Nem minden bankra vonatkozik az új magatartási kódex. A szabályok szerint csak azokon lehet számon kérni a benne foglaltakat, akik önkéntesen alávetik magukat a szabályoknak. Szerdán tizenhárom nagybank már szignálta a dokumentumot, de még így is számos olyan társaság akad, amelyik nem írta alá. Ez utóbbi csoportba tartozik például az Allianz Bank. Ugyanakkor Hegyi Gábor, a társaság vezérigazgatója lapunkkal közölte: a bank üdvözli a magatartási kódex létrejöttét, s alá fogja írni.
Olyan pénzintézetet is találni, amelyik határozottan elutasítja a kódexhez való csatlakozást. Szekeres Tibor, az AXA országigazgatója lapunknak elmondta: nem írják alá a kódexet, mert semmi szükség rá. – Mi nem voltunk etikátlanok, s ezután sem leszünk azok – jelentette ki Szekeres Tibor. Hozzátette: az új szabálycsomag egy, a törvénnyel párhuzamos akció, melyhez új adminisztrációra lesz majd szükség. Az igazgató úgy látja, hogy inkább a már meglévő törvényeket kellene betartatni azokkal a kis etikátlan cégekkel, amelyek az utóbbi időben rászabadultak a hitelpiacra. Szekeres szerint a kódex kartellgyanút is felvethet, mivel minden banktól elvárja, hogy egy bizonyos módon végezze az árazást.
– Minden bank más, ezért nem lehet őket egy sablonba kényszeríteni – közölte az igazgató.
Müller János, a Magyar Bankszövetség szóvivője szerint nem jelent problémát, hogy a pénzintézetek önkéntesen csatlakozhatnak a kódexhez. A Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) nyilvánosságra hozza, hogy melyek azok a társaságok, amelyek elfogadták, s melyek azok, amelyek visszautasították a kódexet – közölte a szóvivő. Hozzátette: az ügyfelek maguk dönthetik majd el, hogy akarnak-e szerződést kötni egy olyan pénzintézettel, amelyik nem tartja magára nézve kötelezőnek az etikai szabályokat.
Binder István, a PSZÁF szóvivője elmondta: a felügyelet honlapján folyamatosan figyelemmel kísérhető lesz, hogy mely pénzintézetek vetik alá magukat az új szabályozásnak. – A csatlakozás folyamatos, az aláírás óta már többen jelezték, hogy készek aláírni a dokumentumot – tette hozzá.
Mivel a csatlakozás önként történik, a bankok dönthetnek úgy is, hogy kilépnek a kódex hatálya alól. Ez viszont érdekes kérdéseket vethet fel, hiszen meglehet, az ügyfelek azért döntöttek a társaság mellett, mert az csatlakozott a kódexhez. Binder István szerint egy pénzintézetnek rengeteg dolgot kellene végiggondolnia, mielőtt felfüggesztené a kódex alkalmazását, mivel az üzletszabályzatukban is szerepelnie kell, hogy magukra kötelezőnek tekintik az abban foglalt elveket, így a vállalást az ügyfelekkel kötött szerződésekbe is bele kell foglalniuk.
Róna Péter közgazdász úgy látja, hogy hamarosan minden társaság csatlakozik a kódexhez. A szakértő szerint nem azért kapnak rajta a pénzintézetek, mert annyira hasznos, hanem azért, mert a benne lévő szigorításokat ki tudják kerülni. – Értelmetlen döntés lenne, ha nem írnák alá, mivel akkor is azt csinálhatnak, amit akarnak, ha elfogadják a szabályokat – közölte. Példaként az egyoldalú szerződésmódosításokat említette. Néhányan még biztosan emlékeznek rá, hogy a kódex ötlete épp a módosítások körül kirobbanó botrányok miatt merült fel. Kiderült ugyanis, hogy szinte mindent, akár a postabélyeg vagy a telefon drágulását is az ügyfelek nyakába lehet varrni. Ezek után furcsának tűnhet, hogy az egyoldalú módosítások tovább élnek, igaz, kissé szigorúbb szabályok szerint. Róna Péter közölte: külföldön is létezik úgynevezett automatikus szerződésmódosítás, amelyet akkor használhatnak a bankok, ha valami olyan külső körülmény változik, ami szoros kapcsolatban van az árakkal vagy a kamatokkal. Nálunk viszont még a szigorítást követően is rengeteg tényező miatt módosíthatnak a bankok. Vagyis könnyen találhatnak olyan indokot, amely alapján emelni tudnak a kamatokon. A szakértő szerint ugyanez igaz arra az esetre is, amikor a körülmények javulása miatt csökkenniük kellene a kamatoknak. – Bármikor lehet találni olyan tényezőt, melynek a növekedése miatt elmaradhat a hitelek kamatának csökkentése – közölte Róna Péter.
Tízmillió éves, hatalmas robbanásos vulkánkitörést azonosítottak kutatók Észak-Magyarországon.
