Nem született döntés Dávid Ibolya és Herényi Károly (MDF) mentelmi ügyében tegnap az Országgyűlés mentelmi bizottságának ülésén. A testület szocialista elnöke, Géczi József Alajos ugyanis kérdéseket fogalmazott meg a legfőbb ügyészség felé, a testület pedig ügyrendi szavazással úgy határozott, hogy a vádhatósági válasz megérkeztéig jegelik a Dávidékat érintő mentelmi eljárást.
Még nyáron indítványozta a Legfőbb Ügyészség, hogy a parlament függessze fel Dávid Ibolya és Herényi Károly mentelmi jogát. Az úgynevezett UD Zrt.-ügy kapcsán ugyanis személyes adattal visszaélés vétségének, valamint kényszerítés bűntettének gyanúja merült fel a két politikussal szemben. Hogy a képviselőknek szembe kell-e néznie az igazságszolgáltatással vagy sem, attól függ, a védelmüket biztosító mentelmi jogot felfüggeszti-e a törvényhozás. Ennek menete a következő: a mentelmi bizottság az ügy ismeretében egyszerű többséggel tesz javaslatot az Országgyűlésnek a képviselői mentelmi jog fenntartására vagy felfüggesztésére. A Házat e javaslat jogilag nem kötelezi semmire, a jelen lévő képviselők kétharmadának döntése nyomán ugyanis az igazságszolgáltatással szembeni védelmet felfüggesztheti.
A mentelmi bizottság döntése politikailag viszont kiemelten fontos; főleg így, hogy a szocialisták jól látható módon mindent elkövetnek Dávid Ibolya védelmében. A testület tegnapi döntésének pikantériája az volt, hogy a szintén bizottsági tag Dávid Ibolya is – bár érintettsége egyértelmű – arra szavazott, hogy az ügyészséggel történő levelezgetés ürügyén újabb két hét teljen el a személyét érintő döntésig.
És hogy mire elegendő két hét? Egyebek mellett a bizottsági erőviszonyok átalakítására. A Dávidot mindenáron védelmezni szándékozó MSZP-nek ugyanis nincs többsége a testületben. A mentelmi bizottság ugyanis jelenleg tíz főből áll: az MSZP négy, az SZDSZ egy, a Fidesz három, a KDNP egy tagot delegált, függetlenként pedig Dávid Ibolya vesz részt a munkában. (A parlament elé kerülő mentelmi szavazáson – úgy tudjuk – az SZDSZ egyhangúlag Dávid és Herényi kiadása mellett voksol majd, és a szabad demokrata Bőhm András, bár tegnap a halasztás mellett foglalt állást, már az ezt megelőző bizottsági tárgyaláson is ugyanígy voksolhat.) Minthogy Dávid Ibolya a saját mentelmi ügyében nem szavazhat a bizottságban, így a jelenlegi erőviszonyok mellett öt-négy arányú többségbe kerülnek azok, akik kiadnák az igazságszolgáltatásnak. Úgy tudjuk azonban, az MSZP-ben azon dolgoznak, hogy – az SZDSZ ellenzékiségére való hivatkozással – két szocialista taggal egészüljön ki a mentelmi bizottság; az így létrejövő 12 tagú testületben tehát hat MSZP-s tag ülne. Minthogy az ellenzéki oldal egyik tagja, Dávid Ibolya nem szavazhatna a saját személyét érintő ügyben, így a Fidesz–KDNP–SZDSZ oldal csak öt voksot tudna produkálni, vagyis a bizottság többsége elutasíthatná a két MDF-képviselő kiadására vonatkozó javaslatot.
Donald Trump és Benjamin Netanjahu munkavacsora keretében tárgyal
