Az elutazás előtti órákban a magyar kajak-kenus csapat zöme kissé fáradtan, fásultan várja, hogy peregjenek a percek a dartmouthi Holiday-Inn szállodában. Csipes Ferenc ezzel szemben tanítványai körében a bárban múlatja az időt. Megszakítjuk az idillt, s a lányok csak úgy engedik el edzőjüket, ha megígéri, rendesen viselkedik. Amikor érzékeny témát érintünk, olykor át is szólnak a szomszédos asztaltól, „Ne már, Feri!”, de Csipes nem alakoskodik, nyíltan beszél mindenről. Igaz, mitől is félne? Az érmeit senki sem veheti el tőle, vasárnap óta pedig ő a legsikeresebb magyar sportág legsikeresebb edzője.
– 1996-ban az atlantai olimpia után, ahol a négyes tagjaként ezüstérmet szerzett, hagyta abba a kajakozást, majd Sydney előtt tett egy kísérletet a visszatérésre. Utána egyből edzőnek állt?
– Tulajdonképpen igen, de csak a véletlennek köszönhetően. A Honvédnál lettem szakosztály-igazgató, s láttam, hogy az utánpótlás-nevelés romokban hever. Először itt akartam eredményt elérni. Találtam is megfelelő szakembert, ám ő azt mondta, „Rendben, Feri, csinálom, csak éppen a duplájáért.” Erre azt feleltem, akkor köszönöm szépen. Beálltam én, amivel egyrészt jelentős összeget megspóroltam a szakosztálynak, másrészt magamnak is jót tettem, mert ez az én igazi közegem.
– Kevés hiányzott hozzá, hogy már 2004-ben nagyot ugorjon a szamárlétrán, hiszen Kovács Katalin majdnem önhöz igazolt. Tudja, hogy miért gondolta meg magát?
– Erről bizony jobb lenne Katit kérdezni, beszéljen róla, ha akar (nem akar – a szerk.), én csak anynyit mondhatok, nem szakmai okok miatt bizonytalanodott el.
– Az viszont még kevésbé érthető, ha 2008 októberében végül önt választotta, akkor az olimpia előtt hat héttel, amikor elhagyta Fábiánné Rozsnyói Katalint, miért nem önre gondolt, s miért Sári Nándorra?
– Segítettek neki a választásban. A szövetségi kapitány jutalmát a legeredményesebb edzőhöz képest állapítják meg. A többit nem bonyolult végiggondolni.
– Ön szerint is jobban szerepeltünk volna Pekingben, ha Sári Nándor figyelme nem oszlik meg a férfiak és nők között?
– Biztosan. Kameráékban (Kammerer és Kucsera – a szerk.) és Katiban is több volt. Ezt a vb-n mindannyian bebizonyítottuk.
– Ha Kammerer megkeresné azzal, hogy önnel szeretne dolgozni, mit felelne?
– Megköszönném a megtiszteltetést, de nemet mondanék. Egyszerre csak egy, ráadásul nem túl nagy csoporttal lehet foglalkozni.
– A mostani sikerekben egyértelműen az öné a legnagyobb érdem, de ne feledjük el, hogy Benedek Dalma, továbbá Paksy Tímea és Fazekas Krisztina Fábiánné Rozsnyói Katalin tanítványa.
– Tudom, az a hivatalos szólam, hogy az összefogás, a kapitány erélyessége vezetett eredményre. Milyen csapatmunkáról beszélünk? Ki gürizte végig a lányokkal az elmúlt négy napot? Magamon kívül nem láttam mást a parton.
– Fábiánné eredményeit hiba lenne kétségbe vonni, nemde?
– Tudom, hogy tabut döngetek, de kimondom, Fábiánné szerintem korántsem ért annyira a szakmához, mint amennyire tisztelik. Egyszerűen szerencséje volt, hogy két olyan világklasszis került a keze alá, mint Kőbán Rita és Kovács Katalin.
– Így különösen nehéz lehet együtt dolgozni.
– Én megpróbáltam. Sevillában három héten keresztül játszottam a jó fiút. Köszöntem, Kati néni még a tekintetemet is kerülte. Úgy döntöttem, ebből elég, annak is van határa, az embernek meddig kell tekintettel lennie mások, hogy is mondjam, felfoghatatlan viselkedésére.
– Mit változtatott Kovács Kati és a többiek felkészülésén?
– Szinte mindent. Nézze meg, kivirultak a lányok, kacagnak, tréfálkoznak, élvezik, amit csinálnak. Amellett, hogy keményen dolgoztak, mert ebből nem engedtem, végigbuliztuk az évet. Nagyon jó hangulatúak voltak az edzések, s a szabadidőnket is gyakran együtt töltöttük.
– És szakmailag?
– Először is rendbe kellett tenni a lányok evezését. Állítom, Kati csak a jobb eszközhasználattal legalább egy másodpercet javult. Nem akarok szerénytelennek tűnni, de e tekintetben óriási előnyöm van a legtöbb edzővel szemben. Fábiánné honnan tudná, hogyan kell beállítani a mai, modern kajakokat? Versenyzőként is foglalkoztatott ez a kérdés, s amit mondok, azt személyes tapasztalattal is igazolom.
– Igaz, hogy olykor beszáll a lányok közé edzésen?
– Olykor… Ennek éppen itt, a vb idején vettük hasznát. Már nem lehetett motorcsónakba ülni, mert túlzsúfolt volt a víz. A legtöbb edző a partról dirigált, én viszont beültem a kajakba.
– Kovács Katalin említette, Ferinek a hosszú evezés a rögeszméje. Ez is személyes tapasztalat?
– Igen, ha az ember fárad, ösztönösen rátalál a leggazdaságosabb mozgásra, a jó technikára.
– Van hiányérzete amiatt, hogy a lánya nem jutott ki a vb-re?
– Természetesen van. Tamarának helye lehetne a csapatban, ám mindenekelőtt le kellene fogynia tíz kilót.
– Mit tenne, ha a rivális táborból jelentkezne valaki önnél?
– Nem fog. Olyan szerződésük van, amiből nem lehet kilépni. De nem is akarok csábítani senkit sem. Egyrészt nem stílusom, másrészt elegen vagyunk.
– Most szinte idillikus a csapata hangulata. Kitart-e ez a lendület 2012-ig?
– Nem válaszolhatok egyértelmű igennel, mert bármi közbejöhet. De amit idén elértünk, azt már senki sem veheti el tőlünk. Kati megmutatta, hogy még mindig ő a legjobb a világon, rólam pedig remélhetőleg kiderült, hogy valamit értek a szakmához.
Orbán Viktor: Ukrajnába akarják vinni az európai emberek pénzét + videó
