Súlyosan érintette az év eleji energiaválság Szlovákiát. A gazdasági minisztérium a földgáz felhasználásának a korlátozásával több nagyüzemet kényszerített a gyártás teljes leállítására. Talán ez az oka annak, hogy a környezetvédelmi tárca harmincötmillió eurót (mintegy tízmilliárd forintot) fordít arra, hogy meggyőződjön arról, igazak-e azok a feltevések, amelyek szerint a Csallóközben jelentős szénhidrogén-lelőhelyek lehetnek. A tárca elképzelése szerint előbb felszíni kutatásokat végeznek – a munkálatokat e hónapban kezdik –, s amennyiben a sejtések beigazolódnak, már 2013-ban mélyfúrásokat végeznének, s elkezdődhetne a kőolaj és a földgáz kitermelése. A tárca szóvivője, Jana Kaplanová szerint a kutatásokra a Nagyszombat–Dunaszerdahely–Párkány háromszögben kerül sor.
Miklós László, a Magyar Koalíció Pártja parlamenti képviselője, aki a Dzurinda-kormányok idején nyolc éven át vezette a környezetvédelmi tárcát, azt állítja, „a gazdasági válság kellős közepén felesleges pénzkidobás a próbálkozás”. Bár a jelenlegi tárcavezetővel abban egyetért, hogy a kutatások a modern, környezetkímélő műszerek használatával nem jelentenek veszélyt a Csallóköz legismertebb természeti kincsére, a hatalmas, föld alatti ivóvízkészletre, de azt mondja, ő nem bólintott volna rá a kutatásra. „Már a múltban is voltak olyan feltételezések, hogy a Duna mentén lehetnek kőolaj- és földgázlelőhelyek, a program eredménye azonban nagyon kétséges.” A magyar szakpolitikus emlékeztetett arra, hogy hasonló vizsgálatok a Kisalföldön is voltak, „Abdától Veszprémvarsányig több tucat településen kutattak már, de ez idáig leginkább csak hévizet találtak a Nyugat-Dunántúlon”. A környezetvédelmi minisztérium szakdolgozói és több külső munkatárs is azt állítja azonban, hogy a geológiai előfeltételek adottak, ezért fontos, hogy gyorsan megvalósuljanak a kutatások. Miklós László szerint a tárcára a vállalkozók gyakoroltak nyomást, ők kezdeményezték a kutatásokat.
Szlovákiában máshol is zajlanak olyan fúrások, amelyeket magáncégek finanszíroznak. A Hegyháton, a Nagyszombattól a cseh határig terjedő régióban több helyen is kutatnak, sőt néhány héttel ezelőtt napvilágot látott a hír, hogy az egyik feltételezett lelőhelyen a vártnál is gazdagabb forrásra bukkantak, de a környezetvédelmi minisztérium 24 órán belül kénytelen volt cáfolni az információt. Pedig ott, Egbell (Gbely) térségében ma is zajlik kőolaj-kitermelés. Ettől függetlenül a csallóközi kutatások kapcsán egyesek már azt is tudni vélik a minisztériumban, hogy 2013-ban a kitermelés egy Révkomárom melletti olajkútnál kezdődhetne meg.
Előre megvan az ítélet a Trump-kormányzat elleni perben?
