Klímasegélyt sürget az ENSZ

A Spitzbergákra látogatott Ban Ki Mun, az ENSZ főtitkára, hogy személyesen tájékozódjon a klímaváltozás hatásairól. Közben Genfben, a Meteorológiai Világszervezet klímakonferenciáján elhangzott, a szegény országoknak új Marshall-terv formájában évente 500-600 milliárd dollárt kellene kapniuk ahhoz, hogy alkalmazkodhassanak az éghajlatváltozáshoz.

MN-összeállítás
2009. 09. 12. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Látogatást tett Longyearbyenben, a Norvégiához tartozó Spitzbergák legnagyobb (1437 lélekszámú) településén Ban Ki Mun. Az ENSZ főtitkára azért ment kedden a világ legészakibb településére, hogy saját szemével győződjön meg a klímaváltozás hatásairól – írta az Earth-
Times.org. A politikus az Északi-sark közelében szerzett benyomásait a hónap második felében, New Yorkban tartandó találkozón szeretné kamatoztatni, amely a decemberi, Koppenhágában tervezett ENSZ-világkonferencia egyik előszobájának tekinthető. A dániai összejövetel célja egy, a hamarosan érvényét vesztő kiotói jegyzőkönyvnél is szigorúbb nemzetközi egyezmény létrehozása lesz, az üvegházhatást okozó gázkibocsátások csökkentésére. Ban Ki Mun a norvég környezetvédelmi miniszter társaságában ellátogatott Ny-Alesundra is, ahol felkereste a Zeppelin nemzetközi sarkköri kutatóbázist. Ott a tudósok elmagyarázták neki, hogy az Arktisz az elmúlt száz évben kétszer olyan gyorsan melegedett, mint amilyen a globális átlag, így a sarkkörről egyre gyorsabb ütemben tűnik el a jégtakaró. A dél-koreai politikus a látogatás tapasztalatait összegezve felhívta a figyelmet, ha nem teszünk valamit, akkor az Északi-sark 2037-re, de akár 2030-ra jégmentessé válhat.
Hasonló gondok redőzik a Meteorológiai Világszervezet (WMO) Genfben megrendezett klímakonferenciája résztvevőinek homlokát is. A hétfő óta tartó eseményen tegnap – a Time Magazine beszámolója szerint – az amerikai Nemzeti Éghajlati Adatközpont (NOAA) állt elő egy javaslattal. Az óceánokat és a légkört kutató ügynökség szakemberei úgy látják, égető szükség van egy olyan rendszer kidolgozására, amely helyi szinten figyelmeztetné a farmereket, halászokat, turistákat, egyszóval mindenkit a klímaváltozás kivédésének lehetőségeire. Szemben a meteorológiával, a klímakutatásnak állítólag az a baja, hogy csak globális léptékben számol a lehetséges változásokkal, ezzel azonban nem sok mindent tudnak kezdeni egy-egy régió lakói. A NOAA ennek jegyében júniusban kiadott egy dolgozatot, amely az Egyesült Államok tagállamait külön-külön vizsgálja a klímaváltozás szemszögéből.
A svájci konferencián kedden ismertettek egy lehangoló ENSZ-jelentést is. A tanulmány szerint a szegény országoknak éves szinten 500-600 milliárd dollárt kellene kapniuk ahhoz, hogy megbirkózzanak az éghajlatváltozás hatásaival – jelentette az AFP. Ehhez képest az említett államok ma összesen évi 21 milliárd dollárnyi segélyből fordíthatnak ilyen célokra, ami Richard Kozul-Wright, a tanulmány egyik szerzője szerint szánalmasan kevés. Kozul-Wright úgy véli, a világ éves összesített GDP-jének egy százalékát kéne az új Marshall-tervre költeni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.