Kijátszható a banki magatartási kódex

Nem kötelező betartaniuk a bankoknak és a hitelezéssel foglalkozó cégeknek a magatartási kódexet. Minden társaság maga döntheti el, hogy aláveti-e magát az új szabályoknak. Olyan is akad, amelyik nyíltan kimondja: nem fog csatlakozni a kódexhez. Róna Péter közgazdász szerint mindegy, hogy aláírják a dokumentumot a pénzintézetek, vagy sem, mert úgyis ki tudják játszani.

Csécsi László
2009. 09. 27. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem minden bankra vonatkozik az új magatartási kódex. A szabályok szerint csak azokon lehet számon kérni a benne foglaltakat, akik önkéntesen alávetik magukat a szabályoknak. Szerdán tizenhárom nagybank már szignálta a dokumentumot, de még így is számos olyan társaság akad, amelyik nem írta alá. Ez utóbbi csoportba tartozik például az Allianz Bank. Ugyanakkor Hegyi Gábor, a társaság vezérigazgatója lapunkkal közölte: a bank üdvözli a magatartási kódex létrejöttét, s alá fogja írni.
Olyan pénzintézetet is találni, amelyik határozottan elutasítja a kódexhez való csatlakozást. Szekeres Tibor, az AXA országigazgatója lapunknak elmondta: nem írják alá a kódexet, mert semmi szükség rá. – Mi nem voltunk etikátlanok, s ezután sem leszünk azok – jelentette ki Szekeres Tibor. Hozzátette: az új szabálycsomag egy, a törvénnyel párhuzamos akció, melyhez új adminisztrációra lesz majd szükség. Az igazgató úgy látja, hogy inkább a már meglévő törvényeket kellene betartatni azokkal a kis etikátlan cégekkel, amelyek az utóbbi időben rászabadultak a hitelpiacra. Szekeres szerint a kódex kartellgyanút is felvethet, mivel minden banktól elvárja, hogy egy bizonyos módon végezze az árazást.
– Minden bank más, ezért nem lehet őket egy sablonba kényszeríteni – közölte az igazgató.
Müller János, a Magyar Bankszövetség szóvivője szerint nem jelent problémát, hogy a pénzintézetek önkéntesen csatlakozhatnak a kódexhez. A Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) nyilvánosságra hozza, hogy melyek azok a társaságok, amelyek elfogadták, s melyek azok, amelyek visszautasították a kódexet – közölte a szóvivő. Hozzátette: az ügyfelek maguk dönthetik majd el, hogy akarnak-e szerződést kötni egy olyan pénzintézettel, amelyik nem tartja magára nézve kötelezőnek az etikai szabályokat.
Binder István, a PSZÁF szóvivője elmondta: a felügyelet honlapján folyamatosan figyelemmel kísérhető lesz, hogy mely pénzintézetek vetik alá magukat az új szabályozásnak. – A csatlakozás folyamatos, az aláírás óta már többen jelezték, hogy készek aláírni a dokumentumot – tette hozzá.
Mivel a csatlakozás önként történik, a bankok dönthetnek úgy is, hogy kilépnek a kódex hatálya alól. Ez viszont érdekes kérdéseket vethet fel, hiszen meglehet, az ügyfelek azért döntöttek a társaság mellett, mert az csatlakozott a kódexhez. Binder István szerint egy pénzintézetnek rengeteg dolgot kellene végiggondolnia, mielőtt felfüggesztené a kódex alkalmazását, mivel az üzletszabályzatukban is szerepelnie kell, hogy magukra kötelezőnek tekintik az abban foglalt elveket, így a vállalást az ügyfelekkel kötött szerződésekbe is bele kell foglalniuk.
Róna Péter közgazdász úgy látja, hogy hamarosan minden társaság csatlakozik a kódexhez. A szakértő szerint nem azért kapnak rajta a pénzintézetek, mert annyira hasznos, hanem azért, mert a benne lévő szigorításokat ki tudják kerülni. – Értelmetlen döntés lenne, ha nem írnák alá, mivel akkor is azt csinálhatnak, amit akarnak, ha elfogadják a szabályokat – közölte. Példaként az egyoldalú szerződésmódosításokat említette. Néhányan még biztosan emlékeznek rá, hogy a kódex ötlete épp a módosítások körül kirobbanó botrányok miatt merült fel. Kiderült ugyanis, hogy szinte mindent, akár a postabélyeg vagy a telefon drágulását is az ügyfelek nyakába lehet varrni. Ezek után furcsának tűnhet, hogy az egyoldalú módosítások tovább élnek, igaz, kissé szigorúbb szabályok szerint. Róna Péter közölte: külföldön is létezik úgynevezett automatikus szerződésmódosítás, amelyet akkor használhatnak a bankok, ha valami olyan külső körülmény változik, ami szoros kapcsolatban van az árakkal vagy a kamatokkal. Nálunk viszont még a szigorítást követően is rengeteg tényező miatt módosíthatnak a bankok. Vagyis könnyen találhatnak olyan indokot, amely alapján emelni tudnak a kamatokon. A szakértő szerint ugyanez igaz arra az esetre is, amikor a körülmények javulása miatt csökkenniük kellene a kamatoknak. – Bármikor lehet találni olyan tényezőt, melynek a növekedése miatt elmaradhat a hitelek kamatának csökkentése – közölte Róna Péter.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.