Sikerdíjért dolgozik a GEOF

Sikerdíjat és átalányt is kér tagjaitól a Gázár Érdekegyeztető Országos Fórum, illetve a mögötte álló Negos Tárgyalási Tanácsadó Zrt. Előbbi akkor esedékes, ha a fórumnak sikerül kilobbizni, hogy az ipari fogyasztók egy részének kisebb kompenzációs összeget kelljen fizetnie a gázszámlában.

Dékány Lóránt
2009. 08. 26. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A gazdasági tárca jelenleg hatályos gázárrendeletének megváltoztatására jött létre július elsején az a fórum, mely az ipari gázfogyasztók nevében tárgyal az illetékes hivatalokkal és a gazdasági tárcával. A Gázár Érdekegyeztető Országos Fórum (GEOF) azt a rendelkezést kifogásolja, mely szerint a nagykereskedő, vagyis az E.ON Zrt. felé felhalmozott mintegy 66 milliárd forintos tartozás miatt minden olyan társaságnak, amely 2005. július 1-jéig nem lépett ki a szabadpiacra, hanem a nyomott árú közüzemi földgázt fogyasztotta, ez év júliusától az esztendő végéig köbméterenként 17, jövőre pedig 3 forint kompenzációs tételt kell fizetnie a rendes fogyasztásának kiegyenlítésén felül.
A kötelezettség, mely egyébként a lakossági fogyasztókat is terheli, elsősorban azért verte ki a biztosítékot a GEOF-nál, mert az szerintük rontja a hazai vállalkozások versenyképességét, a versenysemlegesség elvét, s kevéssé átlátható. Tóth Tibor, a fórum ügyvivője lapunknak elmondta, hogy már az sem világos, miért 2005. július 1-jével húzták meg a fizetési határt. A szóban forgó fogyasztói tartozás ugyanis 2008 októberében kezdett felgyűlni, amikor a kormány egy tollvonással eltörölte azt az árkompenzációs mechanizmust, mely garantálta a közüzemi nagykereskedő számára a veszteségek kiküszöbölését. 2005 júliusa és 2008 októbere között számos cég lépett viszont ki a közüzemből a versenypiacra, s bár ezek ily módon nem vettek részt az E.ON veszteségének felhalmozásában, most mégis kompenzációra kötelesek. Mint azt Tóth Tibor elmondta, a GEOF folyamatosan egyeztet álláspontjáról az érintettekkel, s reményeik szerint augusztus 20. után már egységes, egyeztetett elképzelést helyezhetnek a Közlekedési, Hírközlési és Energiaügyi Minisztérium asztalára. Az ügyvivő elmondása szerint legalább 400-500 magyar cég, de közvetve az egész magyar gazdaság kárt szenved a kompenzációs tétel miatt, hiszen ezáltal a magyar termékek versenyképessége romlik az exportárukéval szemben, s természetesen ugyanez a helyzet az exportra termelő vállalatok esetében is. Ez végső soron oda vezethet, hogy azok a társaságok, melyek ezt megtehetik, idehaza viszszafogják a termelésüket, s vele természetesen a gázfogyasztásukat is, és gyártásuk egy részét küldi termelőegységeikbe telepítik.
Tóth Tibor számításai szerint mintegy húsz-harminc milliárd forintos kár éri a magyar vállalkozásokat a kompenzációs tétel miatt. Ezt szeretnék lejjebb alkudni, de ezt nem ingyen teszik. A GEOF mögött ugyanis egy profi tárgyalócég, a Negos Zrt. áll, melynek maga Tóth is tagja tárgyalási tanácsadó beosztásban. A céges és egyéb konfliktusok bíróságon kívüli megoldásának elősegítésével foglalkozó társaság a birtokunkba került dokumentumok szerint első körben egymillió forint átalánydíjat kér a GEOF-ba belépő társaságoktól, de a végeredménytől függően kétféle sikerdíj is megilleti. Ha sikerül lejjebb tornásznia a kompenzáció összegét, akkor a különbözet tíz százaléka illeti meg a Negost – ebbe beleszámítják a szerződéskötéskor beszedett átalányt –, ha pedig a tárgyalások eredményeképp az idei esztendőre eltörlik a fizetési kötelezettséget, s csak jövőre vezetik azt be, hárommillió forintról állíthat ki számlát. Tehát kétféle sikerdíjról van szó: ha sikerül lealkudni a kompenzáció összegéből, a különbözet tíz százalékáról is számlát állíthat ki.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.