Csak tizenhárom bank írta alá a kódexet

A kormány tizenhárom bankkal és a pénzügyi felügyelettel írta alá a banki magatartáskódexet. Az aláírók között több pénzintézet nevét hiába keressük; akik nem írták alá, azokon nem lehet számon kérni az új szabálygyűjteményt. Így ezek a bankok meg is úszhatják a kilátásba helyezett szankciókat.

Csécsi László
2009. 09. 26. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tegnap a kormány a pénzügyi felügyelettel és tizenhárom nagy bankkal együtt aláírta a banki magatartáskódexet. Az aláírók között számos, nagyobbnak nevezhető pénzintézet neve nem található meg. Emiatt kérdéses, mit ér a december elsején életbe lépő új szabályrendszer. A tegnap szignált dokumentum nem az első, amelyik a pénzintézetek működését hivatott keretek között tartani. Mint arról beszámoltunk, a bankszövetségnek tíz éve van etikai kódexe, ám azt megalkotói sem vették komolyan.
Patai Mihály, a bankszövetség alelnöke derűlátóan nyilatkozott az új szabálygyűjteményről. Mint elmondta: ezáltal új világ kezdődik a bankok életében, ahol az ügyfelek számára minden átlátható lesz, s új partneri viszony alakul ki a bankok és az ügyfelek között.
Bajnai Gordon miniszterelnök, aki korábban vadnyugatinak nevezte a bankok működését, kijelentette: a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének (PSZÁF) megerősítésével tartatják majd be a kódexben foglaltakat.
*
A felügyelet akár kétmilliárd forintos bírságot is kivethet azokra a pénzintézetekre, amelyek aláírták a szabályokat, és mégsem tartják hozzá magukat. Megjegyzendő azonban, hogy csupán 13 pénzintézet írta alá a dokumentumot. Több, viszonylag nagyobbnak mondható bank nem csatlakozott a kódexhez. Ilyen például az AXA, a Commerz- bank és az ING. Bajnai hangsúlyozta: a bankok megfogadták, hogy a kódex hatályba lépése előtt nem módosítják egyoldalúan a szerződéseket.
A pénzintézetek azt is megígérték, hogy nemcsak magára a bankra alkalmazzák a kódexet, hanem az érdekeltségükbe tartozó cégre is. Farkas Ádám, a PSZÁF felügyeleti tanácsának elnöke pedig elmondta: hamarosan minden hitelezéssel foglalkozó társaságra kiterjesztik a kódexet, beleértve a lízingcégeket is. A Magyar Lízingszövetség egyébként tegnap bejelentette, hogy etikai kódexeket dolgoz ki, amelyet a tagoknak kötelezően figyelembe kell venniük.
Jelenleg a szabálygyűjteményben foglaltakat csak azokon lehet számon kérni, akik aláírták. Azzal, hogy a bank aláveti-e magát a kódexben foglaltaknak, könnyen tisztában lehetünk, mivel ezt fel kell tüntetni a szerződésekben. Sőt a felügyelet honlapján hamarosan utána lehet nézni annak is, hogy mely bankok vagy pénzügyi vállalatok nem hajlandók alkalmazni a szabályokat. Mindebből az is következhet, hogy azok a bankok, amelyek nem csatlakoztak a kódexhez, tisztességtelen magatartásuk esetén megúszhatják a szankciókat.
A kódex ugyanakkor nem vet véget az egyoldalú szerződésmódosításoknak, csupán meghatározza, hogy a bankok mikor élhetnek ezzel a lehetőséggel. Farkas Ádám közölte: hitelkamatot csak azon esetben emelhet a pénzintézet, ha olyan körülmény változik, ami közvetlen hatással van a rátára. Ezenkívül akkor is nőhet a kamat, ha a bankok finanszírozási költségei megemelkednek, például az országbesorolás romlása miatt. Továbbá akkor is drágulhat a hitel a kamatok emelkedése miatt, ha az ügyfél kockázatosabb besorolást kap. A díjak és a költségek pedig legfeljebb az inflációval megegyező mértékben emelkedhetnek.
A kódex egyik sarkalatos pontja a devizahiteleknél alkalmazott árfolyamok kérdése. Ezentúl a bankoknak fel kell tüntetniük a honlapjukon, hogy milyen árfolyammal számolnak, s azt is, hogy ezek hány százalékkal térnek el a nemzeti bank középárfolyamától. Az árverezéseket és a kilakoltatásokat sem kell elfelejtenünk a kódex életbe lépése után, ám a bankok vállalták, hogy az otthonok védelmében türelmesebben járnak el a fizetésképtelen ügyfeleikkel. Ennek egyik példája, hogy kilencven napot hagynak nekik arra, hogy maguk értékesítsék a lakásokat.
Az előtörlesztések szabályai is változnak: ezentúl devizahitelek esetén az előtörlesztést nem kötelező forintban befizetni, az ügyfél a pénzt svájci frankban vagy euróban is eljuttathatja a bankjának, attól függően, hogy mely fizetőeszközben adósodott el.
A Fidesz ugyanakkor szkeptikusan áll az új szabályozáshoz. A banki etikai kódex nem törvény, aláíróit nem kötelezi semmire, nem segít azoknak, akiknek már árverezik a lakását – reagált Koszorús László, a Fidesz országgyűlési képviselője. Szerinte egy komoly, felelősségteljes kormány hozzányúlna azokhoz a törvényekhez, amelyek a bankok, hitelintézetek működését szabályozzák.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.