Orbán Viktor kifejtette a zárt körű polgári pikniken, hogy összeomlott a baloldal hatalompolitikai rendszere, amely eddig garantálta elitje fennmaradását és újratermelődését. A balliberális elit újratermelődését véleménye szerint eddig három módon biztosította az MSZP: a privatizációból, majd hitelekből előteremtett pénzzel, a szimpatizáns média útján ideológiával, illetve szavazatokkal.
A szavazatokat azzal garantálta a baloldal, hogy miközben az államot leépítette ott, ahol szükség lett volna rá, növelte azok számát, akik állami juttatásokból élnek.
*
Orbán Viktor rámutatott, hogy bár ez a rendszer biztonságot nyújt az eltartottaknak, de teljesítményt nem növel, az ország sikerességét nem képes előmozdítani. Ez a rendszer összeomlott, mert nem volt többé finanszírozható. A kormány kénytelen saját választóinak érdekeivel ellentétes döntéseket hozni, és ez imázsválságot, majd identitásválságot eredményezett a baloldalon.
A baloldal hatalompolitikai rendszerére adott válaszként jött létre a polgári szövetség. Miután a Fidesz elnöke felelevenítette a szövetség létrehozásának lépcsőfokait, felvázolta a jövő stratégiáját. Kijelentette, céljuk az, hogy véget vessenek a szembenállásra épülő duális politikai rendszernek, ehelyett centrális politikai erőtér kialakításában érdekeltek. Orbán Viktor egyértelművé tette, hogy az országért felelős politikai erőnek az állandó politikai harc helyett az állandó kormányzás a feladata. Ezért a Fidesz nem ellenkormányzásra, hanem a nemzeti ügyek kormányzására készül. A pártelnök véleménye szerint mind a világban, mind pedig Magyarországon jobboldali politikai konjunktúra van, s kutatásokkal alátámasztva állította, hogy az átlagos magyar választó a jobb-bal pólusok között a centrumtól kissé jobbra helyezkedik el.
A találkozó tematikájához kapcsolódva Orbán Viktor elmondta, céljuk egy magyar ország kormányzása. Ez a létezés magyar minőségét jelenti, azt, ahogy mi látjuk, leírjuk, megértjük a világot. Szólt az elit szerepéről és feladatáról is. Az elitnek szerinte kulturális kötelességei vannak, életével, munkájával olyan példát kell adnia, amely a tömegkultúra világába juttatva mintaként szolgál a társadalom egésze számára. Azonban jelenleg nem létezik olyan, a közösség által elfogadott értékelési rend, amely alapján felruházhatók ezzel a feladattal. Az elitről ma nem érdemek, nem teljesítmény, de nem is gazdasági sikerek mentén, hanem politikai teljesítmény alapján ítélkezik a társadalom. Ezért a politikai oldal bukása magával rántja a holdudvart is. Így történt ez a balliberális elittel is. A kormányzati leszereplés diszkreditálta kultúrateremtő közösségét, így nemcsak politikai, hanem szellemi értelemben is megrendült a kormányzás. Kudarcot vallott az individuum előtérbe helyezése a közösség rovására, illetve a tudományos kapitalizmus mítosza. Egy szellemi korszak ezzel véget ért, de ez egyben egy új kezdet lehetősége – tette egyértelművé a Fidesz elnöke.
A sajtóban megjelent találgatásokra utalva Orbán Viktor világossá tette, hogy kormánylisták öszszeállításával egyelőre nem foglalkozik. – Úgy látszik, itt lassacskán mindenki kormányt alakít. Én a kivételek közé tartozom – jelentette ki a pártelnök a 6. kötcsei polgári pikniken.
Segítség a felvidékieknek. A találkozón Balog Zoltán, a rendezvényt szervező Polgári Magyarországért Alapítvány kuratóriumának elnöke bejelentette: kifizetik a pénzbüntetést, illetve jogi segítséget adnak azoknak a magyar nyelv használatáért megbüntetett szlovákiai magyaroknak, akik jelentkeznek a Fidesz Új Demokrácia Központja ingyenesen hívható telefonszámain (+36-1/555-2008, +36-1/555-2009, +36-1/555-2010).
Befejeződött a Magyar Nemzeti Bank aranytartalékának ellenőrzése
