Szénhidrogén-mezők a Csallóközben?

Neszméri Sándor
2009. 08. 12. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Súlyosan érintette az év eleji energiaválság Szlovákiát. A gazdasági minisztérium a földgáz felhasználásának a korlátozásával több nagyüzemet kényszerített a gyártás teljes leállítására. Talán ez az oka annak, hogy a környezetvédelmi tárca harmincötmillió eurót (mintegy tízmilliárd forintot) fordít arra, hogy meggyőződjön arról, igazak-e azok a feltevések, amelyek szerint a Csallóközben jelentős szénhidrogén-lelőhelyek lehetnek. A tárca elképzelése szerint előbb felszíni kutatásokat végeznek – a munkálatokat e hónapban kezdik –, s amennyiben a sejtések beigazolódnak, már 2013-ban mélyfúrásokat végeznének, s elkezdődhetne a kőolaj és a földgáz kitermelése. A tárca szóvivője, Jana Kaplanová szerint a kutatásokra a Nagyszombat–Dunaszerdahely–Párkány háromszögben kerül sor.
Miklós László, a Magyar Koalíció Pártja parlamenti képviselője, aki a Dzurinda-kormányok idején nyolc éven át vezette a környezetvédelmi tárcát, azt állítja, „a gazdasági válság kellős közepén felesleges pénzkidobás a próbálkozás”. Bár a jelenlegi tárcavezetővel abban egyetért, hogy a kutatások a modern, környezetkímélő műszerek használatával nem jelentenek veszélyt a Csallóköz legismertebb természeti kincsére, a hatalmas, föld alatti ivóvízkészletre, de azt mondja, ő nem bólintott volna rá a kutatásra. „Már a múltban is voltak olyan feltételezések, hogy a Duna mentén lehetnek kőolaj- és földgázlelőhelyek, a program eredménye azonban nagyon kétséges.” A magyar szakpolitikus emlékeztetett arra, hogy hasonló vizsgálatok a Kisalföldön is voltak, „Abdától Veszprémvarsányig több tucat településen kutattak már, de ez idáig leginkább csak hévizet találtak a Nyugat-Dunántúlon”. A környezetvédelmi minisztérium szakdolgozói és több külső munkatárs is azt állítja azonban, hogy a geológiai előfeltételek adottak, ezért fontos, hogy gyorsan megvalósuljanak a kutatások. Miklós László szerint a tárcára a vállalkozók gyakoroltak nyomást, ők kezdeményezték a kutatásokat.
Szlovákiában máshol is zajlanak olyan fúrások, amelyeket magáncégek finanszíroznak. A Hegyháton, a Nagyszombattól a cseh határig terjedő régióban több helyen is kutatnak, sőt néhány héttel ezelőtt napvilágot látott a hír, hogy az egyik feltételezett lelőhelyen a vártnál is gazdagabb forrásra bukkantak, de a környezetvédelmi minisztérium 24 órán belül kénytelen volt cáfolni az információt. Pedig ott, Egbell (Gbely) térségében ma is zajlik kőolaj-kitermelés. Ettől függetlenül a csallóközi kutatások kapcsán egyesek már azt is tudni vélik a minisztériumban, hogy 2013-ban a kitermelés egy Révkomárom melletti olajkútnál kezdődhetne meg.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.