Szárnyas ajtók és ablakok

A napokban ért véget a Verőcén és Visegrádon megrendezett XXI. Ekszpanzió nemzetközi kortárs művészeti találkozó, amelynek alkotó-rendezője, Németh Péter Mikola már a szeptemberi templomos napokra és a Madách-napokra készül, de körvonalazódik a jövő évi Ekszpanzió programja is.

Varga Klára
2009. 08. 31. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az idei találkozó hívó szava a Reangelizáció, vagyis a Visszaangyalítás volt. A zsidó–keresztény kultúrából táplálkozó, a Magyarországon a honfoglalás után is búvópatakszerűen tovább élő zoroaszt-rista (szeredás) vallás tanításaiból árnyalt, sokrétű angyali hierarchiát ismerhetünk meg. A visegrádi felolvasásokból is változatos angyalminőségek és angyalállapotok bontakoztak ki, a haragvó, a bosszúálló, a lázadó angyaloktól az őrzőangyalokig. Mire gondolt, amikor ezt a feladványt adta az íróknak, a költőknek, a zeneszerzőknek, a performance- és a képzőművészeknek, a zenészeknek, a táncosoknak?
– Az idei találkozó mottója ez volt: kimérák, angyaloszlopok, szárnyas ajtók és szárnyas ablakok naprakész angyalfelfogásban. A tavalyi Visszasejtesítés folytatása volt az idei cél. Az angyalokban a különféle tanok szerint közös, hogy közvetítők Isten és ember között, öröktől vannak, nem születnek, nem halnak meg, esetleg csak elfelejtkezünk a létezésükről. Amikor ezt a témát adtam, elsősorban arra gondoltam, hogy mindenkinek van személyes őrzőangyala, s ezt ma újra tudatosítani kell. Azt sem árt tisztázni, hogy a közhiedelemmel ellentétben az avantgárd nem csupán a szétszedés, a lerombolás művészete. Ha például Kassák Lajos pályáját végigkövetjük, láthatjuk, hogy az analízis éveit szintézis, a szakralitással átjárt meglelt egység követi. Én is voltam bukott angyal, de ma már inkább visszasejtesítek, reangelizálok.
– Gondolom, ez azt jelenti, Kassák is fókuszba kerülhet egy következő ekszpanzión.
– A teljes kassáki örökség folytatója a Párzsi Magyar Műhely. Remélem, sikerül bevonni őket egy következő találkozó programjába, annál is inkább, mivel Nagymaroson a Duna-parton még mindig áll a ház, ha nem is jó állapotban, ahol Kassák Lajos évekig élt.
– A mostani visegrádi felolvasás egyúttal megemlékezés volt Áprily Lajosról, az Erdélyből Visegrádra települt költőről.
– Áprily azt az Ady utáni költészetet képviselte, amely visszanyúlt az Arany Jánosra jellemző lírához, egyfajta jellegzetesen magyar, hiteles, melankolikus költészethez. Áprily pontosan tudta azt is, hogy miért éppen Visegrádot választotta, s ez éppúgy szimbolikus, mint az, hogy ma egyetlen költő sem él Visegrádon, pedig úgy gondolom, önmagában is rang Visegrádon alkotni, vagy Visegrádon bármilyen műalkotást előadni. A találkozót támogató önkormányzat részéről egyébként kedvező volt a fogadtatás, visszahívtak minket, és vissza is fogunk térni Visegrádra.
– A Dunakanyarra persze nem a visegrádi elhagyatottság jellemző, inkább az, hogy például csak a börzsönyi kistelepülésen, Kosdon hat költő él, de valahogy az ön által létrehívott rendezvényeken kívül csak szórványos felolvasások vannak, és saját irodalmi lapja sincs a régiónak. A Dunakanyar-antológia sem tud megjelenni évek óta. Mi lehet ennek az oka?
– Nem tudom, ahogy azt sem tudom, hogy bizonyos, általam tehetségesnek tartott és meg is hívott szerzők miért maradnak távol. Talán egyszerűen csak begubóznak, talán magukkal sincsenek jóban, nem találják a helyüket és a társaikat, akik pedig közel vannak.
– Az Ekszpanzió korábban még váci rendezvény volt, és x-szel kellett írni nevét. Akkoriban még számos, ma kegyelt szerző is részt vett a találkozókon.
– Az Expanziót Bárdosi József művészettörténésszel alapítottuk 1989-ben. Vácról, ahol a művelődési ház igazgatója voltam, és egyebek mellett azon dolgoztam, hogy a városnak saját színháza legyen. 2000-ben jöttem el úgy, hogy a váci pályaudvaron elszavaltam Abderából című versemet, és vittem magammal az Ipoly menti régióba az Ekszpanziót is. Én ma is meghívom a régieket, de vannak, akik kimentik magukat ezzel-azzal. Ez nem az én dolgom. Az erőtér, ami itt létrejön évről évre, az a fontos igazából. Egyébként is egyre karakteresebben jelentkezik egy új, sokféle műfajt képviselő és nagyon lelkes alkotó-, előadó-generáció.
– Az ön egyetemista gyerekei is rendszeres közreműködők az Ekszpanzión.
– Most már azon is gondolkodom, hogy adjam át az ő kezükbe a találkozókat, mert az, hogy alkotó-rendező vagyok, vagyis menet közben is alakítom a spontaneitásban rejlő lehetőségeket is kiaknázó programokat, hatalmas szellemi-fizikai megterhelést jelent.
– Mi az, amit már biztosan tud a jövő évi Ekszpanzióról?
– Az egyik fő téma mindenképp a MASZK lesz, amelyhez ajánlott olvasmány Hamvas Karneválja; a másik alkotó, akinek életművét középpontba állítjuk, Kassák. De addig még hátravannak szeptemberben a templomos napok, s aztán a Madách-napok, ahová Mikszáth alakját is beemeljük. Fontos közös feladatnak tartom, hogy a határon túli alkotókat is vonzzák ezek az eurorégiós művészeti találkozók.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.