Donald Trump
Donald Trump és Benjamin Netanjahu munkavacsora keretében tárgyal

Náluk a megszorítás, az életfeltételek megvonása tehát nem eszköz, hanem cél. Ezért tesznek nagy ívben arra, hogy szimpatikusak-e, vagy sem. Úgy érzik, a lakosság betörése, megalázása az utolsó esélyük arra, hogy megtartsák a hatalmukat. Az önkormányzatoktól elvett költségvetési juttatás az emberektől elmarkecolt pénz
Kezdik elkönyvelni, hogy az MSZP–SZDSZ csendeskoalíciónak sikerül kihúznia jövő tavaszig, s így elmarad az ország döntő többsége által jónak tartott előre hozott választás. A szocik meg úgy kapaszkodnak egyetlen sikerükbe, az előre hozott választás megakadályozásába, mint az az ember, aki egész házát hagyta leégni, de fülig érő szájjal örvendezik, hogy a szék karfáját, amit görcsösen markolászott, sikerült megmentenie. József Attilával szólva: sekély e kéj. Alig több, mint fél esztendő múlva, ha tetszik, ha nem, át kell esniük a megméretésen, még ha úgy ódzkodnak is tőle, mint kandúr a habfürdőtől.
De valóban jövő tavasszal akarják a voksolást? Nem biztos. Igaz, ha rajtuk múlna, nem lenne itt demokratikus választás sem áprilisban, sem később, efelől ne legyen senkinek se kétsége. Már ki is vannak osztva a szerepek a hazafias népfrontos, Kádár-retrószerű áldemokráciához. A szalonellenzék az SZDSZ és az MDF, a hőzöngő-szélsőséges frakció a Jobbik, míg a Fidesznek a fő ellenség szerepe jutna. A választás elsinkófálásának ötletét azonban csak ízlelgetik, valójában tisztában vannak vele, hogy nincsen realitása. Hogy akkor milyen más időpontban gondolkodhatnak a jövő tavaszi helyett? Hát természetesen egy korábbiban. Mondjuk január–februári urnához való zarándoklatban. Nem szabad azonban akkor sem meglepődnünk, ha egy decemberi, totálisan lehetetlen időben történő voksolásban sántikálnának, tesszük azt bronz- és aranyvasárnap idején. Miért is ne szeretnék a decemberi időzítést, ha egyszer öt éve ilyenkor csáklyázták meg a külhoni magyarság kettős állampolgárságát a népszavazáson? Hogy ez őrültség? Nagyon is sok értelme lehetne az ő logikájuk szerint. Mégpedig az, hogy váratlan volna. Egész stratégiájuk a meglepetés erejére épül. Higgye azt a jobboldal, hogy a szocik csak tavaszra élezik a késeiket és élesítik az aknáikat, miközben éppen ők állnak elő azzal, amitől látszatra eddig úgy tartottak, mint hóember a kánikulától.
Nem árt felidézni, milyen meglepetést okozott 2004-ben, ahogy villámgyorsan lecserélték Medgyessy Pétert Gyurcsány Ferencre. Annyira sikeres volt a manőver, hogy a polgári oldal az álmélkodástól nemhogy obstruálni, de még az alkotmányt a kormánnyal betartatni is elfelejtett, és ölbe tett kézzel, hamis úriemberséggel bámészkodta végig a belső puccsot. Aztán mementó megint Gyurcsány! Az is váratlanul hatott, hogy éppen az említett népszavazási kampányban egy – nem ciprusi, hanem magyar bejegyzésű – párt képes legyen arra a galádságra, hogy saját nemzettársai ellen uszítson. Mégis megcsinálták. De nem okozott-e meghökkenést az a gyors lefolyású erózió, ahogy úgy eltűnt a kormányzatból Ferenc császár, akár a mosogatólé a lefolyóban? Igaz, voltak latolgatások a lapátra tételéről, de kevesen gondolták, hogy megunt gombfociként pöckölik le a pályáról. Jobban teszi tehát a polgári oldal, ha nem vesz mérget arra, hogy a posztkádári garnitúra tavaszra tartalékolja erejét, s addig téli álmát alussza, vagy depresszióba zuhan a számára mind katasztrofálisabb közvélemény-kutatási eredményektől. Mert lehet, hogy nem ez történik majd, de egészen bizonyosan eljátszanak a gondolattal. Hisz oly vonzó, mondhatni perspektivikus lenne számukra, ha a téli zimankóban csak kevesen tudnának elvándorolni a szavazóhelyiségekbe. Minden vágyuk, hogy a zsebmédiájuk által amúgy is kellően elfancsalított, a megszorításoktól végletekig legyengített, reményvesztett emberek csak kis számban vegyenek részt a szavazáson. Úgy gondolják – s nem minden alap nélkül –, hogy az ő mozgalmár és minden megvonással és átveréssel dacoló nyugdíjas csapataik az őket drillben tartó végkielégített kefeügynökök segítségével talán még a kormányrudat is megtarthatnák. Természetesen akkor, ha az előzetes tüzérségi előkészítés, azaz a rágalom- és mocsokkampány már megtette áldásos, elkedvetlenítő hatását.
A szólás szerint a remény hal meg utoljára. Az utódpártiak viszont gyakorlatiasak, és vallják: a reményt kell megölni legelőször. Mindent elkövetnek, hogy az embereknek az élettől is elmenjen a kedvük, s annyira le legyenek harcolva a puszta létfenntartás megpróbáltatásaitól, hogy kisebb gondjuk is nagyobb legyen annál, milyen párt kormányoz. Nem kalkulálják bele azonban: olyan elemi erejű a velük szemben megnyilvánuló lakossági elutasítás, hogy a legtöbb polgár két mankóval, halálos fáradtan is elmegy szavazni, ha kell, bármilyen akadályt leküzdve, csak távozzanak már minél hamarább az életet lehetetlenné tevő szélhámos reményrablók.
Móra Ferenc meseregényében, a Csilicsali Csalavári Csalavérben a címszereplő rókáék madárklinikát nyitnak az erdőben. Megy is a biznisz a jó PR-nak köszönhetően, mígnem egyszer az öreg varjút akarják invitálni az ispotályba, akinek fáj a szárnya. Azzal kapacitálják a gyanakvó madarat, nézze csak meg, milyen népszerűek, hisz mennyi lábnyom vezet a rendelőhöz. – Azt látom, mennyi vezet befelé. De egyet sem látok kifelé – szól a százéves varjú. Hát jelentjük: nálunk is kiszúrták az áldozati emberpéldányok, hogy madárnak nézik őket, s nem jön senki kifelé a kormányzati gyógyterápiás intézményből. A nép megkötötte magát: nem akar értékes fehérjedús táplálékul felkerülni a szocik menülapjára. Akik életünket és bérünket akarják. Nincs pardon, csak az lehet kivétel, aki hozzájuk tartozik vagy törleszkedik. Annál viszont az sem számít, ha fel volt mentve az általánosban írás-olvasásból, az egyetemen meg olyan vérrel-verítékkel húzkodták át a vizsgákon a pártapparatcsik felmenőkre, KISZ-führeri érdemekre való tekintettel, mint a volgai hajóvontatók a soktonnás uszályokat. Mindegy, a lényeg, hogy alá tudja kanyarítani a nevét A jegylyukasztás fortélyai a napi közlekedésben vagy a Kormányzati mesterfogások a középkori kínzóeszközök és a neoliberális gazdaságpolitika tükrében című, sok milliót érő tanulmányok alá. Aki pedig nem áll be a sorba, az csak lássa a makacskodásának szomorú következményeit. Nyögje az APEH, a végrehajtók, a kilakoltatásra szakosodott uzsoráscégek, a politikai rendőrség és más szívató hivatalok szívós támadásait. Amíg be nem törik, vagy el nem esik az egyenlőtlen küzdelemben. Magyarán: hulljon a férgese! És éljen, virágozzék, lopjon és gyarapodjék a talpnyaló utódpárthű gerinctelen kleptokrácia.
Náluk a megszorítás, az életfeltételek megvonása tehát nem eszköz, hanem cél. Ezért tesznek nagy ívben arra, hogy szimpatikusak-e, vagy sem. Úgy érzik, a lakosság betörése, megalázása az utolsó esélyük arra, hogy megtartsák a hatalmukat. Úgy tesznek, mintha nem tudnák, hogy az önkormányzatoktól elvett költségvetési juttatás az emberektől elmarkecolt szociális és szolgáltatási pénz. Vagyis kifizeti valaki az adót, a járulékot, és akkor sem kapja vissza az államtól az ellenértéket, ha rászorul. Mire is készülnek most az általuk szervilis-ájultan tisztelt Obama Amerikájában? Még annak is fognak nyújtani szolgáltatást, aki nem tud fizetni. Nálunk fordított a helyzet: aki fizet, az sem kap semmit; segítséget, szolgáltatást főként nem.
De vajon honnan veszik a műbaloldali multiglobalisták, hogy mindezt a felháborító antiszociális merényletet le lehet tolni az emberek nyelőcsövén? Abban bíznak, hogy a Ludas Matyi meséje másképp végződik, mint Fazekas Mihálynál. Hogy Döbrögi repetázhat, s ő jöhet még újabb három veréssel. Az igaz történetek azonban nem változnak, s mégis a rossz nyeri el méltó büntetését. Még akkor is, ha ebben a tragikomikus mutyiban a hajdú-bétes Döbrögi-Bajnai is ludas. Aki szerint nem a szív költségvetése a mostani. Igaza van. Inkább gyomor kell hozzá.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.