Kapu Tibor
Megható pillanatokat élt át Kapu Tibor Houstonban

Parádé földön és levegőben. A Kossuth téren délelőtt kezdődött szórakoztatóprogramokon az érdeklődők kipróbálhatták a tönkön járást, az íjászatot. A kenyérfesztiválon pedig saját kezűleg őrölhették meg a búzát, majd süthettek péksüteményeket. Az utóbbi napokban nagy port kavart légi parádé összes tervezett fellépője is megtartotta bemutatóját. Vagyis a szerdán a programból törölt Magyar Repülőszövetség (MRSZ) gépei is részt vettek a parádén. Az MRSZ sérelmezte, hogy az egyik fő látványosságuknak tervezett három légi jármű, a Malév Boeing B737-800, a szériájából utolsó működőképes, 60. születésnapját ünneplő Goldtimer LI–2 és ennek testvére, egy francia DC–3 nem a szövetség programján belül repült, hanem a Red Bull Air Race légi bemutatójához csatolva. A programot záró esti tűzijáték rendezői az idén húsz százalékkal kisebb költségvetésből gazdálkodhattak, így fizetőssé tették műsor egy részét. Pontosabban, az Erzsébet híd és a Lánchíd között, ahol eddig a legnagyobb tömeg követte a látványosságot, az idén lelátókat állítottak, amelyre borsos, 8250 forintos jeggyel lehetett bejutni. A tűzijáték kezdetéig egyébként 136 embert kellett ellátniuk a mentőknek az augusztus 20-i rendezvényeken, többségében rosszullétekhez, ájulásokhoz hívták őket. Tíz embert szállítottak kórházba, mindannyian könnyű sérültek voltak.
Minden magyar ünnepének nevezte Sólyom László köztársasági elnök ünnepi beszédében Szent István napját tegnap a Hősök terén, ahol a Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetem végzős tisztjeit avatták. Mint az államfő elmondta, Szent István példája ma két vonatkozásban nagyon időszerű: az egyik a magyar állam és a magyar nemzet viszonya, a másik pedig az, hogyan tudta István király új útra téríteni, megújítani a magyarságot. Az államhatárok soha nem törték meg a magyar nemzet egységét, amelynek megőrzése a – köztársasági elnök szavaival élve – kötelességünk. Kiemelte, nem folytatható a nemzeti probléma negligálása és nem ismétlődhet meg a testvérek megtagadása. Ahhoz, hogy megmaradjunk mindenhol, ahol Szent István óta élünk és folytassuk örökségünket, arra volna szükség, hogy az összes magyar nemzetrész képviselői által elhatározott nemzetpolitika a magyarok tömegében élő hazaszeretettel találkozzon. A magyar államnak ki kell állnia a határon túli magyarokért. Az elmúlt hetek-hónapok eseményeire reagálva közölte, hogy kisebbségekben nem ellenséget, hanem értéket kell látni. „Bárcsak meghallanák és megszívlelnék István király intelmét a soknyelvű és sokszokású országról a szomszédos fiatal nemzetállamok” – mondta az államfő, hozzátéve: amíg ez nem történik meg, „igénybe kell vennünk a kétoldalú kapcsolatok és a nemzetközi jog minden kisebbségvédő eszközét nemzettársaink és a saját érdekünkben”.
Sólyom László kitért az utóbbi időben történt cigányokat ért támadásokra is. Mint mondta, most, amikor gyilkosoktól rettegnek a cigányok, minden mást meg kell előznie a segítőkészség és az együttérzés kinyilvánításának, ugyanakkor nem hagyható figyelmen kívül az sem, hogy az elmúlt évek integrációs politikája eredménytelennek bizonyult. Figyelmeztetett arra, hogy ebben a folyamatban mind a többségi társadalomnak, mind a romáknak tennivalóik és kötelességeik vannak. „A befogadáshoz éppen úgy meg kell változnia a többségben lévőknek, mint a beilleszkedéshez a cigányoknak.”
A tisztavatáson – amelyen a legfőbb közjogi méltóságok mellett részt vettek a honvédség vezetői és a diplomáciai testületek képviselői – a tavalyinál kevesebb, 48 idén végzett tiszt tette le az esküt, de „statisztaként” korábbi években felavatott tiszteket is felsorakoztatták melléjük. A most végzettek a honvédségnél szolgálnak, az idén egyetlen rendőrtisztet sem avattak.
Szekeres Imre honvédelmi miniszter beszédében kiemelte, a honvédelem nemzeti ügy. Majd kitért arra: Magyarországot hagyományos jellegű fegyveres támadás veszélye nem fenyegeti, de szembe kell nézni az új típusú fenyegetésekkel, mint a terrorizmus, az egész világra hatást gyakorló válságok, az energiaellátás bojkottálása vagy az informatikai rendszerek megsemmisítése.
A rendezvényen a kordonok által határolt területre csak meghívóval, fémdetektoros kapukon keresztül lehetett bejutni. A kívül rekedtek közül csupán néhány szerencsésen helyezkedő hallhatta a beszédeket, a Szépművészeti Múzeum lépcsőjén ülők számára inkább némajátéknak tűnhetett az esemény, némi dobpergéssel és zenei aláfestéssel. A beszédek után megkoszorúzták a Magyar hősök emlékkövét. A tisztavatásra kilátogatók – mintegy két-háromezer fő – megtekinthették a Magyar Honvédség Összhaderőnemi Parancsnokságának rövid légi bemutatóját, amelynek keretében katonai helikopterek, majd szállító- és harci repülők húztak el a résztvevők feje fölött. Ez volt a MiG–29-es vadászgépek utolsó nyilvános repülése. A program rendbontás és bekiabálás nélkül ért véget.
Az ünnepségsorozat egyébként a szintén kordonokkal elzárt Kossuth téren indult. Az érdeklődők csak az Alkotmány utca végéből nézhették ahogy a nemzeti lobogót katonai tiszteletadás mellett felvonják, a legfőbb közjogi méltóságok jelenlétében. Aki a kezdésre érkezett, lemaradt az eseményről, mert csak az Alkotmány utca felől lehetett bejutni, két fémdetektoros kapun, ahol a kormányőrök kipakoltatták az érkezők zsebeit, esetenként átvizsgálták a ruházatot. A gyerekeket ugyanúgy ellenőrizték, mint a felnőtteket. A „szokásoknak megfelelően” komoly rendőri biztosítás volt, minden mellékutcában csapatszállító járművek és rendőrautók parkoltak, de az egyenruhásoknak itt sem akadt dolguk. Csupán egy tüntető álldogált némán, zászlóval a kezében az Alkotmány utca és a Honvéd utca sarkán.
Bajnai Gordon este a Kisebbségekért Díj külhoni magyarságért tagozata kitüntetéseinek budapesti átadóján azt hangsúlyozta: Magyarország lelki válságban van, ezért mindennél nagyobb szükség van a biztonságra, amelyhez a hovatartozás erős érzete kell.
Jobbik a Margitszigeten. A Jobbik és a Magyar Gárda Szent István ünnepén a Margitszigetre hívta szimpatizánsait, a rendőrség azonban nem állított elő egy gárdistát sem a ruházata miatt. Morvai Krisztinát, a Jobbik politikusát sem, aki szintén gárdistamellényt viselt. – Azért vettem fel ezt a ruhát – mondta Morvai –, mert nem akarok olyan országban élni, ahol a szemkilövő hatalom utasításaira a rendőrség eljárhat a tisztes magyar állampolgárokkal szemben. Szerdán ugyanis tizennyolc gárdistát állítottak elő Egerben azért, mert ezt a ruhát viselték. Morvai felolvasta Tóth Gábor fővárosi rendőrkapitányhoz címzett nyílt levelét, arra reagálva, hogy a BRFK megtiltotta az Új Magyar Gárda tervezett demonstrációját. Volner János, a Magyar Gárda Mozgalom szóvivője lapunknak elmondta, a rendőrség eddig egy budapesti helyszínen – és Székesfehérváron – sem engedélyezte az Új Magyar Gárda Mozgalom augusztus 22-re tervezett tisztavatását. – A közlekedési szabályokra hivatkoztak, ezért úgy döntöttünk, Szentendrén avatjuk fel a hétszáz tagunkat szombaton – mondta Volner, aki szerint a hatóság a bírói ítélettel ellentétesen intézkedett, amikor az egri gárdistákat előállította.
– Magyarország kétharmada Jobbik-szavazó, csak még nem tud róla – hangsúlyozta beszédében már nem először Vona Gábor, a Jobbik elnöke, aki szerint kormányzati szerepre készülnek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.