A múlt hosszú árnya

Bár állam- és kormányfők sora érkezik a II. világháború kitörésének 70. évfordulójával kapcsolatos lengyelországi megemlékezésekre, a legnagyobb várakozás Vlagyimir Putyin gdanski fellépését kíséri. A lengyelek többsége bocsánatkérést vár Moszkvától a II. világháború kitörésekor folytatott, Lengyelországgal szembeni politikája miatt, a szakértők szerint azonban erre most nincs túl sok esély. A kormány nem a történelmi kérdésekre helyezi a hangsúlyt.

2009. 09. 09. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Moszkvai bírálat. Moszkva minden jóérzésű embert felhív arra, hogy mondjon nemet a II. világháború történéseinek és végkimenetelének meghamisítására, a náci Németország legyőzése érdekében tett orosz erőfeszítések tagadására. „Sokféleképpen lehet megítélni a Szovjetuniót, annak politikai rezsimjét és a rezsim vezetőit. Most azonban arról van szó, hogy ki kezdte a háborút, ki gyilkolta az embereket, és ki mentette meg milliók életét s végső soron Európát” – jelentette ki Dmitrij Medvegyev. Az orosz elnök a II. világháború kitörésének 70. évfordulója alkalmából tartott vasárnapi tévébeszédében azt vetette a balti államok és Ukrajna szemére, hogy dicsőítik a nácik egykori bűntársait. Élesen bírálta az EBESZ parlamenti közgyűlésének júliusi határozatát is, amely egyszerre tört pálcát a nácizmus és a sztálinizmus fölött. (MN)


Karrierjének egyik legkényesebb beszéde előtt áll a lengyel kormányfő, aki két, egymást lényegében kizáró céllal ül majd le a megbeszélésre orosz kollégájával. Donald Tusknak egyszerre kell bizonyítania, hogy a korábbi mélypont után fejlődnek a két ország gazdasági, politikai kapcsolatai, s közelítenie a nézeteket a történelem közös pontjainak egymástól meglehetősen eltérő megítélésében. S hogy helyzete mennyire kényes azt jelzi, hogy az ellenzéki EP-képviselő, a PiS egykori külügyi államtitkára, Pawel Kowal már előre puhánysággal, a Putyin-vizit sikerének biztosítása miatti túlzott óvatossággal vádolja a kormányt.
A GfK Polonia intézet fölmérése szerint a lengyelek 76 százaléka gondolja úgy, hogy Putyinnak bocsánatot kellene kérnie amiatt, hogy szovjet csapatok 1939. szeptember 17-én bevonultak Kelet-Lengyelországba, addig Andrej Szaharov orosz történész szerint adott esetben arról kell beszélni, hogy szeptember 1-jén Németország megtámadta Lengyelországot. Az elnök mellett működő, a történelemhamisításokkal foglalkozó bizottság tagja egyúttal a mindkét oldalon jól kivehető ideológiai felhangokra is felhívta a figyelmet. Alekszej Makarkin politológus szerint már csak azért is kizárt a bocsánatkérés, mert azt a gyengeség jeleként lehetne értelmezni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.