Chelsea
A klubvilágbajnoki siker magyar kulcsfigurája: nélküle nem nyerhetett volna a Chelsea

Újra dübörgünk?
Ecostat, augusztus 27.: A válságból való kilábalást jelezheti, hogy az utóbbi három és fél év legnagyobb havi emelkedését mutatja az Ecostat és a Világgazdaság közös mutatószáma, a gyorsulási irányadó index.
Karvalits Ferenc, a jegybank alelnöke, augusztus 27.: Jó esély van arra, hogy piacról tudja magát finanszírozni a költségvetés. Ha ez teljesül, akkor nem lesz szükség az IMF és az Európai Bizottság hátralévő finanszírozási kereteinek lehívására.
Nemzeti Fejlesztési Ügynökség, augusztus 27.: A válságkezelő átcsoportosítások engedélyezése a magyar fejlesztéspolitikai szakemberek több hónapos munkájának eredménye, és nagy lehetőség a magyar kis- és közepes vállalkozásoknak.
GKI Gazdaságkutató, augusztus 24.: Negyedik hónapja emelkedik a bizalmi mutató, a gazdasági szereplők és a lakosság kilátásai javultak.
Pénzügyminisztérium, augusztus 11.: Az államháztartás júliusban lényegében egyensúlyi pozíciót ért el, az adóbevételek a vártnak megfelelően alakultak.
Bár a legfrissebb gazdasági adatok zöme semmiféle okot nem ad rá, a kormányzati sikerpropaganda az utóbbi időben előszeretettel kecsegtet a gazdasági fellendülés ígéretével. A kedvezőnek feltüntetett hírek azt sugallják, hogy a gödörből kifelé tart az ország, és jelentősen erősödött a lakossági és üzleti optimizmus, ám a Központi Statisztikai Hivatal aktuális adatai nem támasztják alá a kilábalásról szóló forgatókönyveket. A bruttó hazai termék a vártnál nagyobbat, éves szinten 7,2 százalékot zuhant, az export 26, az ipar teljesítménye pedig 22 százalékkal esett vissza. Nem látszik az alagút vége a munkahelyi elbocsátások terén sem: a foglalkoztatottak száma csökkent, miközben a reálbérek is jelentősen mérséklődtek.
A kilábalást sugalló becsléseket a Magyar Nemzeti Bank (MNB) előrejelzései sem erősítik meg. A jegybank közgazdasági stábjának legfrissebb becslései szerint idén ugyanis kilenc százalékkal csökkennek a beruházások, és a lakossági fogyasztás is közel hasonló mértékben zsugorodik. A gazdasági tárca épületében működő Ecostat gazdaságkutató intézet tegnap kiadott, úgynevezett gazdasági gyorsulási mutatója (gyia) szerint ugyanakkor a fellendülés jelei látszanak. A magyar viszonyokhoz igazított mutatójuk több összetevője szerint 0,6 százalékra becsülhető a gazdaság augusztusi bővülése, amelyből az következik, hogy júliushoz képest stabilizálódni látszik a helyzet. A fellendülésről szóló Ecostat-hírekkel összhangban állnak a kormánynál rendre optimistább előrejelzéseket adó GKI Gazdaságkutató Zrt. bizalmi mutatói, amelyek négy hónapja töretlen felívelést jeleznek. A fellendülésre okot adó híreket ugyanakkor cáfolják a jegybank, valamint a hazai és nemzetközi gazdaságkutató intézetek előrejelzései, melyek szerint jövő év második feléig egészen biztosan recesszióban lesz még a hazai gazdaság.
A bizakodást az sem erősíti, hogy már az idei költségvetés megvalósulásához is újabb megszorító intézkedéseket kell hozni. Barcza György, a K&H Bank vezető elemzője szerint nem véletlen, hogy a Nemzetközi Valutaalap (IMF) keddi figyelmeztetése után jelentette be Mesterházy Attila szocialista frakcióvezető, hogy az államháztartási hiánycél eléréséhez elkerülhetetlen a további kiadáscsökkentés. A bejelentés időzítéséhez valószínűleg az is hozzájárulhatott, hogy az IMF delegációja jelenleg is hazánkban tartózkodik, hogy a költségvetés betartását ellenőrizze. – Sajnos már most látszik, milyen nagy a kockázat – vélekedett Barcza, aki lapunknak hangsúlyozta: már a júniusi és júliusi költségvetési bevételek is jelentősen lecsökkentek, és kétséges, hogy a tartalékok befagyasztásával ki lehet-e húzni az évet.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.