1956, 1968: kölcsönös „segítség”

Kő András
2009. 09. 10. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Helmuth von Moltke vezérezredest, a német császári hadsereg vezérkari főnökét megkérdezték fiatal porosz tisztek, hogy melyik hadtörténeti szerzőt ajánlja olvasásra. Titokban azt remélték, hogy Carl von Clausewitzet fogja mondani. „Nem – válaszolta az öreg a porosz hadtörténész neve hallatán –, Thuküdidészt javaslom. Ő még ismerte az okokat.” Ez az anekdota vezet el bennünket egy minapi esemény előhívásához. Változatlanul beszéd- és vitatéma ugyanis Sólyom László köztársasági elnök kitiltása Révkomáromból, valamint azok a gyenge és cáfolható érvek, amelyek a szlovákok részéről elhangzottak. Az érvek egyik pontja, hogy „Sólyom rosszkor akart menni”. A szlovákiai közjogi méltóságok (miniszterelnök, elnök, házelnök) közös közleményükben arra emlékeztették a magyar köztársasági elnököt: „nagyon szerencsétlen volt, hogy pont azon a napon akart Szlovákiába menni, amikor 1968-ban a magyar csapatok is bevonultak Csehszlovákiába”.
Erre az érvre Bajnai Gordon miniszterelnök reagált. Telefonon beszélt Fico szlovák miniszterelnökkel, és emlékeztette, hogy az 1968-as bevonulásért a magyar kormány – illetve elnökként Sólyom is – már bocsánatot kért, és az évfordulónak semmi köze nem volt a tervezett látogatáshoz. Bajnai elfelejtette megemlíteni, hogy a sztálinista Csehszlovákia 1956-ban mindent elkövetett azért, hogy Magyarország megmaradjon szovjet gyarmatnak. Romániával együtt készségesen részt vettek volna a hazánk elleni katonai intervencióban. Hruscsov azonban ezt maga akarta elintézni. Nem volt szüksége arra, hogy a Varsói Szerződés tagállamai is bekapcsolódjanak a fegyveres akcióba. Emlékiratainak tanúsága szerint figyelmeztette a román elvtársakat, hogy nem akar egy, az 1919-hez hasonló román megszállást Magyarországon. Viszont a tervezett beavatkozáshoz az említett országok hozzájárulását nem nélkülözhette. Amikor Kádár János november 16-án arra kérte a román vezetőket, hogy segítsenek felszámolni a súlyos helyzetet, a kérésnek készségesen tettek eleget. A csehszlovákoknak sem volt érdekük egy felszabadult Magyarország. Éppen elég bajuk volt az osztrák határszakasszal. 1956-ban ugyanez következett volna be délen. Egyéb sem hiányzott nekik, mint egy ilyen rossz példa. Titónak is sok volt a magyar ’56, hát még a csehszlovák elvtársaknak. Egyértelműen Prága érdekét szolgálta, hogy Magyarország visszakerüljön a szovjet fennhatóságba.
Jan Svoboda, a Csehszlovák Kommunista Párt Központi Bizottsága titkárának feljegyzései szerint a Német Szocialista Egységpárt, a Bolgár Kommunista Párt és a Csehszlovák Kommunista Párt Moszkvában megjelent képviselői „…valamennyien egyetértettek az SZKP KB elnökségének eljárásával”, azaz a beavatkozással, illetve a rend helyreállításával. „Nem véletlen, hogy a zavargásokra Magyarországon és Lengyelországban, nem pedig Csehszlovákiában került sor – összegezte a véleményét Hruscsov a tájékoztató végén. – Ennek az a magyarázata, hogy Csehszlovákiában összehasonlíthatatlanul magasabb az életszínvonal. A Szovjetunióban a pártnak több mint tízezer tagját rehabilitálták és több mint egymillió ember szabadult ki a börtönökből. Ezek az emberek nem haragszanak ránk, mert látják, hogy sok mindent tettünk a hazai életszínvonal emeléséért. Nálunk is hallgatják a BBC-t és a Szabad Európát. De ha tele van a hasuk, nem hallgatnak a rosszra.” Sajátos magyarázat.
Hegedűs B. András közgazdász, szociológus szerint 1968 egy szempontból nagyon tanulságos, amikor 1956-ot értékeljük. Azt bizonyította, hogy a Csehszlovák Kommunista Párt száz százalékig az irányítása alatt tartotta a politikai fejleményeket, és semmi olyasmire nem került sor, amire 12 évvel korábban Magyarországon, nem utolsósorban azért, mert levonták a konzekvenciákat ’56-ból. Fel sem merült a Varsói Szerződésből való kilépés, a pluralizmusnak olyan helyreállítása, mint ami Magyarországon megtörtént. Nem voltak atrocitások. A tömegmegmozdulásokat keretek között tartották. Az általános liberalizálás után került sor arra a példátlan akcióra, amely augusztus 21-én volt, és ez valamelyest azt is mutatta, hogy tehettünk volna mi 12 évvel korábban bármit, a dolog lényege a geopolitikai helyzet volt. Csatár Imre újságíró arra utalt, hogy egy hosszú, kéthetes pankráció folyt a csehekkel, amelyben részt vett Kádár is a rábeszélésben. Lesték, hogy mi lesz, végül bevonulás lett. Ami egyáltalán nem tetszett senkinek. „Én ellenséges cselekedetnek tekintettem. Sokan úgy érezték, hogy rá fogunk fizetni, ezt még ránk fogják olvasni egyszer.”
Ismeretes, hogy a melbourne-i olimpiára induló magyar csapat egy csehszlovákiai edzőtáborban, Nymburkban várta, hogy a francia TAI légitársaság gépe Prágából Ausztráliába repítse őket, mert a forradalmi események miatt nem tudtak leszállni Budapesten. De a franciák addig nem kapták meg a 150 ezer dolláros garanciát a magyar sportszövetségtől, és megtagadták az utaztatást. A magyar vezetők a belga nagykövetségen kilincseltek – hiába. Végül aztán a csapat egyik vezetője, Nádori László felkereste a csehszlovák sporthivatalban régi ismerősét, Václav Pleskotot, és az ő segítségével tudott beszélni Václav David külügyminiszterrel, aki hozzájárult a garancialevélhez. Emanuel Bosak módszertani vezető meg is kérdezte: „Mi van, ha kizsuppolnak benneteket, mondván, hogy nemkívánatos személyek vagytok? Fölkérik a küldöttséget, hogy hagyja el az országot.” Hiszen a magyar küldöttség mérhetetlen gondot jelentett a belügyi szervek számára. Ez is benne volt a játékban. S a szovjetek támogatták volna a csehek döntését. Sőt, jó politikai húzásnak minősítették volna. Mit keresnek ezek külföldön? A szocialista tábornak nem követei Melbourne-ben. Maradjanak csak szépen otthon. A csehszlovák sporthivatalban is szóba hozták, ami Prága központjában történik. Csoportosulások vannak, és abszolút rendszerellenes a hangulat. Sétálnak a magyar sportolók nemzetiszínű kokárdákkal és kis zászlókkal az utcán, körülveszik a csehek a csapatot. A Vencel tér tele volt magyarokat éltető lakosokkal. Mit gondolnak a belügyi szervek, mit gondol az elhárítás, mikor ezt a kényelmetlen szituációt látja? Nem léphettek fel a magyar sportolók ellen, mert mégiscsak egy testvéri ország sportolói, másrészt pedig felfoghatták úgy is, hogy politikai provokáció zajlik. És így fogták fel. Éppen ezért a legfontosabb az volt a szemükben, hogy a küldöttség a legrövidebb időn belül hagyja el az országot.
A magyar olimpiai csapat jelenléte csehszlovák földön csak elejtett tű volt az 1956-os forradalomhoz képest, és mégis mennyire szúrta a cseh pártvezetés szemét. Magyarország újbóli gyarmattá süllyesztése érdekében mindenre képesek lettek volna! Nos, szovjet gyarmatként adtuk vissza 1968-ban a nemzetközi munkásosztálynak azt, ami a Kádár-rendszer lényegének az alapja volt: a segítségnyújtást a diktatúra fenntartásához. Ha a szlovákok ma 1968-ra hivatkoznak, emlékeztetni kell őket az okokra.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.