Sérülést okozott a fedél

A Lágymányosi hídnál megsérült egy férfi, amikor a lába alatt elmozdult és beszakadt egy hatvan kilogrammos csatornafedő. Budapesten több mint kétszázezer hasonló zárókorong van. Egyelőre nem tudni, kit terhel felelősség.

Győr Ágnes
2009. 08. 12. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Beszorult a lába egy budapesti férfinak egy rosszul illesztett csatornafedő alá a Lágymányosi híd budai hídfőjénél a közelmúltban. Nem látszott a korongon kívülről, hogy nincsen megfelelően rögzítve, és csak többpercnyi próbálkozás után sikerült kiszabadítania magát a „csapdából” – mondta el a szerencsétlenül járt férfi lapunknak. Mivel egy félreeső helyen, a híd lábánál, a 103-as busz megállójától nem messze történt az eset, nem volt senki a közelben, akitől segítséget kérhetett volna. A baleset nyomán a férfi jobb lábszárán nyolc napon túl gyógyuló, hosszú seb keletkezett.
Bátori Marianna, a Fővárosi Csatornázási Művek szóvivője lapunknak elmondta, hogy a szóban forgó csatornafedőt megvizsgálta egyik kollégájuk, és kiderült, egyrészt fejjel lefelé volt beleillesztve a lyukba, másrészt eleve nem is a rés lezárásához eredetileg használt korong volt. Kollégájukat a híd alatt lakó hajléktalan arról tájékoztatta, a közelmúltban ő maga billentette vissza a csatornafedőt, hogy megakadályozza a későbbi baleseteket. A szóban forgó záróelem azonban a hídhoz tartó csapadékvízelvezető-kanálist fedi le, így nem a csatornázási művek, hanem a híd üzemeltetőjének fennhatósága alá tartozik – hangsúlyozta a szóvivő. Így – tette hozzá – a kártérítési követeléssel is hozzájuk kell fordulni.
A fővárosban több mint kétszázezer víznyelőrács és fedőlap van – mondta el Bátori Marianna. Egy-egy fedőlap csaknem hatvan kilogrammos, és úgy van beépítve, hogy se az emberek súlya, se az ennél nagyobb megterhelést jelentő gépjárművek vagy biciklik alatt ne mozdulhasson el. Problémát jelent azonban, hogy fémtolvajok gyakran ellopják a zárókorongokat, holott a kereskedőknek elvileg tilos átvenniük az ilyen jellegű árut. A tapasztalat azt mutatja, hogy nemcsak egyet, hanem rendszerint egyszerre egy teljes utcaszakasz valamennyi fedőjét elviszik a tettesek – mondta a szóvivő. Lakossági bejelentések nyomán azonban az elmúlt időben több ízben is sikerült a rendőrségnek kézre keríteni az elkövetőket – hangsúlyozta az illetékes. Egy-egy fedőlap kicserélése csak kerettel együtt lehetséges. A szóvivő szerint ez minden alkalommal csaknem 80 ezer forintba kerül az adófizetők pénzéből. A dolog anyagi vonzatánál is fontosabb azonban, hogy a fedetlen csatornanyílások rendkívül balesetveszélyesek. Súlyos lábtöréseket is okozhatnak, sőt gyerekek akár bele is eshetnek a mély gödrökbe. Ezért arra kérik a lakosságot, ha a csatornafedőkkel bármilyen problémát észlelnek, azt minél hamarabb jelezzék a társaság ingyenesen hívható zöldszámán: 06-80/455-000.
Horti Zsófia, a Fővárosi Közterület-fenntartó Zrt. szóvivője lapunknak megerősítette, egyelőre még vizsgálják az ügyet, de amennyiben valóban az ő fennhatóságuk alá tartozik a csatornafedő, nekik kell benyújtani a kártérítési kérelmet.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.