Erőteljes zsugorodás

Erőteljes, legalább tízszázalékos visszaesést jósolnak a hazai agráriumnak a Kopint-Tárki és az Agrár Európa Kft. kutatói. Az első fél évben az élelmiszer-kereskedelem is több mint három százalékkal csökkent.

Munkatársunktól
2009. 09. 06. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Idén tízszázalékos is lehet a mezőgazdasági termelés visszaesése, miközben a belföldi élelmiszerpiac is egyre gyorsuló mértékben zsugorodik – közölte tegnap Szabó Márton, a Kopint-Tárki vezető kutatója. Az Agrár Európa Kft.-vel közösen elkészített, a magyar mezőgazdaság helyzetét és kilátásait elemző Agrármonitor idei második számát bemutató sajtótájékoztatón a szakemberek beszámoltak arról is, hogy a belföldi élelmiszerpiac harmadik esztendeje tartó zsugorodása az utóbbi hónapokban kissé felgyorsult. A visszaesés az első fél évben 2,6 százalékos volt.
A gazdálkodók jövedelmi helyzetét erősen rontja, hogy idén a tavalyihoz képest kevesebb termést takaríthattak be, miközben az átvételi árak is visszaestek. Emellett az agrártámogatások értéke is folyamatosan csökkent az elmúlt években. Reálértéken vizsgálva az agrártámogatások már 2006 óta csökkennek, mégpedig azért, mert a gazdálkodók az uniós támogatások mellett kifizethető nemzeti kiegészítő források alig felét kapják meg. Lapunk kérdésére Fórián Zoltán, az Agrár Európa Kft. üzletág-igazgatója kétségesnek nevezte, hogy a kormány be tudja vezetni jövőre az angol rövidítése szerint csak SPS-ként emlegetett, új mezőgazdasági támogatási rendszert. Mint mondta, ehhez sem a szükséges háttér, sem pedig a törvényi feltételek nem adottak. Szabó Márton az SPS-t csak mint egy új pénzelosztási módszert jellemezte, meglátása szerint ugyanis annak bevezetése lényegében csak arról szól, hogy miként juttassanak jelentősebb összegeket a nagyobb üzemeknek.
Az év első öt hónapjában élelmiszer-kivitelünk értéke euróban számolva, 8,1, a behozatalunk pedig 9,5 százalékkal esett vissza. A cserearányok igen kedvezőtlenül alakultak, az importárak 11,2 százalékkal emelkedtek, miközben az exportárak 2,9 százalékkal csökkentek. Az év első felében drasztikusan, 16,5 százalékkal esett vissza a húskészítmények gyártása, 20,5 százalékkal a sörgyártás és 59,8 százalékkal a dohányipar.
A kutatók szerint az elmúlt évek során elveszített piaci részesedésüket a hazai agrártermelők és élelmiszerüzemek csak nagyon nehezen szerezhetik vissza. A magas importtal immár tartósan együtt kell élnünk. A piacok részbeni visszaszerzéséhez az elemzés szerzői szerint elengedhetetlen az állami szerepvállalással megvalósított termékfejlesztés fellendítése, a minőség-ellenőrzés erősítése, illetve a nyomásgyakorlás az üzletláncok árpolitikájára.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.