Kilenc bank a szégyenpadon

Kilenc bankot és tíz hitellel foglalkozó vállalkozást tett feketelistára a Vállalkozók Érdekvédelmi Szövetsége. A társaságok azért kerültek a szégyenpadra, mert nem támogatják a kilakoltatásoknak véget vető moratóriumot. A szövetség elnöke szerint eljött az ideje, hogy a lakosság fellépjen a bankok ellen, ezért felszólította az embereket, hogy szüntessék meg a listán szereplő társaságoknál vezetett számláikat.

Csécsi László
2009. 09. 12. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kilenc bankot és tíz hitelvállalkozást ültetett a szégyenpadra a Vállalkozások Érdekvédelmi Szövetsége (VÉSZ). A civil szervezet feketelistáján azok a társaságok szerepelnek, amelyek nem fogadják el a VÉSZ azon kezdeményezését, miszerint moratóriummal kell megvédeni az önhibájukon kívül fizetésképtelenné vált adósokat a kilakoltatásoktól. A bankok listáján azért csak kilenc pénzintézet szerepel, mert az OTP Jelzálogbank még nem került rá. Bár erre a társaságra is sok panasz van, a VÉSZ még kivár, mert maga az OTP Bank egyetért a moratóriummal. A legnagyobb hazai bank mellett a Takarékbank és négy kisebb pénzintézet viszonyult pozitívan a vállalkozók kezdeményezéséhez. – A listákról a moratórium meghirdetésével bármikor le lehet kerülni, de bármikor fel is kerülhetnek rá a magyar társadalom elleni rabló hadjáratban részt vevő társaságok – áll a civil szervezet közleményében. Éliás Ádám, a VÉSZ elnöke közölte: a bankok listáján egyelőre ábécérendben szerepelnek a társaságok, a közöttük lévő sorrendet csak két hónap intenzív vizsgálatot követően hozzák nyilvánosságra. Egyelőre a hitelezéssel foglalkozó vállalkozások között sem alakult ki ranglista, ám a VÉSZ szerint a legkártékonyabb társaság kétes hírneve az AEGON Hitel Zrt.-t illeti. A társaság ellen a vállalkozók szerint azonnal támadást kell indítani. A VÉSZ állításaira reagálva az AEGON közölte: működése minden tekintetben megfelel a jogszabályi követelményeknek. – Társaságunk egyik együttműködő partnerének sem adott kilakoltatásra vonatkozó utasítást – áll az AEGON közleményében.
Éliás Ádám már többször megfenyegette a bankokat. Azt állította, hogy az embereket leginkább kihasználó pénzintézetet meg fogják semmisíteni. Az elnök szerint itt az ideje, hogy ne csak a szavak szintjén harcoljanak, ezért felszólítja a lakosságot, hogy szüntessék meg a listán szereplő társaságoknál vezetett számláikat, s vegyék ki a betéteiket a moratóriumot elutasító bankokból.
A vállalkozók a bankháború mellékhadszínterének tekintik azokat a cégeket is, amelyek „a rabló hadjáratban a végrehajtó, hóhér szerepét töltik be”. Ezek közé tartoznak többek között az ingatlanos offshore cégek, a behajtócégek, az árverezőházak, a követeléskezelők s a hitelközvetítők. – Velük szemben aktív figyeléssel, és ha szükséges, határozott beavatkozással fogunk eljárni – közölték a VÉSZ tagjai.
A vállalkozók szerint elengedhetetlen annak a kormányrendeletnek a megsemmisítése is, amely lehetővé teszi, hogy a bankok döntsenek arról, hogy értékesíteni akarják-e az adós otthonát. A VÉSZ követeli, hogy a teljes ezzel kapcsolatos eljárást helyezzék vissza a bíróságok hatályába.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.