Fehéren, feketén

A Milánóban lezajlott 7. hajléktalan labdarúgó-világbajnokságon huszadik lett a magyar válogatott úgy, hogy a mérkőzések zömén nigériai menekültek játszottak meggypiros mezben. Az Oltalom Egyesület elnöke szerint ennek az az oka, hogy ők sportszerűbbek és jobban fociznak, mint a mi fedélnélkülijeink.

2009. 09. 26. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Negyeddöntők utáni szünnap a milánói ökölvívó-világbajnokságon, de nekünk nem elég a sportból, így bemetrózunk a városközpontba, megtekinteni a 7. hajléktalan labdarúgó-vb aznapi küzdelmeit. A Napóleon által építtetett Arena Civicában rendezik, a közeli Sforza-palota udvarán már találkozunk olasz mezes borostás focistákkal, a helyszín felé haladva megpillantjuk a horvátokat is egy fa alatt hűsölni. Az arénában színes forgatag fogad, valamint két, nézőtérrel és palánkkal ellátott műfüves kispálya, stílszerű elnevezéssel a San Siro és a Lombardia. A mieink a San Siróban csapnak össze a franciákkal, látjuk őket melegítetni, s elcsodálkozunk: a meggypiros mezesek között többségben vannak a színes bőrűek! Ezen morfondírozunk a napsütötte lelátón, amíg jönnek a mieink. A négy fekete fiú bekocog a pályára, a három fehér – egyikük hölgy – kívül marad a palánkon, s felinteget, amikor beüvöltjük, hogy „Hajrá, magyarok!” A kezdőcsapat tagjai nem reagálnak, lehet, hogy nem hallják, vagy nem értik a nyelvet. A franciáknál is többségében vannak a feketék, de ezt már ismerjük az élsportból és a történelmi okokból. Az ellenfél szerez vezetést, s folyamatosan cseréli az embereit, az egyik legjobbjuk éppen tőlem kéri el a nézőtéren hagyott táskáját, hogy a fájós lábát kezelje. Odaadom, ezen ne múljon! Nálunk marad a színes sor, gondolom, majd szünetben jönnek a többiek. De nem, pedig a mieink fáradnak, Franciaország elhúz. Végre beáll a magyar lány, játszhat úgy tíz másodpercet a lefújásig. A vége 7-3 oda, én meg elhatározom, hogy felcsippentek néhány hírmorzsát. Honfitársnőnkhöz lépek:
– Miért csak ennyit játszottál?
– Ez van.
– Ki dönti el az összeállítást?
– Nem tudom.
– És kik ezek a fekete fiúk nálunk?
– Fogalmam sincs.
Majd betér az öltözőbe, ahová azért mégsem követem. De nem is akarom, elvesztem az információéhségemet. Milyen csapat az, ahol nem ismerik egymást a tagok? Milyen magyar válogatott az, ahol csak afrikaiak játszanak? Hol vannak a hajléktalanjaink? Persze, itt a pesti utcákon, de akkor minek ez az egész hacacáré?
Ennyit a helyszínről, de nem akartam igazságtalanul, csak külső szemlélőként véleményt formálni, ezért hazatérve néhány ténynek utánanéztem. A milánói Homeless World Cupon 48 csapat indult, a magyar végül 20. lett hét győzelemmel és öt vereséggel, valamint a Kazahsztán elleni elvesztett, de 3-0-lal nekünk ítélt meccsel. A mieink az Oltalom Sportegyesület révén negyedszer vettek részt a seregszemlén, Rákos András elnök többször nyilatkozott az MTI-nek és más médiumoknak a vb-ről. Mivel senki nem kérdezte, a „légiósokról” nem tett említést, de nekünk válaszolt: „A szabályok megengedik, hogy aki a listánkon szerepel, az indulhasson. Nigériai menekültekről van szó, akikről a válogatás során, a felkészülési tornákon kiderült, joban fociznak, mint a többiek, sportszerűbben viselkednek, nem vitatkoznak a bíróval, nem cigiznek a meccs előtt és után. Csapatunkat négy fekete és négy fehér bőrű játékos alkotta, utóbbiak tudásban közelébe sem jöttek az előbbieknek, bár ők is lőttek gólt, s ez végül is sport, ahol fontos az eredmény. A huszadik hellyel nem lehetek elégedett, viszont a fair play szellemében a mieink egyetlen figyelmeztető kék lapot sem kaptak.” Ez szép, mint ahogy a jövő évi hajléktalan-vb helye is: „Rio de Janeiro, Copacabana Beach. Milánóban szerepeltek nálunk először fekete bőrű játékosok, minden vb-re új csapatot kell vinni, az a célom, hogy ezentúl mindig legyenek színesek a gárdában. Ennek üzenete van: a focipályán mindanynyian magyarok vagyunk, akik ebbe a mezbe bújtunk.”
Igazán magvas gondolat, amihez csak egyet tehetek hozzá tapasztalataim alapján: azért játsszon pár magyar hajléktalan is, függetlenül attól, hogy kevésbé ragad a lábához a labda, vagy elszív sutyiban egy cigit. Legfeljebb 20. helyett 30.-ak leszünk. A Copacabanán ez is elviselhető akár fedél nélkül.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.