Szegényedő szupergazdagok

Rosszabbnál rosszabb második negyedévi eredményekről számolnak be a világ nagy olajtársaságai. Elmaradnak a tervezett fejlesztések és beruházások, ami áttételesen ismét a többszörösére emelheti a fekete arany árát.

Erdősi Csaba
2009. 08. 12. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Óriásit változott a világ az olajcégek körül. Tavaly ilyenkor minden nagyobb társaság profitcsúcsról szóló második negyedéves beszámolókkal büszkélkedett, s az egész iparágat a fellendülés folytatódását feltételező optimista hangulat lengte be. Mindenki új beruházáson gondolkodott, és olyan mezők – például a kanadai olajpalakincs – kitermelését is tervbe vették, amelyek 80–100 dolláros árszint alatt bizonyosan ráfizetésesek. A fejlesztés körüli eufória akkora igényeket támasztott, hogy a háttéripar már nem is bírta a tempót, s csak úgy lehetett megrendelni egy új tankhajót vagy egy fúrófejet, ha valaki hosszú, többéves várakozólistára iratkozott fel. Most ehhez képest az a helyzet, hogy a vállalatok sorra mondják le korábbi háttéripari megrendeléseiket, olajból pedig annyi van a piacon, hogy be sem fér mind a nagy kikötőkbe. A tankereket ezért szállítás helyett tárolásra használják azok a kereskedők, akik „bennragadtak” egy-egy határidős ügyletben.
Az iparági környezet tavaly őszszel változott meg. A világgazdaság teljesítményének visszaesésével párhuzamosan az olaj ára is meredek zuhanásba kezdett, s a nyár közepi, 150 dollár körüli szintről az év végére már 50 dollár közelébe süllyedt. Az áresés természetesen meglátszott az olajtársaságok tavalyi negyedik negyedévi számain, de a megelőző időszak fényes eredményei miatt 2008 egésze még remek eredményeket hozott számukra. Csakhogy az árcsökkenés az idei év első negyedében is folytatódott, és bár a fekete arany ára mostanra visszakapaszkodott a 60-70 dolláros szint közelébe, az olajtársaságok a második negyedévben sem lélegezhettek fel. Az Exxon Mobil, a Shell, a British Petrol és a Total is arról számolt be, hogy a profit a tavalyi második negyedévben elérthez képest szinte a felére esett vissza, s szinte mindegyikük költségcsökkentő lépéseket tervez. A spórolásnak elsősorban az új mezők kitermelésbe állítása látja majd kárát, de elbocsátások is várhatók. Az olajcégek jövedelemtermelő képességét nemcsak az olcsó olaj, de a finomítói árrések zsugorodása is rontja. A már említett Total friss tájékoztatása szerint Európában az idei év második negyedévében a finomítók hatvan százalékkal alacsonyabb árréssel dolgoztak, mint a 2008-as esztendő azonos időszakában.
Számtalanszor hallhattuk már az elemzőktől, hogy az olajipar ciklikus ágazat, amelyben egymást váltogatják a jó és a rossz időszakok. Ilyen értelemben tehát a mostani visszaesésben nincs semmi különös, körülbelül tíz éve is átélhettünk hasonlót. Hatásában azonban a mostani lejtmenet mégis kiemelkedhet az átlagos nehéz időszakoktól, hiszen egybeesik a világgazdaság visszaesésével. Ha utóbbinak vége lesz, gyorsan a visszájára fordul majd a jelenlegi keresleti-kínálati viszony, vagyis bekövetkezik az a pillanat, amikor az olajtársaságok már nem fogják tudni kényelmesen kielégíteni az olaj és az olajtermékek iránti igényeket. S mivel a jelenlegi szűkös hónapokra tekintettel sok társaság lemondott a fejlesztésekről, ez a helyzet akár évekig is eltarthat, ami alighanem újra az olaj árának elszabadulásához vezet majd.
Ennek akár a nyitánya is lehet az iráni olajipari miniszter MTI által idézett tegnapi bejelentése. Mohammad Ali Khatibi szerint – aki az OPEC egyik vezetője – az idei év végére, a jövő év elejére a nyersolaj hordónkénti ára elérheti a 80 dollárt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.