Zavaros ingatlanhelyzet Vir szigetén

Máig nem kapták meg a szükséges engedélyeket a horvátországi Vir szigetén azokra az ingatlanokra, amelyeket engedély nélkül építtettek tulajdonosaik, köztük magyar állampolgárok is. Három évvel ezelőtt több nyaralót ledózeroltattak itt a helyi hatóságok.

Sebestyén Imre
2009. 08. 13. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Vir szigete – amely annak idején az engedély nélkül épített ingatlanok ledózerolása miatt vált hírhedtté Magyarországon is – ismét bekerült a horvát sajtó témái közé. A zágrábi Vecernji List szerint a kilencezer engedély nélkül épített háznak mindössze elenyésző egy százaléka kapta meg az építési engedélyt, pedig a területrendezési tervet két évvel ezelőtt elfogadták. Tehát 2007 óta még száz épületet sem legalizáltak. A jogtalanul épített nyaralók, villák, családi házak tulajdonosai továbbra sem tudhatják biztonságban nagy értékű vagyonukat, s már réges-régen nem hisznek a helyi ígéretekben az ingatlanok „gyors bejegyzéséről”. A területrendezési terv szerint pedig elvileg lehetőségük lenne a hivatalos bejegyezésre, mivel az épületek már nincsenek a tiltott övezetben.
Az ígéret elhangzásakor az ütemtervet is kidolgozták, e szerint évente ezer ingatlan sorsát rendezték volna. Az önkormányzat elégedett volt a döntés miatt, hiszen – legalábbis akkor úgy hitte – a kommunális járulékokból jó néhány millió kuna gazdagítja a helyi költségvetést. De az állami költségvetésbe is jelentős pénz folyt volna be. Valamikor Vir szigete az engedély nélküli építkezés, az urbanisztikai káosz jelképe volt Horvátországban, most a területrendezés hiányosságai miatt került az érdeklődés középpontjába. A terv ugyanis sürgősen módosításra szorul, s a változtatáskor – ha nem akarnak ismét bontani, mint 2006-ban – figyelembe kell venni a kialakult helyzetet, amely nincs mindig összhangban a területrendezés előírásaival. Sokan például jobban beépítették a telket, mint erre joguk lett volna, vagy a megengedettnél közelebb van ingatlanuk a szomszédhoz vagy az úthoz. Ezek a szabálytalanságok lehetetlenné teszik az engedélyek kiadását, s ha a terven nem módosítanak, nem folytatható a legalizálás. A horvát sajtó minisztereket, hírességeket említ, akik közül csak egynek sikerült bejegyeztetnie házát.
Nincs kimutatás arról, hogy az ingatlanok körüli bonyodalmak hány külföldit, s közöttük hány a magyar állampolgárt érintenek. Mint ismeretes, a három évvel ezelőtt végrehajtott bontásnak számos honfitársunk ingatlanja esett áldozatul. Akiknek akkor nem dózerolták le a házát, még mindig arra vár, hogy több ezer sorstársával együtt végre hozzájusson a szükséges engedélyekhez.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.