Az ígéretek ezúttal sem maradtak el

Jakubász Tamás
2009. 09. 13. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Húszmilliárd forint – az átmeneti kormány ennyit folyósít 2010-ben az innovációs alapnak. Erről Varga István gazdasági miniszter számolt be tegnap. Azt is hozzátette, hogy az utóbbi években folyamatosan növekedett az innovációs alapba irányuló kormányzati befizetés összege. A tárcavezető kijelentéseit érdemes összevetni az e területen tevékenykedő szervezetek közléseivel.
Hét szakmai szerveződés ugyanis éppen a múlt héten tartott közös sajtótájékoztatót, mivel a birtokukba került egyik minisztériumi előterjesztésben az állt: a kormány 2010-ben egyetlen forintot sem kíván az innovációs alapnak átutalni. Pedig jövőre 25 milliárd forint állami hozzájárulás illetné meg az alapot. Mivel ebből csak húszmilliárdot utalnak át, úgy látszik, az előírtnál ismét kisebb öszszeget fizet a kormány. A szakma képviselői szerint ugyanis a kabinet a mögöttünk hagyott években rendszeresen kevesebbet utalt az alapnak, mint amennyit kellett volna. Mindezt tette annak ellenére, hogy a kormányt törvény kötelezi a befizetésre, és annak összegét a jogszabály pontosan meg is határozza. Méghozzá a következőképpen: az államnak egy adott évben annyit kell az innovációs alaphoz átutalnia, mint amennyit a megelőző két esztendőben átlagosan a vállalkozások innovációs járulékként befizettek. A két forrásból származó összeg pedig az innovációs tevékenységet folytató, vagyis feltaláló, új módszereket kifejlesztő és megvalósító cégekhez, szakemberekhez kerül.
A hazai innováció fokozott támogatására pedig nagy szükség lenne. Erről tanúskodik a fejlett országokat tömörítő szervezet, az OECD legfrissebb felmérése is. Eszerint Magyarország innovációs teljesítménye még saját lehetőségeitől is jóval elmarad, emellett a szabadalmi tevékenység csekély, s az innováció területére irányuló befektetés nemzetközi összehasonlításban alacsony. E helyzetnek az a legfőbb oka, hogy gazdaságunk instabil, a vállalkozások adminisztrációs terhek alatt nyögnek, s az állam nem támogatja eléggé az innovációt. Az OECD-jelentés fényében még érdekesebb, miért nem ad a kormány kellő támogatást ennek a területnek, noha szakmai berkekben úgy vélik: csak az új technológiák kidolgozása, a feltalálás segítheti ki hazánkat a válságból. S azt sem szabad elfeledni, hogy az átmeneti kormány azt ígérte a Nemzetközi Valutaalapnak, megvonja az innovációs alap állami támogatását.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.