Kiderült az is, hogy a kaposvári Kaposi Mór Oktató Kórház is szerződésben állt a Seffer és Renner Magánklinika Kft.-vel. A gyógyintézet közleménye állítja: az őssejtek gyűjtése ellenszolgáltatás nélkül, az előírások és szakmai protokollok alapján, a páciensek beleegyezésével történt. A keretmegállapodás őssejtek – kizárólag kutatási célú – gyűjtésére, tárolására vonatkozott – szögezték le.
*
Lapunknak nyilatkozott több olyan, neve elhallgatását kérő kórházigazgató, akitől szintén kért abortumokat a Seffer-klinika, illetőleg az Igazságügyi és Rendészeti Minisztérium (IRM) laboratóriuma. Állították: a levélből számukra az derült ki, hogy a kinyert őssejteket kutatási célokra kívánják felhasználni. Csakhogy a cégnek kizárólag az őssejtek gyűjtésére és tárolására volt engedélye, kutatási célú vagy terápiás felhasználásra nem. A nagykanizsai kórház vezetője is úgy nyilatkozott, hogy tavaly a kaposvári klinika levélben őssejtkutatási céllal kért tőlük abortumokat. Gőgös Péter, az intézmény orvos-igazgatója azt mondta: a szülészeti-nőgyógyászati osztály összes orvosa összeült, majd aggályosnak minősítette a kérést, ezért nem teljesítették.
Úgy tudjuk, a rendőrség vizsgálja, az előírásoknak megfelelően jártak-e el azok a kórházak, amelyek abortumokat adtak át az érintetteknek. Ellenőrzik, hogy rendelkeztek-e például az anya beleegyező nyilatkozatával, s nem fogadtak-e el anyagi ellenszolgáltatást az abortumokért. Információink szerint a nyomozás kitér arra is, hogy a Nyírő Gyula Kórházból jutottak-e abortumok az illegális kezeléseket végző orvoscsoporthoz. Ezt szerettük volna megkérdezni az intézmény vezetőjétől is, de ő az ügy kirobbanása óta nem hajlandó kérdéseinkre válaszolni.
Pesti Imre, a Fidesz szakpolitikusa tegnapi tájékoztatóján azt kérdezte: egy magánklinikán vajon történhet-e tiltott őssejtkezelés anélkül, hogy az intézet dolgozói tudnának róla? Ezzel arra célzott, hogy a rendőrség munkatársai a múlt héten a Nyírő Gyula Kórház egy bizonyos területén – amelyet egy magáncég, a Róbert Károly Körúti Egészségügyi Szolgáltató Kft. bérelt – fogták el a gyanúsítottakat. Emlékeztetett arra, hogy a Nyírő Gyula Kórház menedzsmentjének egyik tagja a kórházzal szerződésben lévő, a gyanú szerint őssejtkezelést végző magánklinikának is tagja. Kiemelte: azokra a szerződésekre, amelyek egy évnél rövidebb időtartamra szólnak, a fővárosnak mint tulajdonosnak semmiféle ráhatása nincs, ezeket a szerződéseket a kórházigazgatók saját hatáskörükben köthetik meg. – Az őssejtügyben Demszky Gábor főpolgármesternek és Steiner Pálnak, a főváros szocialista frakcióvezetőjének is nagy a felelőssége – vélekedett. A fővárosi egészségügyi bizottság szocialista és szabad demokrata szakpolitikusai nem tudják szakmai akaratukat érvényesíteni, mert a politikai akarat mindig erősebb, mint a szakmai érv. A Fidesz arra kéri a főváros vezetőit, vegyék le a napirendről azokat az egészségügyi változtatásokat, amelyeket nem támogatnak sem az egészségügyi szakpolitikusok, sem a fővárosi kórházigazgatók.
A fideszes politikus hangsúlyozta: az őssejtügy nemcsak a főváros tulajdonában lévő Nyírő Gyula Kórház belügye, hanem érinti az egész ország egészségügyi ellátásának tisztességét is. – Korábban a Nyírő Gyula Kórház a munkáját nagy hozzáértéssel ellátó intézmény volt, 2007-ben azonban itt szenvedték el a legnagyobb veszteséget a Molnár Lajos egészségügyiminiszter-féle ágyszámcsökkentés és osztálybezárás miatt – mondta. – A kórház a csőd szélére került, működésképtelenné vált, és akkor jelentkezett egy magánszolgáltató, amely bérbe vette a nőgyógyászati osztályt – mutatott rá.
A főváros egészségügyéért felelős szocialista főpolgármester-helyettes, Molnár Csaba viszont közölte: épp azért indította el a Budapesti Egészségügyi Modell kidolgozását, mert a Nyírő Gyula Kórház kapcsán kialakult kommunikációs zavar és a Bajcsy-Zsilinszky-kórház sebészetének leltára kapcsán kialakult helyzet megerősítette meggyőződésében, hogy a tulajdonos főváros a jelenlegi struktúrában nem tudja megfelelően kontrollálni, mi történik az egészségügyi intézményeiben.
Bukaresti „gyerekgyár”. A román egészségügyi tárca leváltotta az országos szervátültetési hatóság vezetőjét, aki ellen az ügyészség is vizsgálatot folytat egy illegális petesejt-kereskedelmet folytató bukaresti kórház ügyében. Victor Zotát azért menesztették, mert az izraeli tulajdonban lévő bukaresti Sabyc- klinika a minisztérium jóváhagyása nélkül kapott engedélyt a szervátültetési hatóságtól. Az ügyben három személyt illegális petesejt-kereskedelemmel gyanúsítanak. Kiskorúaktól, főként szegény roma nőktől vásároltak petesejtet, amelyeket izraeli és német nők kaptak, fejenként 10-15 ezer euróért. (MTI)
Erdogan megerősítette álláspontját Ciprus kapcsán
