Várjátékok Boldogkőn

Kárpátia-koncerttel kezdődik  péntek este a IX. boldogkői várjátékok, szombaton pedig különleges eseményekkel folytatódik a középkor szellemének megidézése. A hét végén újra sok ezer embert várnak, noha nehéz úgy színvonalas programokat szervezni, ha a kormánytól szinte semmilyen anyagi támogatás nem érkezik – fogalmazott Zavodni Ferenc, Boldogkőváralja fideszes polgármestere.

Tolcsvai L. László
2009. 08. 06. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Rendkívül színes programokkal várják vendégeiket az idei, IX. boldogkői várjátékok szervezői. Péntek este a Kárpátia-koncerttel kezdenek, majd szombaton zenés felvonulással ébresztik a lakosságot a huszárok. Délelőtt, délután és este középkori fegyvergyakorlatok aktív részesei lehetnek a vendégek a Puszták népe című lovasbemutatón, és lesz harcművészeti előadás, bábjáték, középkori zenés parádé.
Aki megéhezik, megkóstolhatja a XV–XVI. század ételkülönlegességeit, s úgy érezheti magát, mintha visszarepült volna az időben 500-600 évet. A templomos lovagok biztosítják az izgalmas múltidézést, miközben a vendégek hódolhatnak az íjászatnak. A színes kavalkádot szombaton tűzijátékkal zárják.
Északkelet-Magyarország egyik legismertebb idegenforgalmi nevezetessége a körülbelül 750 évvel ezelőtt megépített vár, amely az Orbán-kormánytól kapott mintegy 150 millió forintból szinte teljesen megújult. Zavodni Ferenc polgár-mester elmondta, 2002 után elapadtak a fejlesztési források. Noha volna még tennivaló a vár helyreállítását illetően, mégsem számíthatnak állami segítségre. Emlékeztetett, hogy az intézményként említhető erődítmény állagának javítása nem állt meg, fejlesztéseiket leginkább saját bevételekből oldják meg, miközben a megye önkormányzatán kívül más segítségére nem számíthatnak.
A nemzeti kormánytól kapott csaknem 150 millióból jutott a középkori lovarda hatalmas helyiségének étteremmé való átalakítására és az alsó helyiség kialakítására, amely mintegy kétezer négyzetméternyi alapterületű lett a rekonstrukció után.
A vár története meglehetősen bonyolult, és a fennmaradt oklevelek szerint is nehezen követhető. Építésének pontos idejét nem ismerjük, de annyi bizonyos, hogy a tatárjárás után emelték. Mint erődítmény, a kassai utat és a Hernád völgyét védte, inkább több, mint kevesebb sikerrel. A vár az első oklevélben Castrum Boldua néven szerepel, 1282-ben egy III. Endre által kiállított oklevél alapján. Majd nevezték Bolduakev, Bodókheő, Bodókő várának, és végül Boldogkő vára lett. Írásos emlékeink szerint a néphagyomány egy Bodó nevű aszalómestertől származtatja, aki IV. Bélát menekítette meg az üldöző tatárok elől. E verzió arról szól, hogy az aszalómesternek volt hét lánya, akik csak akkor mehettek férjhez, ha a hét vőlegény legalább fél évet dolgozott a vár építésén.
Egy másik legenda alapján az sem kizárt – fogalmazott Zavodni Ferenc –, hogy Boldogkő várát IV. Béla király engedélyével építette fel a Tomaj nembeli Jaak fia Tyba ispán vagy családjának egyik tagja, majd IV. László király 1282-ben szerezte meg csere útján. Várnagyát 1300-ból ismerjük, Jánosnak hívták, és hivatalos munkaidejében Amadé nádor alpári jobbágyainak ügyében járt el. Az Árpád-ház kihalása után az Amadék birtoka lett, akik Csák Máté pártján álltak. Károly Róbert király azonban 1312-ben a rozgonyi csatában legyőzte őket, és birtokait, köztük Boldogkő várát is elvette, amelyet az Anjou-párti Drugeth családnak adományozott úgy, hogy benne királyi várnagyot tartott. A látványos építmény kibírta a törökdúlást, a Habsburg-uralmat, a XX. század viszont sokat ártott neki.
A polgármester szavai szerint csaknem ötvenmillió forint beruházási érték valósult meg, s ez csupán a látványos elemek megépítésére vonatkozik. A vár teljes kivilágítása külön nyolcmilliós ráfordítással ugyancsak megtörtént, éjjel, tiszta időben több tíz kilométerről is lehet látni az objektumot. A gyilokjárót, vagyis a lőrések közötti folyosókat helyreállították, továbbá az Oroszlánszikla őrbódéjának megközelítését biztonságossá tették. Az úgynevezett palánksor szintén elkészült, ami azért is fontos, mert az Oroszlánszikláról a legjobb a kilátás szinte egész Abaújra, a látogatók pedig onnan nézik a varázslatos tájat.
Ebben a kilátásban és a megújult várban gyönyörködhet mindenki, aki a hét végén Boldogkőváraljára látogat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.