Újabb elbocsátási hullám

Több tízezer fő elbocsátása várható még a következő hónapokban, s további ezrek a közmunkaprogramok lefutása miatt kényszerülnek ismét a munkaügyi hivatalokhoz fordulni az ősz során. A munkanélküliek aránya az év végére megközelíti a tizenegy százalékot – közölte lapunkkal Rózsa Gergely, az Ecostat kutatója.

Dénes Zoltán
2009. 08. 27. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Idén nem igazán javítottak a munkanélküliek helyzetén a tipikusan a tavaszi–nyári időszakban jellemző idénymunkák. A mezőgazdaságban és a turizmusban egyaránt sokkal kevesebb dolgozót vártak, mint tavaly ilyenkor. Az idénymunkák hiányát jól jelzi, hogy a mezőgazdasági és turisztikai ágazatban nyáron jellemző munkákra körülbelül annyi embert vehettek fel, mint amennyit a többi területről elbocsátottak, vagyis az idénymunka hatása lényegében nulla szintű volt – közölte lapunk megkeresésére Rózsa Gergely, az Ecostat kutatóintézet társadalmi elemző osztályának vezetője.
Az Állami Foglalkoztatási Szolgálat (ÁFSZ) adatai szerint a munkaügyi hivatalok július végén 557 900 álláskeresőt tartottak nyilván, ami még az előző hónaphoz képest is 8500 fővel több, míg éves szinten 32 ezer fős növekedést jelentett. Mindezt úgy, hogy állami támogatással mintegy 70 ezer dolgozó csak közmunkásként helyezkedhetett el. Júliusban, tehát a vizsgált hónapban, az álláskeresők közül több mint tízezren kezdték el a közcélú foglalkoztatást.
Az Ecostat kutatója ezzel kapcsolatban arra hívta fel a figyelmünket, hogy a közmunkát végzők jellemzően hat hónapos szerződéssel dolgoznak. Ezért – mutatott rá – az őszi időszakban ők előreláthatóan ismét a munkanélküliek táborát gyarapítják. Hasonló folyamatok várhatók a versenyszférában is. Az Ecostat elemzői szerint e szférában az év végére már 180 ezer fővel dolgoznak majd kevesebben, mint egy évvel korábban. Januárban még „csak” 62 ezres csökkenést regisztráltak, vagyis az várható, hogy a következő két-három hónapban további nagy létszámú leépítések zajlanak. Ráadásul előreláthatóan nem lesznek újabb állami források a több tízezer fős közmunkaprogramok továbbvitelére sem. A versenyszféra újabb elbocsátási hulláma egyébként már júliusban megindult. Az ÁFSZ adatai szerint a múlt hónapban négyhavi csökkenés után ismét nőtt a csoportos létszám-leépítési szándék bejelentésének száma. A cégek júliusban 3500 ember csoportos elbocsátását jelezték a munkaügyi hivataloknak.
Az Ecostat előrejelzését ismertető Rózsa Gergely szerint ezért az év végére a munkanélküliség aránya 10,8 százalékra romlik. Mint mondta, mivel a január–februári időszak egyébként is a foglalkoztatottak csökkenését szokta hozni, a munkanélküliségi ráta jövő év elején előreláthatóan még a 11 százalékos arányt is eléri. A Központi Statisztikai Hivatal legfrissebb adatai szerint az idén a második negyedévben a 15–74 éves foglalkoztatottak száma 3,797 millió, a munkanélkülieké pedig 402 ezer fő volt, ami 9,6 százalékos munkanélküliségi rátát jelentett. Rózsa Gergely szerint mivel a munkaerőpiac nagyon lassan szokott reagálni a piaci változásokra – főleg az esetleges fellendülésre –, a legjobb esetben is csak a jövő év második felében várható mérsékelt javulás.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.