Akiknek kinyílnak a lezárt kasszák is

Bár hivatalosan már 2007-ben lezártnak nyilvánították, a Termőföldért életjáradékot program keretében több mint 273 millió forintot fizetett ki idén márciusban a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. Az állam ezzel bevásárolta magát egy közös osztatlan tulajdonban lévő veszprémi erdőségbe, informátoraink szerint a kormányhoz közel álló magántulajdonosok érdekében.

Dénes Zoltán
2009. 09. 24. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Valószínűleg keresztbe tett a kormány közeli tulajdonosoknak a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium, amikor 2008 év végén összesen 450 hektárnyi veszprémi erdőterületre bejegyeztette a Natura2000 uniós természetvédelmi jogcímet. Minderre abból lehet következtetni, hogy a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. idén márciusban – joggal feltételezhetően a magántulajdonosok érdekében – úgy döntött, 315 hektárt megvásárol ezen erdőségből. Az ügyletben több dolog is erősen súrolja, vagy éppenséggel átlépi a jogszerűség kereteit – közölték a lapunkat informáló szakértők. A dokumentumok szerint az adásvételt a Termőföldért életjáradékot negyedik programjának keretében bonyolították le. Ezt a programot 2007-ben a Nemzeti Földalapkezelő Szervezet (NFA) lezártnak nyilvánította – legalábbis papíron. Azért csak papíron, mert amikor tavaly az MNV Zrt. átvette az NFA-t, prémium ígéretének fejében utasította a megyei irodák vezetőit, hogy végre zárják le a programot, amely ezek szerint mégiscsak folyt tovább. Az irodavezetők 2008 végén meg is kapták a munkáért a jutalmat, ám az MNV Zrt. idén márciusban mégis visszanyúlt a 2006-ban kiírt pályázatokhoz, s ismét nyerteseket hirdetett.
A Termőföldért életjáradékot program célja a kisnyugdíjasok szociális támogatása. Ennek keretében az állam életjáradék fizetése ellenében megvásárolja az 55. életévét betöltő, és annál idősebb személyek termőföldjét. A veszprémi hét települést érintő területen 59 tulajdonos ajánlotta fel a közös osztatlan tulajdonban lévő erdőterületét, amihez további 261 úgynevezett társtulajdonos csatlakozott. Vagyis 59 személy elérte a minimumként meghatározott korhatárt, a többiek pedig a közös osztatlan tulajdonukat ajánlották fel készpénzért cserébe. Az MNV Zrt. közel négy évvel a pályázat beadása után úgy látta, ez megfelel a kiírásoknak, és döntése értelmében 273 millió forintot fizetett ki egy összegben a csatlakozó tulajdonostársaknak, akik közül sokan alig 20-30 évesek. Igaz, életjáradékot utóbbiak nem kapnak, az egy összegű kifizetés is éppen eléggé irritálhatja azt a több mint nyolcezer másik pályázót, akit korábban forráshiányra hivatkozva zártak ki a programból. A hektáronként fizetett több mint egymillió forint sem szokványos, mivel korábban még a szántók hektárjáért is legfeljebb 800 ezer forintot fizettek életjáradékban.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.