Sok száz gyászoló vett végső búcsút tegnap az elhunyt 39 éves édesanyától, 16 esztendős lányától, valamint 13 éves fiától. Az Sz. család feje – kamionosként – Londonban tartózkodott a tragédia éjszakáján, s amint azt a temetésen érzékelni lehetett, egyelőre fel sem képes fogni a történteket. A hozzátartozók méltóságteljesen, de öszszetörten vették tudomásul a megváltoztathatatlant, hogy a szorgalmas édesanya, az egyik helyi táncosegyesület tagjaként közismert lány, valamint a kiváló képességű fiú nincs többé. A temetésen a miskolci panelházak képviselői is megjelentek, egyikük megjegyezte: a 2008 előtti panelfelújítások körül valami nincs rendben. Vallja, hogy két évvel ezelőtt súlyos mulasztást követtek el a ház szigetelésének kivitelezői, ráadásul a felhasznált anyagokkal is spóroltak.
A szakértői jelentések még nem készültek el, de az egyik statikus megerősítette mindazt, amit a másfél héttel ezelőtti tűzvész helyszínéhez közeli panelház képviselője mondott. A kilétét felfedni nem kívánó szakértő elmondta, két ellenzéki politikust már tájékoztatott a tragédia lehetséges előzményeiről. Szavai, valamint a saját értesüléseik alapján a miskolci kereszténydemokraták és a Fidesz politikusai arra gyanakszanak, hogy valójában a panelprogram kivitelezési hibái miatt következett be a hármas tragédia a Középszer utca 20. szám alatt, az avasi lakótelepen.
Nagy Kálmán KDNP-s országgyűlési képviselő lapunknak elmondta, szeretné, ha Miskolc önkormányzata a tragédia okát vizsgáló szakértők jelentését teljes terjedelemben közzétenné, s nem kivonatokkal próbálnák elfedni a tűz keletkezésének és továbbterjedésének valódi okát. Közölte azt is, hogy kétszázezer forint támogatásban részesítette saját tiszteletdíjából az elhunyt 39 éves édesanya, 13 esztendős fia és 16 éves lánya egyik hozzátartozóját. A pénzt az életben maradt édesapa testvére vette át, a kamionos családfő a tegnapi temetés előtt ugyanis rendkívül rossz lelkiállapotban volt.
Kosztica Patrik, a miskolci közgyűlés pénzügyi bizottságának fideszes képviselője tegnap kijelentette, a statikus szakember véleményével azonos az álláspontjuk, s személyesen győződött meg az állítások hitelességéről. Eddigi ismeretei szerint a miskolci paneltűz áldozatai valójában a panelprogram részeként végrehajtott szakszerűtlen kivitelezés miatt haltak meg. Véleményét a tűzoltók és további szakemberek is megerősítették, immár egyértelmű, hogy a rosszul felragasztott poliészter alatt terjedtek a lángok a hatodik emelettől fölfelé. Amennyiben a megállapítás helytálló – fogalmazott –, akkor a 2007-ben megbízott kivitelezők sem kerülhetik el a felelősségre vonást. Kosztica elmondta, az előírásoknak megfelelő, öt milliméteres poliészter habtábla helyett vékonyabbat használtak, ráadásul a rossz ragasztás miatt légbuborékok alakultak ki a habtábla és a fal között, amelyeken gyorsan terjedtek a lángok felfelé. A kivitelezési hiba miatt a rések kéménykürtőként viselkedtek, tehát a poliészter nem bírhatta a hőterhelést, különösképpen nem az elvárható ideig, negyvenöt percig.
A várospolitikus arra keresi a választ, vajon a helyi műszaki ellenőrök képesek-e ellátni feladataikat a technológiai vizsgálatokat illetően. Ki fogja megtéríteni a károkat, amelyeket a kivitelezők az előírások figyelmen kívül hagyásával okoztak? Hiányoznak a megbízható tűzvédelmi berendezések – mutatott rá –, rossz a belső szellőztetés, ez pedig újabb dilemmát vet fel, mert a védelmi rendszer, bár betörők ellen hatásos, életveszélyt okoz tűz esetén. Emlékeztetett: e hibák miatt nem tudtak kimenekülni hetedik emeleti lakásukból az áldozatok.
Ismeretes, több mint másfél hete, szombaton este tűz keletkezett a miskolci Középszer utca egyik tízemeletes panelházában, három ember életét vesztette, nyolcan enyhébb füstmérgezést szenvedtek, a tíz lakás pedig megrongálódott. Külső, a mentést hátráltató tényezőként említhető, hogy a tűzoltók a parkoló autók miatt nehezen tudták csak megközelíteni a tűzcsapot, ezért az oltást sem kezdhették el a tervezett tempóban. Három lakásba már visszaköltöztek a lakók. Leskó György polgárvédelmi alezredes, a miskolci védelmi bizottság titkára elmondta, négy családot helyeztek el hosszabb távra Miskolc önkormányzati lakásaiban. Az ő esetükben a saját otthonuk felújítása akár fél évet is igénybe vehet.

Hiába titkolták, kiderült Gyurcsány Ferenc döntésének oka