Dél-koreai rakéta az űrben

Fellőtték tegnap Dél-Korea első űrrakétáját, amelynek azonban nem sikerült Föld körüli pályára állítani a magával vitt kísérleti műholdat. A tervezettnél később leváló szatellitet még keresik.

Hírösszefoglaló
2009. 09. 05. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Útnak indították tegnap Dél-Korea első űrrakétáját, amelynek az volt a feladata, hogy egy kis műholdat állítson Föld körüli pályára. A KSLV–1 típusú rakéta, amelyet orosz szakemberekkel közösen fejlesztettek ki, eljutott a világűrbe, de a műhold nem a tervezett magasságban vált le róla, s egyelőre nem tudják, milyen koordináták mentén keressék. Ahn Bjong Man tudományos és kutatási miniszter fél sikerként könyvelte el a történteket. A hiba okának kiderítésére vizsgálat indult – írta a Space.com.
A dél-koreai Goheung Naro Űrközpontban nagy várakozással néztek a misszió elébe, hogy Dél-Korea lehessen a tizedik ország, amelyik saját fejlesztésű űreszközt képes felbocsátani. Ezt a célt elérte, bár a KSLV–1 típusú hordozórakéta első fokozatát, amely kerozinnal működik, az orosz Proton-rakétákat is létrehozó Hrunyicsev cég fejlesztette ki. A második, szilárd hajtóanyagú fokozat azonban már kizárólag koreai mérnökök munkája volt.
A rakétának július 30-án el kellett volna indulnia, de a missziót elhalasztották, hogy elég idő jusson az utolsó tesztvizsgálatokra.
Dél-Korea űrkutatási szakemberei hét éve fáradoznak azon, hogy az országnak saját hordozórakétája legyen, s az eredeti tervek szerint 2005-ben kellett volna fellőni az első kísérleti rakétát.

Ma indul a sikló. Kudarcba fulladt az amerikai Discovery űrrepülőgép tegnapra tervezett indítása is a floridai Kennedy Űrközpontban. A Nemzetközi Űrállomásra készülő űrjármű startját néhány perccel a felbocsátás előtt fújták le a viharos időjárás miatt. A sikló – hét űrhajóssal a fedélzetén – ma tehet újabb kísérletet arra, hogy új tudományos eszközöket és berendezési tárgyakat szállítson az épülő űrbázisra.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.