Tünetmentesnek bizonyult, ezért szombaton elhagyhatta a kórházat az az öt tűzoltó, akiket áramütés gyanújával szállítottak pénteken az Állami Egészségügyi Központba (ÁEK). A Fővárosi Tűzoltó-parancsnokság ugyanakkor értetlenül áll az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OKF) vezetője, Tatár Antal által elrendelt azonnali és teljes körű vizsgálat előtt – tudta meg lapunk Dobson Tibortól, a fővárosi tűzoltóság kommunikációs főosztályvezetőjétől.
Ismert, pénteken tűz ütött ki Budapesten, a rákosrendezői vasútállomáson, ahol egy ötszáz négyzetméteres, elöregedett épület tetőszerkezete kapott lángra. A háznak lakói is voltak, a tűzoltók kiemelt riasztással vonultak a helyszínre. A mentés előtt megkérték a szolgáltatót, hogy áramtalanítsa a környéket. A tűzoltók annak tudatában fogtak munkához, hogy a területen nincs áram. Amikor az egyik öttagú csoport a ház falának támasztotta az alumíniumból készült létrákat, a tűzoltók bizsergést éreztek a karjukban. Erről értesítették az oltás vezetőjét, és azt is közölték vele, hogy nem lettek rosszul, ezért folytatják a munkát. A parancsnok a biztonsági zónán kívülre rendelte beosztottait, és újabb, teljes áramtalanítást kért. Ekkor már nagyobb körzetben kapcsolták ki a villanyt, elnémult a Nyugati pályaudvar hangosbeszélője is.
Dobson Tibor elmondta, kiemelt riasztáskor orvos is a tűzoltókkal tart, aki megvizsgálta az öt dolgozót, majd megfigyelésre az ÁEK-ba utalta őket. A kórházban minden szükséges vizsgálatot elvégeztek a tűzoltókon, de semmilyen tünetet nem észleltek rajtuk, ezért szombaton hazaengedték őket. A megfigyelésre azért van szükség, mert az áramütés tünetei sokszor csak órákkal a baleset után jelentkeznek.
Dobson hangsúlyozta, hogy a tűzoltók minden szükséges védőfelszereléssel rendelkeztek, az áramütést a kesztyűjükön keresztül érezték. Nem véletlen, hogy a dolgozók szinte mindig viselik a súlyos eszközöket, mert az illegális bekötések miatt a szokásos óvintézkedés után is gyakran rázza meg őket az áram – tette hozzá. A Fővárosi Tűzoltó-parancsnokság épp ezért nem érti, hogy az OKF miért emelte ki a pénteki esetet, és miért rendelt el teljes körű vizsgálatot. Dobson hangsúlyozta ugyanakkor, hogy a tűzoltóságnak jelentési kötelezettsége van a főigazgatóság felé, de az nem utasíthatja őket. Hasonló revíziót csak a budapesti tűzoltóparancsnok, Bende Péter rendelhetett volna el, aki nem látta indokoltnak azt. A barátságtalan lépés a tűzoltók szakmai hozzáértését kérdőjelezi meg, amivel nem értenek egyet – mondta Dobson Tibor.
– Rendkívüli esemény történt, ami azonnali vizsgálatot követel – nyilatkozott lapunknak Szentes György, az OKF szóvivője. A főigazgatóság szerint nem tekinthető hétköznapinak az, hogy egyszerre öt tűzoltó szenvedjen áramütést. Szentes kiemelte, hogy az OKF saját hatáskörében folytatja az eljárást, a tűzoltóságtól csak az eset dokumentumait kérték be. Nem az ügy személyi felelőseit keresik, hanem a tapasztalatokat kívánják összegezni, hogy ezzel biztonságosabbá tegyék a dolgozók munkáját – tette hozzá. Az OKF szerint – amely a tűzoltók közvetlen szakmai felügyeletét gyakorolja – nem számítanak ritkaságnak a hasonló vizsgálatok, volt olyan esztendő, hogy tucatnyit rendeltek el. Szentes György hozzátette: a közelmúlt két nagy tűzesete, az abádszalóki műanyagüzemben történt szerencsétlenség és a három halálos áldozatot követelő miskolci paneltűz ügyében is eljárást kezdeményez az OKF.
A nemzetközi repülőtéren lett öngyilkos egy férfi + videó
