Hitler árnyéka

Kő András
2009. 09. 21. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Vasember (Der Eiserne), parfümözött Néró, dagadt Hermann, népbarát öreg csataló, illetékességi gigász, a feketepiac királya, a Führer leghűségesebb lovagja, az első számú náci (Nazi number one), és így tovább. Göring, a Hitler utáni második ember kapta a fenti ragadványneveket a Német Birodalomban, illetve az utóbbit az amerikaiak akasztották rá a nürnbergi per során. Senkit sem illettek ennyi jelzővel akkoriban.
Bőséges irodalom áll rendelkezésünkre a német vezérkar tagjairól, de ami a szerzőt megihlette, egy film kutatási anyaga a náci birodalom legcsillogóbb figurájáról. Ő volt az az ember, akit utódjául jelölt Hitler államelnöki és kancellári tevékenységének akadályoztatása vagy halála esetére, jóllehet többen is pályáztak e kitüntető címre. Ez az a láncszem a karriertörténetben, amely még érdekesebbé teszi alakját, kiváltképpen annak tudatában, hogy a birodalom totális vereségének küszöbén Göring a hatalom után nyúlt. Rádiógramjában azt írta: „Mein Führer, egyetért-e azzal, hogy miután kinyilvánította, a Berlin erődben akar kitartani, az 1941. 6. 29-i törvény alapján átvegyem a birodalom vezetését?” Hitler azonban hatályon kívül helyezte az utódlási törvényt, és Göring házi őrizetbe került. Drámai végjáték! Pedig a Führer legmegbízhatóbb emberének tekintette Göringet, aki megkapott tőle minden elérhető rangot és címet. Többek között a birodalom marsallja (1940) lett, a vaskereszt nagykeresztjének birtokosa, amely 1813 és 1945 között a létező legnagyobb német hadi kitüntetés volt. Címhalmozása nem ismert határt. Amellett, hogy a Luftwaffe (német légierő) parancsnoka volt, egyebek mellett titulálták birodalmi főerdésznek vagy birodalmi vadászmesternek is.
Azzal alapozta meg hírnevét, hogy vadászrepülőként megkapta az első világháborúban a Pour le mérite-et, a különleges bátorságért járó legmagasabb német kitüntetést. Kezdetben sovány és jóképű férfi volt, aztán hájas lett, és meg sem állt a száznegyven kilóig. Puha volt a kézfogása, nyirkos a tenyere. Manikűröztette a körmét, krémekkel ápolta a képét. Drogfüggő lett. Első feleségének halála után – az asszony nevének emlékére – „Carinhall lett az a »Versailles«, amelyben Göring eljátszhatta a Napkirályt” – írta találóan a német szerző. Ezen a helyen négy sorban értékes képek függtek a falon, némely műkincset – helyszűke miatt – már a plafonra kellett felszerelni. Utólag derült ki, hogy tulajdonosi büszkeségében többek között 1375 festményt, kétszázötven szobrot, száznyolc szőttest, kétszáz antik bútort, hatvan perzsa- és francia szőnyeget, valamint hetvenöt üvegablakot kapart össze.
A marsallról festett kép éles. Rávilágít a karakterjegyek lényegére, amelyek Hitlerhez láncolták azt az embert, aki árnyékául szegődött. Hedonizmusa, önmaga szeretete, hiúsága, kapzsisága, gátlástalansága nem engedte, hogy kenyértörésre vigye a dolgot a Führerrel. Soha nem volt annyi bátorsága, hogy Hitler szemébe mondja, ha nem értett egyet vele. Ellenezte például a Führer nyugati invázióját vagy a Szovjetunió megtámadását. Amennyire lehetett, távol tartotta magát a háborútól, melyet nem kedvelt igazán. (Egyszerűen kiszállt a hadvezetésből az angliai légi csata kellős közepén. Ilyesmit egyetlen magas rangú német katona sem engedhetett meg magának.) De aztán a megfelelő pillanatokban mindig megígérte, amit Hitler éppen kívánt.
A szerző eljátszik a gondolattal, hogy ha 1939. november 8-án Johann Georg Elsernek sikerül megölnie Hitlert, akkor Göring lett volna az utódja, és könnyen lehet, hogy a konzervatív katonai körökkel egyetértésben véget vetett volna a háborúnak. Bizonytalan persze, hogy talált volna-e még lehetőséget az Angliával és Franciaországgal történő megegyezésre. „Senki sem mondhatja meg, hogy Göring engedett volna-e az angol nyomásnak, és kivonta volna-e a Wehrmachtot Lengyelországból. Egyvalami azonban biztos: a háború későbbi lépései, a Szovjetunió megtámadása elmaradt volna. Valószínűleg ebben a formában a holokausztra sem került volna sor. Ha Göringnek sikerül ép bőrrel kijuttatnia az országot a háborúból, talán olyasféle fejlődés vette volna kezdetét, mint Franco Spanyolországában. Ma iskolákat és utcákat neveznének el Göringről? És elfelejtették volna a rémtetteit?”
Csüggesztő tanulmány a történelem – másként alakult.
A feszes szerkezetű, olvasmányos, tárgyilagos, jó stílusban megírt portrékönyv tökéletesen visszaadja a „szép maszk” mögött rejlő szörnyeteget, aki a birodalom minden erőszakos tettében benne volt: az 1934-es „Röhm-puccstól” kezdve az első koncentrációs táborok létrehozásáig, illetve a zsidók legyilkolásáig. „Nincs lelkiismeretem – mondta egyszer. – Az én lelkiismeretemet Adolf Hitlernek hívják.”
De a Luftwaffe sorozatos kudarcait már a Führer sem tudta elviselni, és megvonta tőle a bizalmát. Sztálingrád a birodalmi marsall karrierjének legnagyobb katasztrófája volt. Nürnbergben halálra ítélték. A kivégzés előtt azonban vélhetően egy amerikai katona töltőtollba rejtett mérget csempészett be neki. Nem ő volt az egyetlen öngyilkos a német hadvezetésben.
(Guido Knopp: Göring – egy karrier története. M-érték Kiadó, Budapest, 2009. Ármegjelölés nélkül)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.