A szocialisták ismét bólintottak, az ország veszít

Az MSZP-frakció tegnap egyhangúlag támogatta a kormány költségvetési tervezetét, amelyet a kabinet mai rendkívüli ülésén tárgyal első olvasatban, és szeptember 11-én nyújt be az Országgyűlésnek. Az államháztartás egyébként ezermilliárd forinttal kevesebbet tud szétosztani a korábbi időszakhoz képest a gazdasági recesszió miatt – közölte Oszkó Péter pénzügyminiszter.

Zsebõk Csaba
2009. 09. 10. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Karakter. A 2010-re tervezett költségvetés vesztese Magyarország lesz – reagált Varga Mihály, a Fidesz alelnöke. Hozzáfűzte: annyit lehet tudni, hogy további megszorítások várhatók a költségvetésben. Szerinte az eddigi megszorító intézkedések nem vezettek eredményre; 2009 végére tíz százalék feletti munkanélküliségi ráta várható, a bruttó hazai termék pedig a második negyedévben mínusz 7,6 százalék volt. Varga Mihály megemlítette Lengyelországot, ahol, mint mondta, már növekszik a gazdaság. Varga Mihály úgy fogalmazott: a 2010-re tervezett költségvetésnek „annyi karaktere van, mint a miniszterelnöknek”.


Több pénz jut az ideinél az egészségügyre, a közbiztonságra és az Út a munkához programra – jelentette ki Bajnai Gordon az MSZP tegnapi frakcióülése után. Amúgy továbbra is 3,8 százalékos hiánycéllal, 0,9 százalékos gazdasági visszaeséssel, valamint 4-4,5 százalékos inflációval számol jövőre a kabinet. A 2010-es büdzsé kapcsán a miniszterelnök beszélt a két leginkább vitás területről, a közösségi közlekedésről és az önkormányzatok forráscsökkentéséről is.
Lapunk kormánypárti forrásai szerint nettó 85 milliárd forintot vonnak el az önkormányzatoktól, de ez összességében valójában 120 milliárd forint, mivel a korábbi járulékcsökkentés miatt már visszaestek az önkormányzati normatívák. Úgy értesültünk, kevesebb feladatot látnak el majd a helyhatóságok, de a büdzsé tervezésének jelenlegi fázisában még nem körvonalazódtak a részletek. A legnagyobb vesztesek várhatóan a döntően ellenzéki vezetésű megyei önkormányzatok lesznek, amelyektől elveszik a kiegészítő normatív támogatást.
– Az oktatás a prioritások között szerepel, nincs szó a közoktatásban óraszám- vagy pedagóguslétszám-csökkentésről – állította ugyanakkor Oszkó Péter. A pénzügyminiszter egyébként kitérő választ adott arra a felvetésre, hogy sajtóhírek szerint lakatot tesznek számos vasúti szárnyvonalra, ám lapunk úgy tudja, egy „kommunikációs huszárvágással” nem vasúti mellékvonalak bezárásáról, „csupán” járatok felfüggesztéséről kíván értekezni a kormány. A vonalbezárások kapcsán – forrásaink szerint – több képviselő arra kérte Bajnai Gordont, hogy rendezzék korrekt módon ezt a kérdést. Tegnap a pénzügyi tárca vezetője csupán annyit mondott: a közösségi közlekedéstől 40 milliárd forintot vonnak el, de a konkrét intézkedési csomag még nem készült el.
Oszkó Péter amúgy közölte, jó pár milliárd forinttal többet kap majd a rendészeti tárca. Juhász Ferenc, az MSZP elnökségi tagja ezzel kapcsolatban a köztelevízióban közölte: a legfontosabb az, hogy több rendőr legyen az utcákon, illetve, hogy egyes szolgálati ágak, például a felderítés, megerősödjenek. A politikus megemlítette, hogy a rendőrök nyugdíjazása nehéz kérdés, mert ha jelentékeny változást hajtanak végre, akkor az egyik pillanatról a másikra kiürül a rendszer. A Blikk információi szerint szélesítenék a mezőőrök, halőrök, vadőrök jogosítványát, ugyanis őket is bekapcsolnák a rendőrök és tűzoltók számára fenntartott TETRA rádiórendszerbe, így ha bűncselekményt észlelnének, egy gombnyomással tudnának rendőrt hívni. Vidéken pedig növelnék a körzeti megbízottak számát. Lapunk megkereste az Igazságügyi és Rendészti Minisztériumot is, de lapzártánkig nem válaszoltak kérdéseinkre.
Az egészségügy jövő évi költségvetési tervezete is változott némiképp a Pénzügyminisztérium eredeti javaslatához képest. Az egyik szocialista képviselő lapunknak azt mondta, hogy az egyik legfontosabb tétel, az úgynevezett gyógyító-megelőző kassza – ebből finanszírozzák többek között a kórházi, a járóbeteg- és a háziorvosi ellátást, valamint a diagnosztikai vizsgálatokat – szinte megegyezik majd az idei tényleges teljesítéssel, azaz a 714,5 milliárd forinttal. Tudni kell azonban, hogy az idei teljesítést többszöri elvonás előzte meg, az eredeti 2009-es törvényi előirányzat 727,5 milliárd forint volt. Ráadásul az sem biztos, hogy az idei tényleges teljesítés valóban megáll 714,5 milliárdnál. A jövő évi tervezet ugyan előrelépés ahhoz képest, hogy a Pénzügyminisztérium eredetileg még 704,9 milliárdot irányzott elő 2010-re, reálértékben viszont mindenképpen visszalépés, még akkor is, ha csak a megemelkedett áfával számolunk.
Az általunk megkérdezett MSZP-s képviselő úgy fogalmazott: a háziorvosi ellátásra 2 milliárd, rendkívüli járványügyi intézkedésre 3 milliárd, további bérintézkedésekre pedig jelentős pluszt sikerült betervezni. Úgy tudjuk, noha vita előzte meg a frakción belül, a pénzügyi tárca eredeti tervéhez képest nem változik sem az Országos Tisztifőorvosi Hivatal, sem pedig az Országos Vérellátó Szolgálat komoly elvonással tervezett jövő évi büdzséje: előbbi szervezetnek 450, utóbbinak pedig 500 millió forintos csökkentéssel kell számolnia az ideihez képest.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.