Ünnepélyes állófogadással hétfőn átadtak egy száraz porleválasztót az újpesti Euro-Metall Öntödei Kft. üzemében Újpest és Rákospalota határán. A berendezés a cég korábban működő vizes porleválasztóját váltja föl; az Elem utcai öntöde tájékoztatása szerint a most beépített berendezést a német Neotechnic szállítja, és a költségek elérik a százmillió forintot. – A hidegszeles kupolókemencét üzemeltető európai öntödék közül a legmodernebb technológia valósul meg a beruházással. Az olvasztókemencék füstgázában a por, a szén-monoxid és
-dioxid, a nitrogén-oxid és a kén tartalma nem haladja majd meg a környezetvédelmi határértéket – áll az öntöde közleményében.
Jaskó Györgyi, az egyik közelben élő lakó szerint a cégnél azt közölték vele: a füstgázok szagtalanok lesznek, és a porkibocsátás is kisebb lesz. Az évek óta küzdő civilek reménykednek benne, hogy a most tapasztalható füst-, por- és szagmentesség a jövőben is megmarad.
Ezzel az évek óta húzódó vita a környék lakóinak szempontjából kedvezően végződött, amely Wintermantel Zsolt, Újpest fideszes önkormányzati képviselője szerint a civilek és a média összefogásának eredménye.
A Magyar Nemzet rendszeresen beszámolt arról, hogy a főváros IV. és XV. kerületének határán élők folyamatosan panaszkodtak az Újpesten működő, részben magántulajdonban, részben a MÁV tulajdonában álló Euro-Metallra, mert az öntöde kéményéből szúrós szagú, máskor fojtogató füst és por telepedett a környék lakóövezetére. A lakók hiába jelentették a környezetszennyezést az illetékes hatóságoknak, éveken át nem történt semmi. A környékbeliek között – vélhetőleg a szennyezés hatására – megnőtt az asztmások és a pajzsmirigygyulladásban szenvedők száma. A német tulajdonos korábban arra hivatkozott, hogy a területen mindig öntöde működött.
A Közép-Duna-völgyi Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Felügyelőség (KDVKTVF) korábban megállapította, hogy az Euro-Metall a meghatározott előírásoktól eltérően folytatja a tevékenységét. A KDVKTVF ez év január 26-án és 28-án is mérést rendelt el, és a műszeres vizsgálat megállapította: az öntöde tevékenysége során gyakori a normál állapottól eltérő üzemállapot, ami környezetszennyezést okoz.
A felügyelőség mérőrendszer beépítését írta elő, hogy az öntési technológiából származó szén-monoxidból ne bocsásson ki határérték felett az üzem kéménye.
Wintermantel Zsolt úgy vélte: korábban a cég valószínűleg nem tartotta be a technológiai előírásokat, és nemcsak vegytisztított fémhulladékot használtak a gyártás során, hanem festékkel, gumival, műanyaggal vagy olajjal szennyezett fémet is, ezért keletkezhettek a különböző szúrós szagú ártalmas vegyületek.
Ezt azonban a cég cáfolja, és feltehetőleg ma már nem bizonyíthatja be senki. Az Euro-Metall tehát elkerülte a bezáratást, a környékbeliek pedig reménykedhetnek, hogy nem lesz több megbetegedés a térségben.
Vészhelyzet Manchesterben, de meglehet, hogy annyira nem bánják a szurkolók
