Erőt mutat a keleti szomszéd

Ha a debreceni BL-bravúr után hajlamosak lennénk azt hinni, hogy a közép-európai régióban egy szintre kerültünk mondjuk a román labdarúgással, akkor a kontinens derékhadának teret adó második számú sorozat, az Európa-liga csoportkörének első mérkőzései után megállapíthatjuk: a szomszéd futballpályáján azért még sokkal zöldebb a fű. Magyar csapat nem lévén az Európa-ligában, egyes honfitársakért izgulhattunk, felemás sikerrel.

Munkatársunktól
2009. 09. 28. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A labdarúgó Bajnokok Ligája friss kiírásában nyolc újonc debütált a főtáblán: a magyar Debrecen, a román Unirea Urziceni, a svájci FC Zürich, a belga Standard Liege, a holland AZ Alkmaar, a német Wolfsburg, az orosz Rubin Kazany és a ciprusi APOEL Nicosia. A közép-európai régióból tehát csak a Loki és a Bukaresthez közeli városka bajnokcsapata került be, osztrák, cseh, lengyel, szlovák, horvát, szlovén, szerb, bolgár gárdát nem találunk a legjobbak között. Ez azonban nem jelenti azt, hogy fároszként emelkedne ki a magyar és a román futball a környezetéből, a miénk semmiképpen. Most már a válogatottunkra sem lehetünk olyan büszkék, mint két vb-selejtezőfordulóval ezelőtt, a második számú kontinentális klubsorozat, az Európa-liga főtábláján pedig nincs, aki képviselné a piros-fehér-zöld színeket.
Nem úgy a piros-sárga-kéket! Négy román egylet is szerepel itt, amelyek veretlenül, 75 százalékos mérleggel abszolválták a kezdő kört. Az FC Temesvár amszterdami bravúrja kívánkozik az élre, az Ajax elleni idegenbeli gól nélküli döntetlen mindenképpen megsüvegelendő. Mint ahogy az is, hogy a Dinamo Bucuresti Tamás góljával Grazban verte a Sturmot. Az Újpestet korábban kiejtő Steaua viszont otthon nem bírt a BL-selejtezőből érkezett moldáv Sheriffel, s ennek a pontvesztésen túl egyéb következményei is lettek. A nagyhatalmú klubtulajdonos, Gigi Becali ugyanis kirúgta Cristiano Bergodit, zokon véve, hogy az olasz vezetőedző a szünetben állítólag nem engedte be őt az öltözőbe kéretlenül tanácsokat osztogatni. Negyedik romániai alakulatként a Bajnokok Ligájában tavaly bemutatkozott kolozsvári CFR biztosan múlta felül a „felülről”, szintén a BL-selejtezőből érkezett FC Köbenhavnt. Ha erre a kiváló mérlegre gondolunk, no meg arra, hogy 2006-ban két román csapat (Steaua, Rapid) jutott az UEFA-kupa negyed-, egy (Steaua) pedig az elődöntőjébe, akkor azért kiderül, melyik ország labdarúgása jár előrébb. Mindez független attól, hogy vélhetőleg egyik válogatott sem lesz ott a jövő évi dél-afrikai vb-n, és momentán a BL-ben is egy szinten állunk az újoncaikkal.
Csapatok híján mi, magyarok egyes légiósainkat kísérhettük figyelemmel az EL főtábláján. Egyedül Juhász Roland örvendhetett győzelemnek, az Anderlecht bordasérüléséből felépült védője végig kivette részét a zágrábi sikerből. Futács Márkó brémai munkaadója is nyert Madeirán a Nacional ellen, de fiatal honfitársunk nélkül, aki az U20-as válogatottal készül a vb-re. Németh Krisztiánnak is ott a helye, mégis a kispadról volt kénytelen végignézni, ahogy az Everton végigrobog görög kölcsöncsapatán, az AEK Athénon. Dárdai Pál a 77. percben szállt be a Herthába, de a berliniek vele sem tudták legyűrni otthon a lett Ventspilst. A PSV Prágában döntetlenezett a helyi Spartával, Dzsudzsák Balázs most csak az előkészítésből vette ki a részét. Gera Zoltán Szófiában erősítette az egy gólt és pontot szerzett Fulhamet, Sáfár Szabolcs viszont háromszor kotorhatta ki a labdát maga mögül az Austria Wien bilbaói fiaskója során.
Ha csak azokat vesszük, akik játszottak, akkor az öt „magyaros” csapat egy-egy győzelem és vereség mellett három döntetlent ért el. Ez enyhén szólva is rosszabb a román gárdák három győzelem, egy döntetlen mutatójánál. S ott nem csak egy-egy honfitársra kell figyelni.

Európa-liga, csoportkör, 1. forduló. A csoport: Ajax–FC Temesvár 0-0, Dinamo Zagreb–Anderlecht 0-2; B cs.: Lille–Valencia 1-1, Genoa–Slavia Praha 2-0; C cs.: Hapoel Tel Aviv–Celtic 2-1, Rapid Wien–Hamburg 3-0; D cs.: Hertha–Ventspils 1-1, Heerenveen– Sporting Lisboa 2-3; E cs.: CSZKA Szófia–Fulham 1-1, Basel–Roma 2-0; F cs.: Panathinaikosz–Galatasaray 1-3, Sturm Graz–Dinamo Bucuresti 0-1; G cs.: Lazio–Salzburg 1-2, Villarreal–Levszki Szófia 1-0; H cs.: Steaua Bucuresti–Sheriff Tiraspol 0-0, Fenerbahce–Twente 1-2; I cs.: Benfica–BATE Boriszov 2-0, Everton–AEK Athén 4-0; J cs.: FC Bruges–Sahtar Doneck 1-4, Partizan Beograd–Toulouse 2-3; K cs.: Sparta Praha–PSV 2-2, CFR Kolozsvár–FC Köbenhavn 2-0; L cs.: Bilbao–Austria Wien 3-0, Nacional–Bremen 2-3.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.