Vir szigete – amely annak idején az engedély nélkül épített ingatlanok ledózerolása miatt vált hírhedtté Magyarországon is – ismét bekerült a horvát sajtó témái közé. A zágrábi Vecernji List szerint a kilencezer engedély nélkül épített háznak mindössze elenyésző egy százaléka kapta meg az építési engedélyt, pedig a területrendezési tervet két évvel ezelőtt elfogadták. Tehát 2007 óta még száz épületet sem legalizáltak. A jogtalanul épített nyaralók, villák, családi házak tulajdonosai továbbra sem tudhatják biztonságban nagy értékű vagyonukat, s már réges-régen nem hisznek a helyi ígéretekben az ingatlanok „gyors bejegyzéséről”. A területrendezési terv szerint pedig elvileg lehetőségük lenne a hivatalos bejegyezésre, mivel az épületek már nincsenek a tiltott övezetben.
Az ígéret elhangzásakor az ütemtervet is kidolgozták, e szerint évente ezer ingatlan sorsát rendezték volna. Az önkormányzat elégedett volt a döntés miatt, hiszen – legalábbis akkor úgy hitte – a kommunális járulékokból jó néhány millió kuna gazdagítja a helyi költségvetést. De az állami költségvetésbe is jelentős pénz folyt volna be. Valamikor Vir szigete az engedély nélküli építkezés, az urbanisztikai káosz jelképe volt Horvátországban, most a területrendezés hiányosságai miatt került az érdeklődés középpontjába. A terv ugyanis sürgősen módosításra szorul, s a változtatáskor – ha nem akarnak ismét bontani, mint 2006-ban – figyelembe kell venni a kialakult helyzetet, amely nincs mindig összhangban a területrendezés előírásaival. Sokan például jobban beépítették a telket, mint erre joguk lett volna, vagy a megengedettnél közelebb van ingatlanuk a szomszédhoz vagy az úthoz. Ezek a szabálytalanságok lehetetlenné teszik az engedélyek kiadását, s ha a terven nem módosítanak, nem folytatható a legalizálás. A horvát sajtó minisztereket, hírességeket említ, akik közül csak egynek sikerült bejegyeztetnie házát.
Nincs kimutatás arról, hogy az ingatlanok körüli bonyodalmak hány külföldit, s közöttük hány a magyar állampolgárt érintenek. Mint ismeretes, a három évvel ezelőtt végrehajtott bontásnak számos honfitársunk ingatlanja esett áldozatul. Akiknek akkor nem dózerolták le a házát, még mindig arra vár, hogy több ezer sorstársával együtt végre hozzájusson a szükséges engedélyekhez.
Előre megvan az ítélet a Trump-kormányzat elleni perben?
