Egyelőre elmaradni látszik a várt mértékű visszaesés az ingatlanpiacon, holott a szociálpolitikai támogatás – a szocpol – és a kamattámogatás megszüntetésével, valamint az új lakások áfájának 20-ról 25 százalékosra való emelésével igen sokat tett ezért az átmeneti kormány. Mint azt Murányi Ákos, a Duna House ingatlanforgalmazó társaság vezető elemzője érdeklődésünkre kifejtette, a megszorító intézkedések hatálybalépése óta eltelt néhány hétben ugyan csökkent az új otthonok iránti kereslet, ám ez főként és jellemzően a kisebb, 15-19 millió forint körüli lakásoknál igaz. Ez az árfekvés az, amelyet az állami kedvezményeket igénybe vevők leginkább kerestek, ugyanakkor a két és fél szobás lakásoknál nagyobb – és drágább – ingatlanok terén nem tapasztalható visszaesés. – Az áfaemelést csak azok a beruházók tudják beépíteni áraikba, akiknek egyébként is jól eladható lakásaik vannak, a többiek az élesedő versenyben nem emelhetnek. Az időközben fizethetetlenné vált törlesztőrészletek miatt ugyanakkor a használtingatlan-piacon, főként az újszerű, néhány éves lakások esetében most könnyen jó üzletet lehet kötni – fogalmazott a Duna House elemzője.
Kühne Kata, az Otthon Centrum ügyvezető igazgatója lapunk megkeresésére kifejtette: tapasztalható némi visszaesés júliusban, ám nem lehet egyértelműen kijelenteni, hogy a lakáshoz jutási kedvezmények megszűnése és az áfaemelés, vagy a nyári uborkaszezon az, ami a jelenségért felelős. A szakember szerint április és június között nagy lendületet kapott a piac, amiben kétségkívül nagy szerepe volt a júliustól hatályos megszorítások bejelentésének: sok potenciális vásárló, aki a szocpol igénybevételével kívánta fedezni az önerőt, előre hozta az év második felére tervezett vásárlást. A júliusi kereslet ugyanakkor nem esett
vissza olyan mértékben, mint az év elején, minden különösebb megszorítás nélkül volt tapasztalható. A mostani, enyhének mondható keresletcsökkenésben – mutatott rá Kühne – szerepe lehet annak, hogy a családok, háztartások új alapokra helyezték a gazdálkodást, így a jelenlegi körülmények közötti boldogulást is megtalálták. – Az öt százalékpontos áfaemelést sok fejlesztő nem tudja érvényesíteni. Ez főleg a nehezen értékesíthető beruházásoknál igaz. A megszorítások ugyanakkor nem vezettek a használt és olcsóbb lakások iránti kereslet látványos növekedéséhez sem – fogalmazott az OC ügyvezető igazgatója, hangsúlyozva: amenynyiben a munkanélküliségi hullám tömegesen teszi lehetetlenné a törlesztőrészletek fizetését, úgy az a piacon is érzékelhető lesz.
A Nyugat az elmúlt évtizedekben posztnemzeti, posztkeresztény, posztszuverén irányba mozdult el
