vihar
A vihar egy kamiont is felborított az autópályán + videó

Jelige: zenéből hazai. Vasárnap országszerte mintegy húsz helyszínen több száz produkció várja a látogatókat a magyar dal napján. A merítésbe belefér majdnem minden, a komolyzenétől a popon át a dzsesszig. A fővárosban külön helyszíne lesz a lemezlovasoknak (Soho London Pub), a komolyzenének (Zeneakadémia kisterme), de jut az undergroundnak (Gödör Klub), vagy épp a gyerekdalnak (Feneketlen-tó) is, sőt, a magyar dal napja tiszteletére a Mol-dzsesszfesztivál zárónapján a Művészetek Palotája melletti sétányon külön napot szentelnek a magyar vokális dzsessznek. Ínyenc helyszín az óbudai Zichy-kastély: a Kobuci-kertben kisebb bluesfesztivállal készülnek ünnepelni. Az egri bazilikában kórusművek, Békéscsabán és Zalaegerszegen színházi dalok csendülnek fel vasárnap. A vidéki szerzőknek Miskolcon állítanak rockszínpadot, több más vidéki helyszín mellett a komáromi erődben és a dunaújvárosi főtéren is lesznek programok. A részletekért érdemes böngészni a www.magyardalnapja.hu oldalt.
Összességében elégedettek lennénk azzal, amit az új médiatörvény ötpárti egyeztetése során a könnyűzenei szerzők képviseletében egyszer már sikerült elérnünk – mondta el lapunknak Czutor Zoltán, a Magyar Könnyűzeneszerzők és Szövegírók Egyesületének elnöke. – Az uniós csatlakozás óta nincs olyan kvóta, amely kötelezné a rádiókat, hogy bizonyos arányban magyar zenét játsszanak. A médiatörvény legutóbbi tervezete harminchárom százalékban határozta volna meg ezt a minimális arányt a rádiók teljes műsortartalmára vetítve – számolt be a félsikerről Czutor. Mivel a rádiók többsége eddig szinte csak éjszaka játszott magyar számokat, fontos eredménynek tartom, hogy a médiatörvény tervezetébe bekerülhetett; a rádiók mind a reggel héttől este hétig tartó, mind az éjszakai műsorsávban kötelesek lennének ennek a követelménynek eleget tenni – tette hozzá. A médiatörvény másfél éves ötpárti, illetve négypárti szakértői és politikai tárgyalások eredményeként kialakított legutóbbi tervezetét Jánosi György (MSZP) terjesztette a parlament kulturális és sajtóbizottsága elé júniusban, végül azonban tárgysorozatba sem került.
Mivel a leghallgatottabb adók közé tartozó Sláger Rádió és a Danubius Rádió által használt hullámsávok koncessziója novemberben lejár, az Országos Rádió és Televízió Testület hosszas huzavona után a két országos kereskedelmi rádiós frekvenciára júliusban pályázatot írt ki. A médiahatóság a pályázati felhívásra vonatkozó határozatában a pályázók által vállalt magyar zene arányát harmincöt százalékban maximálta; ennél magasabb arány vállalása az elbírálást tekintve többletpontot nem eredményez. A határozat szerint a pályázónak a magyar zene vonatkozásában tett vállalását fokozatosan, három év alatt kell elérnie. – Értetlenül állunk az ORTT határozatával szemben – reagált a pályázati kiírás tartalmára a Szerzők elnöke. – Valószínűleg a nagy multinacionális zeneműkiadók érdeke is, hogy a rádiók minél nagyobb arányban játsszák az istállójukba tartozó előadók számait; így a lejátszás után befolyó jogdíj is őket illeti. Az érdek-összefonódás elkerülése érdekében tudomásom szerint uniós szabály is tiltja, hogy a rádiók érdekeltséget szerezzenek bármilyen zeneműkiadóban. A multik többségének bizonyára nem lehet nehéz ezt kijátszani – tette hozzá Czutor.
Miközben a Szerzők rádiós kvótáért lobbiznak, tavaly a Sziget Fesztivál mínusz egyedik napján új kezdeményezés is indult a magyar könnyűzene ügyének lendítése érdekében; még mielőtt a Hajógyári-szigetet bő egy hétre belakta volna a multikulti, ötvenezres tömeg ünnepelte a magyar dal napját. A nagyszínpadon akkor nyolcvan dal fért bele egyetlen napba az elmúlt öt évtized magyar dalterméséből, műfaji cenzúra nélkül. Aki becsülettel kivárta a finálét, egy nap alatt a fülébe tölthette a magyar pop-, rock- és dzsessztörténelem szűkre metszett egyvelegét a Beatricétől, az Eddától Bródy Jánoson, Tolcsvay Lászlón, Zoránon és Vikidál Gyulán át Szakcsi Lakatos Béláig, Sub Bass Monsterig vagy a Quimbyig. És a felsorolást lehetne folytatni.
Idén már más koncepció mentén vágtak bele a szervezők a rendezvény megtervezésébe. – A tíz vidéki és a tizenkét fővárosi koncerthelyszín alulról jövő kezdeményezés eredményeként alakította ki a programját, a koncertek nagyrészt ingyenesek lesznek, néhány helyszínen pedig jelképes összegért lehet majd élő magyar zenét hallgatni – tudtuk meg a rendezvény lebonyolítására alakult Magyar Dal Napja Nonprofit Kft. alapítójától, Presser Gábortól. A magyar dal napjából hagyományt szeretnénk teremteni, és a koncertek anyagából egy bárki számára elérhető archívumot is létrehozunk a tervek szerint – tette hozzá. A Szerzők tagjainak összefogásából dal is született a rendezvényre, a Nap dala címmel. A programsorozat a tervek szerint minden év szeptemberének második vasárnapján folytatódik.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.