Varázsolnak Koltai akadémiáján

Vajon csak ügyes marketing vagy naiv szülők és gyermekek megtévesztése áll a Koltai Róbert nevével fémjelzett Első Magyar Média Akadémia körül kirobbant botrány mögött? Lehetséges, hogy neves, ismert színészek arra vetemednek, hogy visszaélnek az emberek jóindulatával? Vagy arról van szó, hogy a gyermeküket imádó szülők kergetnek csalfa álmokat? Lapunk megpróbált utánajárni az igazságnak.

Vona Adrienn
2009. 08. 19. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Megtévesztés, bepalizás, átverés, figyelmetlenség, hiszékenység. Ezek azok a jelzők, amit a legtöbb szülő és diák használ, ha az Első Magyar Média Akadémiával kapcsolatban kérdezik. Az elégedetlenek azt fájlalják, hogy gyermekszínész-válogatás ígéretével hívták el az iskola bemutatójára, és csak az utolsó pillanatban derült ki, hogy az akadémia keres diákokat. Amiért ráadásul borsos tandíjat (egy évre egymillió-négyszázötvenezer forint) kell a szülőnek kifizetnie. A cég legutoljára Tatabányán járt, itt telefonon kerestek meg több száz családot állítólag azzal, hogy egy neves stáb filmet forgat és ehhez keresnek 8–18 éves fiatal szereplőket. Aki elfogadta az invitálást, egy helyi hotelbe mehetett előválogatásra. A következő válogatáson már arról volt szó, hogy csak az ő iskolájukba járók kapnak majd szerepeket, de a tandíj összegét a szervezők csak az utolsó pillanatban mondták el. A május végén tartott kecskeméti „toborzásról” is hasonló hírek kaptak szárnyra, itt dulakodásig fajult a válogatás, mert a szülők becsapva érezték magukat.
Hiába akart szerződést bontani
A Magyar Nemzetnek egy neve elhallgatását kérő, korábban végzett diáklány nyilatkozott. – Az Oktogon környékén szólítottak le, és meghívtak egy előadásra, ahol elhangzott, hogy az iskola által fantasztikus képességeket szerezhetünk, és statisztamunkákból biztosítva lesz a jövedelmünk is. Az első válogatáson egy rövid szöveget kellett felolvasnom, és máris továbbjutottam. A második körben verset kellett mondanom egy fiatal lányokból álló zsűri előtt, ahol biztosítottak arról, hogy nagy tehetség vagyok, bár az s betűket még nem mondom tisztán. Az édesapám, aki ekkor munkanélküli volt, nagy örömmel fogadta a kedvező híreket. A tandíjról csak az utolsó forduló után hallottam – emlékszik vissza az akadémia volt diákja. – Amikor megtudtam, hogy mennyibe kerül az iskola, visszakozni akartam, de azzal biztattak, hogy annyi munkám lesz, amiből könnyen fedezhetem a költségeket. A szerződést vonakodva írtam alá, de a szervezők azt állították, hogy három napon belül felbonthatom, ha meggondolom magam. Egy nappal később ismét hívtak, hogy holnap kezdődik a tanfolyam az én korcsoportomban, úgyhogy mennem kell. Az első óra kritikán aluli volt, ezért azonnal az irodába mentem, hogy szerződést bontsak, ám ekkor közölték, hogy mivel már részt vettem egy órán, ezt csak úgy tehetem meg, ha az első részletet kifizetem, ami 70 ezer forint körüli összeg volt. Otthon nem mertem elmondani, hogy csőbe húztak, azt sem tudtam, hogyan terelhetném jogi útra a dolgot, ezért az első kurzust végigjártam és kölcsönökből kifizettem mindent – emlékszik vissza a volt diák, aki két év után ismét az iskolába látogatott, ugyanis most egyik rokonát környékezték meg az iskola „toborzói”.
– Kíváncsiságból mentem el a mostani prezentációra, mert tudni akartam, még mindig szédítik-e a népet. Az iskola neve az utóbbi években változott, ám a módszer hasonló az általam tapasztaltakhoz. A mostani előadást Koltai Róbert tartotta, aki nem ígért biztos jövedelmet, csupán az iskola előnyeit hangsúlyozta, és levetített egy vizsgafilmet, amit mi is kaptunk, és amit semmire nem tudunk használni – tette hozzá a volt diák.
A gyerek könnyű préda
Az interneten már blog is indult az iskolával kapcsolatban, de a világhálón számos érintett ad hangot véleményének. Az egyik elkeseredett anyuka, így ír: talán a legroszszabb az volt, hogy a kezdeti örömtől megszédülve, hogy bekerült a fiam a „válogatásba” (mert hát ő az egyik legügyesebb), pár nap volt arra hagyva, hogy kiszálljak belőle. Ügyes szervezés, csak dicsérni lehet, meg persze elgondolkozni, hogy a gyerek mindig jó üzlet, könnyű préda, mert hát mégiscsak a szemünk fénye, mindent megteszünk értük – írja egy elkeseredett szülő. Lapunk úgy tudja, hogy a Budapesti Rendőr-főkapitányságra több feljelentés is érkezett, de a határozatokat még nem kézbesítették ki az érintetteknek. Így a rendőrség nem nyilatkozik arról, pontosan hány esetben tettek feljelentést, és indul-e nyomozás csalás miatt.
Nagy számban akadnak viszont olyanok is, akik elégedettek az intézményben folyó oktatással, és úgy érzik, gyermekük sokat fejlődött. Az iskolát ért rágalmakat ők azzal magyarázzák, hogy a szülők nem olvasták el a szerződés részleteit.
– A toborzókon elmondjuk, milyen lehetőségekkel élhet az, aki ebbe az iskolába jár, de azt is hangsúlyozzuk, hogy az akadémia nem színészképző. Vannak olyan gyerekek, akiket nem találunk megfelelőnek és olyanok is, akikre büszkék vagyunk. Akadnak olyan szülők, akik azt hiszik, ha nekik nem sikerült, akkor majd kislányukból, kisfiukból fognak nagy színészt, rendezőt faragni – mondta lapunknak Pintér Zoltán, az Első Magyar Média Akadémia egyik cégtulajdonosa, aki úgy vélekedik, az iskolájukról elterjedt negatív híreket azok a szülők terjesztik, akik ilyen álmokat kergettek.
– A félreértésekre az is okot adhat, hogy az akadémián sok olyan tanár oktat, aki ismert sorozatban is szerepel – hozzátéve, hogy a „toborzásos módszer” teljesen elfogadott a mai világban. – Az, hogy az utcán leszólítunk embereket, meghívjuk őket a prezentációkra, rég bevált marketingtechnikák, s nem is egyediek – mondta a cégtulajdonos, aki szerint az érintettek személyes megkeresése, megszólítása hatékonyabb, mint például a reklámozás, mert az emberek legtöbbjére jellemző a bizalmatlanság egy általuk még nem ismert dolog iránt.
Pintér: Nem ígérünk munkát
Lapunknak arra a kérdésére, hogy munkalehetőség felvetésével próbálják-e „elcsábítani” a gyerekeket, illetve szüleiket, így válaszolt.
– Munkalehetőséggel? A lehetőség adott, hiszen a diákjaink elmehetnek castingokra, illetőleg sok olyan esélyt tudunk számukra biztosítani, amivel esetleg máskor, máshol nem találkozhatnának. De mi nem hitegetünk senkit azzal, hogy munkát fog kapni, vagy hogy szerepelhet bármelyik tévésorozatban – nyilatkozta a cégtulajdonos, aki cáfolta azt is, hogy az iskola munkatársai a múlt hónapban Tatabányán háromfordulós castingra invitálták volna a szülőket.
– Mi kétfordulós válogatásokkal foglalkozunk. Az első alkalommal megszűrjük a gyerekeket, másodszor pedig az anyagi feltételeket beszéljük meg a szülőkkel. Mindenkinek meg kell értenie, hogy ismert színészekkel és szakemberekkel dolgozunk, s az iskola üzemeltetése sem olcsó. Ingyenes oktatást sajnos nem tudunk biztosítani – tette hozzá. Az Első Magyar Média Akadémiára tehát nem mindenki juthat be, a válogatást az illetékesek szerint felkészült szakemberek végzik, hiszen hiába a sok pénz, ha nincs tehetség. Az iskola állítólag már emiatt is konfrontációba került a szülőkkel. Az akadémia vezetőjétől megtudtuk, az oktatás három szintből áll, ennek ára pedig egymillió-négyszázötvenezer forint. Ha valaki csak egy kurzust végez el, akkor az összeg harmadát kell kifizetnie.
– Különböző kedvezményekkel élhetnek a szülők, attól függően, hogy milyen fizetési konstrukcióknak tudnak eleget tenni – nyilatkozta a tulajdonos, aki kiemelte: nem kötelező mindhárom kurzus elvégzése.
– Az első szint befejezése után dől el, hogy a diáknak a jövőben a kamera előtt vagy inkább mögött kellene továbbtanulnia. Ezután jön a szakosodás, például műsorvezetésre, kamerakezelésre. Az utolsó szinten a produkciók elkészítésére van lehetőség, ami lehet tévéjáték vagy film – sorolta a cégtulajdonos, aki ezeket a felvételeket egy – az akadémia által működtetett – televíziós csatornán is bemutatná. A dokumentációval kapcsolatban elmondta: a szerződés egy jogi formula, aminek akkor van értelme, ha mindkét fél tartja magát a vállalásaihoz. – Ha mi kötelezzük magunkat arra, hogy biztosítjuk az oktatást, és a gyerekek hozzánk járhatnak iskolába, akkor a szülőnek ki kell fizetnie a tandíjat. Ne gondolja senki az első vagy második óra után, hogy a gyerek félbehagyhatja a tanfolyamot úgy, hogy azt nem kell kifizetnie!
Koltai: Alaptalanok a támadások
Koltai Róbert színész-rendező, az Első Magyar Média Akadémia ügyvezetője és művészeti vezetője lapunknak azt mondta, szerinte az iskolát alaptalanul támadják.
– Áprilisban volt egy éve, hogy az akadémiára kerültem, akkor még – néhány kivételtől eltekintve – nem a mostani tanárok dolgoztak itt. Az iskola vezetői azonban olyan bizalommal ajándékoztak meg, hogy idehozhattam azokat a kiváló színészbarátaimat, akik elsősorban fémjelzik a tanári kart, hogy csak néhányukat említsem: Mikó István, Esztergályos Cecília, Fehér Anna, Kertész Péter. Az akkori csapatból a fiatal Kinizsi Ottó, Deutsch Anita ugyancsak kiváló erők. A tanárok nemcsak remek színészek, hanem hiteles emberek is, akik nem szélhámoskodással foglalkoznak, ehhez nem is adnák nevüket – hangsúlyozta lapunknak Koltai Róbert.
– Ha ez az intézmény azt állítaná magáról, hogy színiiskola, én se tanítanék itt – tette hozzá Koltai, aki határozottan kijelentette: soha nem mondja azt a szülőknek, hogy Kossuth-díjas fiatal színészek távoznak majd az akadémiáról. Ellenben úgy gondolja, hogy a kurzust elvégző gyerekek biztosabban fognak állni a lábukon. – Egy szintet négy hónap alatt végeznek el a gyerekek, heti egy alkalommal háromórás foglalkozásokat tartunk. Az akadémián dolgozó színészek és a többi oktató (beszédtechnikusok, operatőrök, sminkesek, újságírók) nem kőbe vésett anyagot adnak le, hanem azt a tudást adják tovább, amit saját maguk tapasztaltak a pályán töltött évek alatt. Az iskolát elvégző gyerekek élményekkel gazdagodnak, jobban fejezik majd ki magukat, magabiztosabban lépnek fel, amit az élet számos területén, állásinterjúkon vagy akár az iskolákban is kamatoztathatnak. De az a vád sem igaz, hogy nem jutnak szereplési lehetőséghez. S néha megtörténik az igazi csoda is, amikor az ember váratlanul a sok-sok gyerek között egy drágakőre lel – állította Koltai Róbert.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.