Útnak indították tegnap Dél-Korea első űrrakétáját, amelynek az volt a feladata, hogy egy kis műholdat állítson Föld körüli pályára. A KSLV–1 típusú rakéta, amelyet orosz szakemberekkel közösen fejlesztettek ki, eljutott a világűrbe, de a műhold nem a tervezett magasságban vált le róla, s egyelőre nem tudják, milyen koordináták mentén keressék. Ahn Bjong Man tudományos és kutatási miniszter fél sikerként könyvelte el a történteket. A hiba okának kiderítésére vizsgálat indult – írta a Space.com.
A dél-koreai Goheung Naro Űrközpontban nagy várakozással néztek a misszió elébe, hogy Dél-Korea lehessen a tizedik ország, amelyik saját fejlesztésű űreszközt képes felbocsátani. Ezt a célt elérte, bár a KSLV–1 típusú hordozórakéta első fokozatát, amely kerozinnal működik, az orosz Proton-rakétákat is létrehozó Hrunyicsev cég fejlesztette ki. A második, szilárd hajtóanyagú fokozat azonban már kizárólag koreai mérnökök munkája volt.
A rakétának július 30-án el kellett volna indulnia, de a missziót elhalasztották, hogy elég idő jusson az utolsó tesztvizsgálatokra.
Dél-Korea űrkutatási szakemberei hét éve fáradoznak azon, hogy az országnak saját hordozórakétája legyen, s az eredeti tervek szerint 2005-ben kellett volna fellőni az első kísérleti rakétát.
Ma indul a sikló. Kudarcba fulladt az amerikai Discovery űrrepülőgép tegnapra tervezett indítása is a floridai Kennedy Űrközpontban. A Nemzetközi Űrállomásra készülő űrjármű startját néhány perccel a felbocsátás előtt fújták le a viharos időjárás miatt. A sikló – hét űrhajóssal a fedélzetén – ma tehet újabb kísérletet arra, hogy új tudományos eszközöket és berendezési tárgyakat szállítson az épülő űrbázisra.
Barátai is megdöbbentek Schmuck Andor váratlan halálán
