Erdogan
Erdogan megerősítette álláspontját Ciprus kapcsán

Vihar előtti csend és hangorkán. Aznap pont a Titanickal készülődhettünk a tévében az Esclin Syndo keddi A38-as fellépésére. Szerencsés véletlen, hiszen az NME kritikusa azt írta az énekesnőjéről: ő az, aki elsüllyeszti a hajót. Bár O’Keeffe rosszmájúan az album „elsüllyesztésére” célozgatott, korántsem biztos, hogy igaza van. Az A38 teraszának hangosítása a sávokat egy szintbe rendezi, így nem hallatszanak ki istenigazából a számok mélységei és csúcsai. A zene „egybecsúszik”, mintha az énekesnő és a gitárok is samplerről bejátszott hangminták lennének, amiket valaki egy keverőn szabadon manipulál. A koncerten az elektrotechnikum dominál, de rockosan lüktet. Az énekesnő hangjától aztán hamar libabőrös lesz az ember. Sikolyok, elfojtott kiáltások és elemi vibrálás jellemzi angol nyelvű éneklését. Lehetetlen együtt énekelni vele, ráadásul színpadi maszkja őt magát mintha eltakarná előlünk. Színészkedés is ez, meg nem is. Úgy rémlik, azt szeretnénk látni, hogy Berger Dalma teljesen szétziláltan és csapzottan fejezi be a koncertet. De komolyan veszi a produkciót, néha túlságosan is. Az igazi zenei utazást a villámgyorsan félbevágott visszataps utáni ráadásszám hozza: pszichedélia és triphop, vibráló gitárhangok. Olyan zene, amiben meg lehet merítkezni. Itt válik világossá: olyasféle hajózást várnék tőlük, amihez nem kell se kompasz, se asztrolábium, se szextáns. Vagy ami feltámasztja, és nem elzavarja az odakint készülődő nyári zivatart. Vihar előtti csend és hangorkán egyszerre – a befogadó zavartan áll a zenei impulzusok sortüzében. Úgy tűnik, a közönség nyitott: barátkozik az Esclin Syndóval.
Ne üssünk fel egy izlandi szótárat azt kutatván, mit is rejt a név: Esclin Syndo. Értelme ugyanis nincs. Az elnevezés korábbi billentyűsük egy álmából származik. A csapat el is fogadta a tudattalan sugallatát, csak azt kellett találgatniuk, hogyan is írják le – mesélte el nekünk Sándor Dániel billentyűs.
A zenei talapzatukként szolgáló triphophoz illően álombéli névvel fémjelzett zenekar hangzását az indusztriális rock ugyanúgy befolyásolta, mint a new wave vagy a dzsessz. Különös ismertetőjegyüknek számít Berger Dalma énekesnő, akit neveztek már az ország második legidegesítőbb frontemberének is.
Nemrég az NME zenei magazin közölt róluk cikket. Benne a kritikus Berger Dalmát Björk-imitátornak bélyegzi. Mondhatnánk: igenis legyen ő a magyar Björk, legyen az Esclin Syndo a magyar Anouk, a magyar a Portishead Beth Gibbons vokáljaival, a magyar Kosheen. Sándor Dániel szerint a zenekar büszke arra, hogy a lap beszámolt róluk, a kritikában leírt negatív vélemény pedig nem igazán foglalkoztatja őket.
Az Esclin Syndo volt az első magyar zenekar, amely eljutott a nemzetközi International Live Contest verseny döntőjéig, és bár a Bécsben rendezett finálén a szakmai zsűri első helyre sorolta őket, a közönségszavazatok alapján végül a harmadik helyet sikerült megszerezniük. Azóta a zenekar felállása jócskán megváltozott. Előnyükre vált a két képzett zenész, a dobos Somló Dániel (Somló Tamás fia) és a tehetséges gitáros, Ratkóczi Huba csatlakozása. Szabó Sára készítette a videoklipjüket, amely a Folklore című számot illusztrálja; a magyar Music Television már elég gyakran játszsza. A torz Pygmalion-történetet felidéző, szuggesztív hangulatú klip sikere közrejátszhatott abban, hogy az MTV European Music Awards Best Hungarian Act kategóriájában jelölték őket a legjobb magyar zenekarnak járó díjra. Októberben elválik, megkapják-e.
Berger Dalma és Sándor Dániel a közelmúltban vágtak bele Volkova Sisters nevű kétszemélyes „hobbizenekarukkal” a számszerzésbe. Berger Dalma emellett énekes-dalszerzőként közreműködik az absztrakt hiphop Realistic Crew lemezein, vokálozik a dzsesszesebb Singas Projectben. Egy interjúban úgy fogalmazott: magasra tették a lécet, és keményen dolgoznak, hogy át is tudják ugrani.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.