt már nem tudtam befejezni a történtek miatt. Most pedig folytatni nem tudom, mert az évek alatt megváltozott a képzési rendszer. A kártérítéssel kapcsolatban nem tudok konkrétumot mondani, de több tíz millió forint lehetne a reális összeg.
– Az elsőfokú bírósági tárgyaláson szóba került, hogy a barátaival sokszor játszottak szerepjátékokat, amelyekben voltak áldozatok és elkövetők.
– Ez egy egyszerű társasjáték, ártalmatlan, olyan, mintha leülnénk kártyázni. De az ügyész azt próbálta a tárgyaláson bebizonyítani, hogy ez hatással lehetett rám, mert előfordult olyan, hogy a játékban én voltam a gyilkos.
– Milyen kapcsolata volt az édesanyjával? Nem minden szülő-gyerek viszony felhőtlen.
– Ő nagyon határozott személyiség volt, aki mindig megmondta a véleményét, és ez néha kellemetlenül érintett. Előfordult, hogy csak azért sem úgy cselekedtem, de azért később mindig elgondolkoztam azon, amit mondott. Adott egyfajta útmutatást, ami jó volt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.