Kilenc bankot és tíz hitelvállalkozást ültetett a szégyenpadra a Vállalkozások Érdekvédelmi Szövetsége (VÉSZ). A civil szervezet feketelistáján azok a társaságok szerepelnek, amelyek nem fogadják el a VÉSZ azon kezdeményezését, miszerint moratóriummal kell megvédeni az önhibájukon kívül fizetésképtelenné vált adósokat a kilakoltatásoktól. A bankok listáján azért csak kilenc pénzintézet szerepel, mert az OTP Jelzálogbank még nem került rá. Bár erre a társaságra is sok panasz van, a VÉSZ még kivár, mert maga az OTP Bank egyetért a moratóriummal. A legnagyobb hazai bank mellett a Takarékbank és négy kisebb pénzintézet viszonyult pozitívan a vállalkozók kezdeményezéséhez. – A listákról a moratórium meghirdetésével bármikor le lehet kerülni, de bármikor fel is kerülhetnek rá a magyar társadalom elleni rabló hadjáratban részt vevő társaságok – áll a civil szervezet közleményében. Éliás Ádám, a VÉSZ elnöke közölte: a bankok listáján egyelőre ábécérendben szerepelnek a társaságok, a közöttük lévő sorrendet csak két hónap intenzív vizsgálatot követően hozzák nyilvánosságra. Egyelőre a hitelezéssel foglalkozó vállalkozások között sem alakult ki ranglista, ám a VÉSZ szerint a legkártékonyabb társaság kétes hírneve az AEGON Hitel Zrt.-t illeti. A társaság ellen a vállalkozók szerint azonnal támadást kell indítani. A VÉSZ állításaira reagálva az AEGON közölte: működése minden tekintetben megfelel a jogszabályi követelményeknek. – Társaságunk egyik együttműködő partnerének sem adott kilakoltatásra vonatkozó utasítást – áll az AEGON közleményében.
Éliás Ádám már többször megfenyegette a bankokat. Azt állította, hogy az embereket leginkább kihasználó pénzintézetet meg fogják semmisíteni. Az elnök szerint itt az ideje, hogy ne csak a szavak szintjén harcoljanak, ezért felszólítja a lakosságot, hogy szüntessék meg a listán szereplő társaságoknál vezetett számláikat, s vegyék ki a betéteiket a moratóriumot elutasító bankokból.
A vállalkozók a bankháború mellékhadszínterének tekintik azokat a cégeket is, amelyek „a rabló hadjáratban a végrehajtó, hóhér szerepét töltik be”. Ezek közé tartoznak többek között az ingatlanos offshore cégek, a behajtócégek, az árverezőházak, a követeléskezelők s a hitelközvetítők. – Velük szemben aktív figyeléssel, és ha szükséges, határozott beavatkozással fogunk eljárni – közölték a VÉSZ tagjai.
A vállalkozók szerint elengedhetetlen annak a kormányrendeletnek a megsemmisítése is, amely lehetővé teszi, hogy a bankok döntsenek arról, hogy értékesíteni akarják-e az adós otthonát. A VÉSZ követeli, hogy a teljes ezzel kapcsolatos eljárást helyezzék vissza a bíróságok hatályába.
Szalai Attila elmondta, hogyan térhet vissza egykori önmagához
